2022-2024: Въпроси за болнични

28.07.2023, 22:35 60315 206

#160 | 28.07.2023, 22:35
Публикации: 21 / 0
Здравейте,
Имам случай в който реално не знам как да тълкувам закона. Назначили сме лице под 18 год. миналата година по реда си , като вече има навършени 18 (2023 ги навърши). Този месец ми предоставя болничен и от НОИ ми връщат отказ да изплатят болничния понеже няма 6 месеца осигуряване. По принцип непълнолетен има право на болничен,  но като навърши 18 мога ли да се позова на факта,че при назначението си няма 18 години или като стане пълнолетен губи тази привилегия?
#161 | 29.07.2023, 18:59
Публикации: 2116 / 147
Здравейте,
Имам случай в който реално не знам как да тълкувам закона. Назначили сме лице под 18 год. миналата година по реда си , като вече има навършени 18 (2023 ги навърши). Този месец ми предоставя болничен и от НОИ ми връщат отказ да изплатят болничния понеже няма 6 месеца осигуряване. По принцип непълнолетен има право на болничен,  но като навърши 18 мога ли да се позова на факта,че при назначението си няма 18 години или като стане пълнолетен губи тази привилегия?

Има значение към датата на болничния, а не на назначението дали е навършил 18. Ще е в неплатен болничен
#162 | 11.08.2023, 10:34
Публикации: 3 / 0
Приеха ли болничните да се плащат от работодател първите два дни
#163 | 14.08.2023, 14:13
Публикации: 1 / 0
Не (чл.40, ал. 5 от КСО), няма промяна.
#164 | 09.10.2023, 10:57
Публикации: 79 / 10
Здравейте! Имам застъпване на два болнични, които са първични. Първият болничен лист е подаден и беше до 04.10., а сега новият БЛ започва от 03.10. Следва ли сега вторият БЛ да го подам с дата на започване от 05.10, или както е написан, тъй като най-вероятно от НОИ ще изпратят предписания? Благодаря!
#165 | 09.10.2023, 11:55
Публикации: 49 / 9
Здравейте! Датите ги пишете така, както са си в самия болничен лист. Щом първият болничен лист вече е подаден, то за втория в приложение № 9 намалявате единствено броя на застъпените дни - в таблицата след т. 9.
#166 | 29.10.2023, 19:49
Публикации: 3 / 0
Здравейте, сблъскахме се със следния казус. Майка ми си смени работата април месец тази година, като преди да започне в новата фирма беше в болничен    (01.04 - 12.04 ) и след това в платена отпуска от 13.04 до 16.04. В новата фирма трябваше да й пуснат договора от 17.04 когато реално й е първия работен ден там и това са коментирали със счетоводителката. В  момента са пуснали проверка от НОИ понеже не е подала втори болничен към втория си работодател и така разбрахме , че новия и договор е пуснат от 01.04 , а не от 17.04.  Договора и беше даден след месец, и тя не е забелязала датата. В момента счетоводителката казва , че това е нейна грешка , че не й е дала болничен и съответно тя трябва да върне сумата. Реално тя като не е работила от 01.04-16.04 не е присъствала в графиците има ли някакъв шанс да оспорим решението. Говорихме с познати от НОИ и ни казаха да си поиска втори болничен от личната лекарка да го предостави , можело да се изкара и да се представи , но от втората фирма й казаха ,че няма да го приемат.В случая без вина виновен и набутан. А сумата не е малка. 
#167 | 29.10.2023, 20:08
Публикации: 4400 / 737
Важният въпрос е какво означава "пуснали договора" от 01.04. Ако означава, че само са сключили договора на тази дата, но не са отчели, че работата е започнала тогава, това не е проблем. Трудов договор може да се сключи сега, а работата са де почне и след година, ако е уговорено.
Ако обаче са я водили на работа и са подали Декл. 1 с начало от 01.04. това вече е проблем. Грешката основно е при работодателят, който не е дал договора на работника, не е дал уведовлението от НАП, че договорът е сключен, не е направил инструктаж в първия работен ден, не е запознал с графика, ако се прави такъв, не правят реална присъствена фарма и т.н. ангажименти. Ако тези неща бяха спазени както трябва, грешката би била избегната почти сигурно.

