Данъци за доходите на непълнолетно лице

06.11.2022, 18:29 2487 17

06.11.2022, 18:29
Публикации: 5 / 0
Здравейте,

Непълнолетно лице (на 14 години) иска да упражнява дейността "детски аниматор" в малко градче (където всеки се познава с всеки). Иска да го прави за себе си, като физическо лице. Мисля че влиза в категорията "свободна практика". Не желаяе да към агенция/фирма с трудов/граждански договор. Доколкото ми казаха, това е законно да го практикува по този начин. Не разбрах да са нужни документи, декларации, разрешителни и т.н. Моля, да ме поправите, ако греша!

Как стои въпросът с данъците? Дължи ли данък върху доходите, дължи ли осигуровки и всякакви подобни неща? Как се случва всичко?

Ще се радвам на съдействие! Благодаря предварително!
#1 | 06.11.2022, 20:26
Публикации: 4368 / 719
Хм. Често казано, не ми се вярва да има законов вариант... но пък и не съм запознат с материята. Не ми е известна и някаква "бяла" работа, която да не се облага. Да не говорим за отговорността, която един аниматор има към децата и дали едно 14-годишно дете може да отговаря за други деца.

Тази "свободна практика" е облечена в някаква юридическа обвивка, например самоосигуряващо се лице. Ако приемем, че "свободна практика" е равносилно на "свободна професия" според ЗДДФЛ:
ДР §1 т. 29. "Лица, упражняващи свободна професия" са: експерт-счетоводителите; консултантите; одиторите; адвокатите; нотариусите; частните съдебни изпълнители; съдебните заседатели; експертите към съда и прокуратурата; лицензираните оценители; представителите по индустриална собственост; медицинските специалисти; преводачите; архитектите; инженерите; техническите ръководители; дейците на културата, образованието, изкуството и науката; застрахователните агенти; други физически лица, за които са налице едновременно следните условия:
а) осъществяват за своя сметка професионална дейност;
б) не са регистрирани като еднолични търговци;
в) са самоосигуряващи се лица по смисъла на Кодекса за социално осигуряване.

Свободни професии от сайта на НАП.

#2 | 07.11.2022, 09:56
Публикации: 577 / 117
Интересно дали в АВ биха го регистрирали като свободна професия...
Иначе при облагането на доходите и осигуряването няма особености, мисля. Декларацията за доходите ще я подава родител в качеството си на законен представител.
#3 | 07.11.2022, 10:16
Публикации: 5 / 0
Познат ми каза, че това би трябвало да се води "стопанска дейност", което не е незаконно в конкретния случай. Не разбрах да са нужни каквито и да е документи, за да започне лицето да упражнява тази дейност.

Да приемем, че е законно и да се върнем към данъците.

Наясно съм, че родителят се води пълномощник и той подава декларация, а детето се води титуляр. Но данъчно какво трябва да се отчете? Възможни ли са осигуровки при непълнолетно лице, при положение че то е учащо и държавата не го изисква по принцип? Изисква ли се 10% данък? И въобще как стоят нещата, защото никак не съм запознат с тези неща.

Счетоводителка ми спомена за Декларация 3 на ГДД, но не ми стана напълно ясно.
#4 | 07.11.2022, 10:32
Публикации: 577 / 117
Имала е предвид приложение 3 на ГДД.
Осигуровки се дължат, щом полага труд. Ето едно писмо на НАП
https://nraapp02.nra.bg/cms5/apps/wqreg/cache/a861fec585524ec57d8ec698db488af9?page=0
#5 | 07.11.2022, 10:43
Публикации: 9299 / 1558
Изисква ли се 10% данък?
Е да де - изисква се. И за това се подава ГДД.
Върху каква сума ще се начисли данъка зависи от формата, под която ще се плати дохода. Най-вероятно след приспадане на НПР.
#6 | 07.11.2022, 10:49
Публикации: 4368 / 719
По-важният въпрос е дали 14-годишен може да упражнява стопанска дейност.

ЗЛС чл. 4. Лицата от 14 години до навършване на 18-годишна възраст са непълнолетни.
Те извършват правни действия със съгласието на техните родители или попечители, но те могат сами да сключват обикновени дребни сделки за задоволяване на текущите им нужди и да разполагат с това, което са придобили със своя труд.
#8 | 07.11.2022, 12:52
Публикации: 5 / 0

Това по никакъв начин не се отнася за конкретната ситуация. Надявам се правилно да съм прочел нещата от PDF файла. Тук не става въпрос лицето да работи за някого. Става въпрос съседката да я извика да забавлява децата й (които са рожденици) в ролята на аниматор, за което съответно ще получи заплащане. И тази активност да се повтаря със съседите от другата улица. И надали ще се случва кой знае колко пъти месечно, тъй като градът е наистина малък.
#9 | 07.11.2022, 13:15
Публикации: 2116 / 147
Интересно дали в АВ биха го регистрирали като свободна професия...
Иначе при облагането на доходите и осигуряването няма особености, мисля. Декларацията за доходите ще я подава родител в качеството си на законен представител.

