Фрийлансър

12.04.2022, 12:05 1149 5

12.04.2022, 12:05
Публикации: 4 / 0
Здравейте. От известно време съм безработен, самоосигуряващ се. Реших да опитам някаква работа от дистанция, като намерението ми е да се пробвам в чуждестранни платформи като upwork и fiverr.  Става въпрос главно за графичен дизайн - уеб дизайн, логота, брошури и т.н. Кога трябва да се регистрирам на свободна практика? (Все още не съм сигурен, че това мое начинание ще успее и дали изобщо ще спечеля някакви поръчки.  Там обикновенно някой публикува определна услуга, например изработване на лого, и след това фрийлансъри от цял свят кандидатсват за поръчката) Веднага след приемането на първата поръчка? Или е възможно да изчакам известно време, да опипам почвата, да видя дали изобщо си струва и ще спечеля повече от 1-2 поръчки?
#1 | 12.04.2022, 12:13
Публикации: 4 / 0
(Извинявам се за мултипостинга, опитах се да редактирам текста, но без да исках се самоцитирах)
#2 | 12.04.2022, 12:14
Публикации: 4 / 0
...
#3 | 12.04.2022, 12:21
Публикации: 247 / 41
Здравейте, под самоосигуряване имате предвид като безработно лице само със ЗО, нали? На ваше място бих изчакал с регистрацията като свободна професия. Евентуалното заплащането как ще се осъществява? Кой ви е възложител? Той има ли задължение да ви осигурява? Може би по-удачния вариант е да си декларирате доходите на годишна база с подаване на ГДД всяка година.
#4 | 12.04.2022, 12:35
Публикации: 4 / 0
Благодаря! Да, само със ЗО. Заплащането се осъществява най-често по PayPal. Някой потребител публикува обява например, че иска дизайн за сайт. Фрийлансъри предлагат услугите си и определят цена за работата, която ще извършат. Този, който публикува обявата/поръчката преценява кой ще му свръши работата най-добре и го наема само за тази работа. И накрая му плаща. Така, че не, не мисля че възложителя има някакви зъдължения за осигуряване.
#5 | 12.04.2022, 13:05
Публикации: 9339 / 1571
Най-вероятно ще е добре да се регистрирате като свободна професия. Но не веднага :) Самата регистрация отнема около 30 минути, така че може да я направите когато Ви е нужно.
Имайте предвид, че когато извършвате услуги към данъчнозадължени лица в друга държава от ЕС, ще Ви трябва регистрация по ДДС в 7-дневен срок преди издаване на фактурата. От такава гледна точка е редно да си помислите дали не е по-добре да регистрирате едно ЕООД

Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група