Колкото за това да вземете болничен и да го представите във втората фирма - трудовото отношение настъпва с постъпването на работа. Щом майка ви е била болна и не е постъпила на работа, то все още няма започнало трудово правоотношение с фирмата. Затова и не е нужен втори болничен - майка ви още не е работник на тази фирма, така да го кажа.

Щом майка ви е говорила, че е в болничен пропускът е при тях и без да им представяте какъвто и да е болничен. Според описаното грешката е изцяло във фирмата. Но пък ако е получила обезщетение то е недължимо получено, не е имала право да получи, и вероятно трябва да го върне. Но за това могат да кажат колегите с повече практика по темата. Не ми стана много ясно какво трябва да връщате и на кого?

Майка ви не е ли забелязала, че е получила заплата за повече дни?
#168 | 29.10.2023, 22:00
Публикации: 3 / 0
От НОИ получихме писмо, че трябва да върне сумата от изплатения болничен  Заплатата, която получава от втория работодател е само за дните , в които е работила от 17.04 до 30.04 .  В договора пише , че е сключен на 31.03 и че започва работа от 01.04 и да отбележа че това е събота , а по график първия й работен ден е на 17.04. 
Грешката е ясно ,че е при работодателя, тя изрично е казала  от коя дата иска да е назначена , но по думите на счетоводителката майка ми е виновната и явно така го е изкарала при проверката от служителите на НОИ , защото не е дала и за втората фирма болничен, а реално майка ми не е знаела, че е назначена по-рано.
#169 | 30.10.2023, 09:50
Публикации: 4400 / 737
Независимо какво са планирали в договора (уговорената дата на постъпване), майка ви не е почнала работа във втората фирма (била е в болничен), затова няма защо да дава болничен - тя все още няма работодател, пред когото да се представи болничният. А втората фирма все още няма такъв работник, че да му иска болничен.
Не знам дали е вариант да се коригира подадената декларация в НАП и да се впише реалната дата на началото на работата/осигуряването.

Не ми стана ясно за дните преди 17.04. - няма заплата, а има ли обезщетение от работодателя за болничен? Защото ако са я водили в болничен трябва фирмата да плати обезщетение за първите три дни.