Не.
#10 | 07.11.2022, 13:16
Публикации: 2116 / 147
Познат ми каза, че това би трябвало да се води "стопанска дейност", което не е незаконно в конкретния случай. Не разбрах да са нужни каквито и да е документи, за да започне лицето да упражнява тази дейност.

Да приемем, че е законно и да се върнем към данъците.

Наясно съм, че родителят се води пълномощник и той подава декларация, а детето се води титуляр. Но данъчно какво трябва да се отчете? Възможни ли са осигуровки при непълнолетно лице, при положение че то е учащо и държавата не го изисква по принцип? Изисква ли се 10% данък? И въобще как стоят нещата, защото никак не съм запознат с тези неща.

Счетоводителка ми спомена за Декларация 3 на ГДД, но не ми стана напълно ясно.

Няма как да приемем, че е законно.
#11 | 07.11.2022, 13:17
Публикации: 2116 / 147
Познат ми каза, че това би трябвало да се води "стопанска дейност", което не е незаконно в конкретния случай. Не разбрах да са нужни каквито и да е документи, за да започне лицето да упражнява тази дейност.

Да приемем, че е законно и да се върнем към данъците.

Наясно съм, че родителят се води пълномощник и той подава декларация, а детето се води титуляр. Но данъчно какво трябва да се отчете? Възможни ли са осигуровки при непълнолетно лице, при положение че то е учащо и държавата не го изисква по принцип? Изисква ли се 10% данък? И въобще как стоят нещата, защото никак не съм запознат с тези неща.

Счетоводителка ми спомена за Декларация 3 на ГДД, но не ми стана напълно ясно.

1. Като не е законно,какво коментираме.
2. Няма вариант на трудова дейност без осигуровки
#12 | 07.11.2022, 13:28
Публикации: 5 / 0
1. Като не е законно,какво коментираме.

Благодаря за включването в темата! Бихте ли се аргументирали защо твърдите така?
#13 | 07.11.2022, 13:29
Публикации: 9299 / 1558
 Тук не става въпрос лицето да работи за някого. Става въпрос съседката да я извика да забавлява децата й (които са рожденици) в ролята на аниматор, за което съответно ще получи заплащане.
Всъщност лицето работи ЗА някого - в конкретния пример за съседката. Това си е  "най-обикновен" граждански договор с възложител съседката и изпълнител непълнолетния аниматор. Законът не забранява устна форма на договаряне.
Вижте в КСО и ЗДДФЛ кой е длъжен да внася данъка и осигуровките при ГД (доход от извънтрудови правоотношения) между две ФЛ.  Напомням, че при  месечен доход под МРЗ и неосигурен на друго основание изпълнител не се зължат осигуровки, а само данък.
Съвет: с оглед на отговорностите, които поема младежа и възможните инциденти, добре е за се сключва писмен договор между възложителя и младежа + един негов родител.
#14 | 07.11.2022, 13:38
Публикации: 2116 / 147
Всъщност лицето работи ЗА някого - в конкретния пример за съседката. Това си е  "най-обикновен" граждански договор с възложител съседката и изпълнител непълнолетния аниматор. Законът не забранява устна форма на договаряне.
Вижте в КСО и ЗДДФЛ кой е длъжен да внася данъка и осигуровките при ГД (доход от извънтрудови правоотношения) между две ФЛ.  Напомням, че при  месечен доход под МРЗ и неосигурен на друго основание изпълнител не се зължат осигуровки, а само данък.
Съвет: с оглед на отговорностите, които поема младежа и възможните инциденти, добре е за се сключва писмен договор между възложителя и младежа + един негов родител.

Не мисля, че ГД е в категорията дребни сделки на ЗЗД.
#15 | 07.11.2022, 14:01
Публикации: 5 / 0
Не мисля, че ГД е в категорията дребни сделки на ЗЗД.

Доколкото разбирам, ако не е "дребна сделка", то трябва съгласието на родител. @bobo направи цитиране по-рано.

Щом ГД може да е в устна форма, то съгласието на родителите не може ли и то да е устно в случая?
#16 | 07.11.2022, 14:25
Публикации: 2116 / 147
Доколкото разбирам, ако не е "дребна сделка", то трябва съгласието на родител. @bobo направи цитиране по-рано.

Щом ГД може да е в устна форма, то съгласието на родителите не може ли и то да е устно в случая?

А как ще го докажете- със свидетели?
#17 | 07.11.2022, 14:45
Публикации: 4368 / 719
И аз не мисля, че описаната ситуация е "дребна сделка". "Дребна сделка" според мен е да отидеш да си купиш билети за кино и т.п. Пък другото с разрешението на родител - примерно участие във филм, реклама и други инцидентни дейност.

Не мисля и че това с ГД между майката и аниматора е реалистично, че да го мислим като вариант.
Като цяло, не виждам вариант. Работата е първо за юрист, ако мине при него с "добро" - чак тогава за счетоводител.

ПП "Добро" - армейски жаргон за получено разрешение :)
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група