Счетоводство в друга държава и IFRS

17.03.2022, 13:50 1179 9

17.03.2022, 13:50
Публикации: 6 / 0
Здравейте !
Много професии стават да се работят в други държави и позволяват човек да живее на различни места.
Ако един счетоводител работи в България във фирма, която е по МСС и МСФО и после се измести в държава в предприятие ползващо МСС и МСФО дали ще е много различно счетоводството ? Дали е възможно например работил в България да отиде в Англия, Германия, Швейцария и т.н.
Говорим за започване на работа като оперативен счетоводител. Ясно ми е че трудово законодателство и всички останали са различни, но ..
#1 | 17.03.2022, 14:45
Публикации: 668 / 83
Би следвало да няма проблем, след, като в аутсорсинг компаниите тук в България, масово това правят, което вие мислите.
#2 | 17.03.2022, 20:06
Публикации: 6 / 0
Би следвало да няма проблем, след, като в аутсорсинг компаниите тук в България, масово това правят, което вие мислите.
Благодаря Ви много ! Значи ще се ориентирам към такива фирми прилагащи МСФО, защото след няколко години има шанс да замина за чужбина, а не ми се сменя професията и не ми се учи второ висше.
Ако все пак има някой какво да добави или хора работили в предприятия с МСФО или в друга държава може да споделят от опит как е
#3 | 18.03.2022, 15:36
Публикации: 6 / 0
Би следвало да няма проблем, след, като в аутсорсинг компаниите тук в България, масово това правят, което вие мислите.
В друг форум ми отговориха, че има разлика между континентално и атлантическо счетоводство. Ние в България сме по континентално и дори в друга държава с континентално (Германия, Швейцария и др) е трудно/невъзможно да започна. А пък в държава с атлантическо счетоводство е невъзможно трудно (трябва да уча АССА) но пък защо да уча АССА ако остана в България. Разбрах че може би не може да станеш счетоводител в друга държава.
Искам професия, която да мога да я работя и в друга държава и да е интернационална да може да се работи навсякъде.
Има ли курс, който като го изкарам и се прилага навсякъде да е едно и също и в различните държави да можеш да работиш - CIMA, CMA (Certified Management Accountant), CFA (Chartered Financial Analyst), CFP(Certified Financial Planner) или друг ?
Съответно и коя професия може да я работиш в различните държави и ще се извършва по един и същ начин в различните държави - CFA, management accounting, financial planner ?
Много се обърках…
#4 | 18.03.2022, 16:49
Публикации: 668 / 83
Нали говориш за оперативен счетоводител? Много се панираш нещо. Мисля, си че счетоводител от тук, лесно може да се напасне и в чужбина да бачка дори и при различен тип политики.
Поне аз имам приятел работел тук и сега в щатите - не ми се е оплаквал. Почваш нещо и се учиш с времето. А това дето си го работят от вкъщи и по всякакви острови са програмистите.
#5 | 18.03.2022, 16:54
Публикации: 6 / 0
Нали говориш за оперативен счетоводител? Много се панираш нещо. Мисля, си че счетоводител от тук, лесно може да се напасне и в чужбина да бачка дори и при различен тип политики.
Поне аз имам приятел работел тук и сега в щатите - не ми се е оплаквал. Почваш нещо и се учиш с времето. А това дето си го работят от вкъщи и по всякакви острови са програмистите.

Да, просто за сега ще работя като счетоводител, но мисля да уча и програмиране по-точно (finance analyst, business analyst, business intelligence) те се извършват чрез програмиране и статистика.
Само че понеже ще се работи също с финансови отчети и подобни данни, ако тук като работя самото отчитане, начина на съставяне и самите ГФО и т.н са едни и същи ще ми е по-лесно после. Гледам да го използвам възможно най-много и затова исках да разбера колко е приликата и разликата между счетоводствата, за да разбера до каква степен ще ми е от полза, но ми е много трудно да разбера. Все пак създадох някаква представа - ако работя тук с МСС/МСФО - там поне начина на осчетоводяване, начина на съставяне и подреждане и тълкуване на информацията от ГФО ще е една и съща нали ? Законите няма да ми трябват толкова.
#6 | 18.03.2022, 17:15
Публикации: 4368 / 719
Къде на шега, къде на истина, потърсете някой чуждестранен счетоводен форум и може да се прояснят нещата :)
#7 | 18.03.2022, 17:42
Публикации: 6 / 0
Къде на шега, къде на истина, потърсете някой чуждестранен счетоводен форум и може да се прояснят нещата :)
Писах в Редит и Куора. Но най-добре ще е от тук някой да отговори, защото те там Англия и САЩ ползват явно Атлантическо/англо-саксонско счетоводство и няма да знаят. Особено САЩ не знаят нищо за Европа. Няма да знаят дали счетоводител от Англия/САЩ ще може да работи в Германия или България. Същото според мен ще бъде и за CFA, CIMA и т.н няма да знаят как е в България, Германия и т.н
#8 | 18.03.2022, 20:55
Публикации: 6 / 0
Споделям инфо от чуждестранен форум. Казаха ми че е по-лесно да сменяш държави, ако си finance analyst/planner, понеже било почти едно и също навсякъде. Не знам дали е така.
#9 | 19.03.2022, 16:18
Публикации: 4368 / 719
Горната ми бележка беше по-скоро в смисъл да разгледате какви дискусии се водят, какви са проблемите и решенията им, да придобиете някаква обща представа и да прецените дали с българското образование и практика бихте могли да се включите. Щото тук му викаме "счетоводство", ама под това някои разбират цъкане на фактури в компютъра, други ТРЗ, трети данъчно обслужване и т.н., все различни неща.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група