И още нещо - пишете "втората фирма" - работила е в две фирми едновременно ли в този период, или е напуснала в едната и е почнала във втората? Ако е напуснала и постъпила в следващата - би трябвало да й поискат трудовата книжка и там да видят, че до 17-ти е все още на работа в предишната фирма.
#170 | 30.10.2023, 19:17
Публикации: 3 / 0
Целия месец април се е водила на работа при първия си работодател - до 30.04 включително.Има си заплата от работодателя, както и  платени пари за първите три дни.От втората фирма й пускат трудов договор за 4 часа за един месец за да може от 17-ти вече да работи и да има график. По документи работи в две фирми едновременно , но няма дублирани работни дни в двете фирми.И от 11.05 вече и пускат нов договор за 8 часа , като всички документи са вече в тях .Проблема е неправилната дата на назначаване , която е трябвало да бъде от 17.04 ,  а не от 01.04.
Говорихме за корекция на дата в НАП,но счетоводителката не иска да чуе , каза ни ще си чакате писмото от НОИ  . В писмото НОИ пише :че след извършената проверка е установено, че болничния лист предоставен от фирма 1 , лицето осъществява трудова дейност подлежаща на осигуряване  за Фонд" Общо заболяване и майчинство" по трудово правоотношение при осигурителя фирма 2. Можем да обжалваме но по закон тя е виновна , а не счетоводителя на който изрично е казано от коя дата трябва да бъде назначена, и оправданието и било , че не можела да помни кой от кога бил искал. И даже не знам как да формулирам обжалването.
#171 | 31.10.2023, 11:17
Публикации: 127 / 22
Целия месец април се е водила на работа при първия си работодател - до 30.04 включително.Има си заплата от работодателя, както и  платени пари за първите три дни.От втората фирма й пускат трудов договор за 4 часа за един месец за да може от 17-ти вече да работи и да има график. По документи работи в две фирми едновременно , но няма дублирани работни дни в двете фирми.И от 11.05 вече и пускат нов договор за 8 часа , като всички документи са вече в тях .Проблема е неправилната дата на назначаване , която е трябвало да бъде от 17.04 ,  а не от 01.04.
Говорихме за корекция на дата в НАП,но счетоводителката не иска да чуе , каза ни ще си чакате писмото от НОИ  . В писмото НОИ пише :че след извършената проверка е установено, че болничния лист предоставен от фирма 1 , лицето осъществява трудова дейност подлежаща на осигуряване  за Фонд" Общо заболяване и майчинство" по трудово правоотношение при осигурителя фирма 2. Можем да обжалваме но по закон тя е виновна , а не счетоводителя на който изрично е казано от коя дата трябва да бъде назначена, и оправданието и било , че не можела да помни кой от кога бил искал. И даже не знам как да формулирам обжалването.
Проблемът е какво пише в договора с втората фирма, който вече е подписан от майка Ви. Има ли протокол за постъпване на работа ? Би трябвало да има протокол, както и служебна бележка за начален инструктаж. Ако има протокол в който пише, че е постъпила на работа на 01.04 и тя го е подписала, то от счетоводството са подали декларация 1 , в която са декларирали че за периода на болничния в първата фирма тя е работила във втората и затова от НОИ искат да върне парите. Как така по документи работи в две фирми, но няма дублирани работни дни ? Каква заплата е получила за април от втората фирма - казвате, че е получила заплата само от 17,04 до 30,04 - предполагам, че това е уговорената заплата, а по документи и по договор се води на минималната, така е декларирала и сметоводителката.
#172 | 31.10.2023, 11:50
Публикации: 90 / 14
НОИ чак сега ли ви писаха?
Случайно да не е ходила на работа при втория работодател и счетоводство затова да се объркало ?
Лекаря може ли да ви издаде болничен от дата 31 10 за дните през април ?
и ако може  , занесете го в счетоводство и .. те ще се справят .
#173 | 31.10.2023, 16:32
Публикации: 2116 / 147
НОИ чак сега ли ви писаха?
Случайно да не е ходила на работа при втория работодател и счетоводство затова да се объркало ?
Лекаря може ли да ви издаде болничен от дата 31 10 за дните през април ?
и ако може  , занесете го в счетоводство и .. те ще се справят .

Не, не се издава болничен лист за втория работодател, докато лицето не постъпи на работа при него.
#174 | 31.10.2023, 16:34
Публикации: 2116 / 147
Целия месец април се е водила на работа при първия си работодател - до 30.04 включително.Има си заплата от работодателя, както и  платени пари за първите три дни.От втората фирма й пускат трудов договор за 4 часа за един месец за да може от 17-ти вече да работи и да има график. По документи работи в две фирми едновременно , но няма дублирани работни дни в двете фирми.И от 11.05 вече и пускат нов договор за 8 часа , като всички документи са вече в тях .Проблема е неправилната дата на назначаване , която е трябвало да бъде от 17.04 ,  а не от 01.04.
Говорихме за корекция на дата в НАП,но счетоводителката не иска да чуе , каза ни ще си чакате писмото от НОИ  . В писмото НОИ пише :че след извършената проверка е установено, че болничния лист предоставен от фирма 1 , лицето осъществява трудова дейност подлежаща на осигуряване  за Фонд" Общо заболяване и майчинство" по трудово правоотношение при осигурителя фирма 2. Можем да обжалваме но по закон тя е виновна , а не счетоводителя на който изрично е казано от коя дата трябва да бъде назначена, и оправданието и било , че не можела да помни кой от кога бил искал. И даже не знам как да формулирам обжалването.

Счетоводството толкова ли не могат да си признаят грешката и да я поправят. Аз, ако съм майка Ви, ще осъдя работодателя, а той да се оправя с подизпълнителя си, който очевидно няма капацитет за нищо.
#175 | 31.10.2023, 16:35
Публикации: 2116 / 147
Независимо какво са планирали в договора (уговорената дата на постъпване), майка ви не е почнала работа във втората фирма (била е в болничен), затова няма защо да дава болничен - тя все още няма работодател, пред когото да се представи болничният. А втората фирма все още няма такъв работник, че да му иска болничен.
Не знам дали е вариант да се коригира подадената декларация в НАП и да се впише реалната дата на началото на работата/осигуряването.

Не ми стана ясно за дните преди 17.04. - няма заплата, а има ли обезщетение от работодателя за болничен? Защото ако са я водили в болничен трябва фирмата да плати обезщетение за първите три дни.

И още нещо - пишете "втората фирма" - работила е в две фирми едновременно ли в този период, или е напуснала в едната и е почнала във втората? Ако е напуснала и постъпила в следващата - би трябвало да й поискат трудовата книжка и там да видят, че до 17-ти е все още на работа в предишната фирма.
  Точно. Дори при договорена дата 17.04, ако майка Ви беше продължила да боледува, трябваше да уговорят с ДС нова следваща дата за постъпване, ама понеже работодателя й си е наел неграмотна счетоводителка, която не желае да си признае грешката и да я поправи, сега да връщате пари. Не, не трябва да връщате нищо. Ако съм на Вас и с НОи и с работодателя ще се съдя, но пари, които имам право да получа, няма да върна.
#176 | 31.10.2023, 16:56
Публикации: 127 / 22
Не, не се издава болничен лист за втория работодател, докато лицето не постъпи на работа при него.

Не става ясно дали всъщност не е постъпила  на 01.04.2023 г. / или подписала документ, че е постъпила/ - и по тази причина счетоводството се дърпат да коригират декларацията, която са подали.
#177 | 31.10.2023, 18:19
Публикации: 9370 / 1574
Не става ясно дали всъщност не е постъпила  на 01.04.2023 г. / или подписала документ, че е постъпила/ - и по тази причина счетоводството се дърпат да коригират декларацията, която са подали.
В питането има и други неясноти и/или премълчани неща. Говори се за 4-часов работен ден, работа по график... А може би случайно има СИРВ и от 17.04 (събота) до края на месеца си е отработила месечната норма...
Освен това, за да "мине" Д1 с 20 р.д. при възнаграждение за 10, заплатата трябва да е поне два пъти МОД (е, не е невъзможно)...
#178 | 31.10.2023, 19:12
Публикации: 2116 / 147
В питането има и други неясноти и/или премълчани неща. Говори се за 4-часов работен ден, работа по график... А може би случайно има СИРВ и от 17.04 (събота) до края на месеца си е отработила месечната норма...
Освен това, за да "мине" Д1 с 20 р.д. при възнаграждение за 10, заплатата трябва да е поне два пъти МОД (е, не е невъзможно)...

Е да де, ама ти на 01.04 ли ще пишеш постъпване и месечна норма за цял месец, при положение, че първи работен ден по график е 17.04. Само не ми казвай - да. Не, че ще си първата, дето не го съобразява, де.
#179 | 31.10.2023, 19:15
Публикации: 2116 / 147
В питането има и други неясноти и/или премълчани неща. Говори се за 4-часов работен ден, работа по график... А може би случайно има СИРВ и от 17.04 (събота) до края на месеца си е отработила месечната норма...
Освен това, за да "мине" Д1 с 20 р.д. при възнаграждение за 10, заплатата трябва да е поне два пъти МОД (е, не е невъзможно)...
  Не може да постъпи по време на болничен. Освен това 9*12 е далеч под 144, и то като приемаме дневни смени. Ако са нощни 9 *13,05, пак не става. Но то си има и принципи.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група