Корекция на данни в трудовата книжка

02.02.2023, 22:03 1162 8

02.02.2023, 22:03
Публикации: 6 / 1
Здравейте!
Изправена съм пред следния казус. 13 години работих при един и същ работодател. При напускане получих трудовата си книжка и установих, че данните вписани от първия ми работодател (различен от последния) не съответстват на действителните, а именно - бях назначена на 8-часов ТД, а в книжката е вписан 4-часов и съответно заплата наполовина.
Пазя си трудовия договор, но с фирмата няма шанс да се разберем и те доброволно да направят корекция. Какъв друг механизъм е възможен да отстрани грешката?
#1 | 03.02.2023, 09:14
Публикации: 540 / 74
А Вие сигурна ли сте, че данните в договора са коректни, а не тези в трудовата книжка?

Може да си изкарате справка за стажа от НОИ.

Иначе - НАП, ИТ. Не се сещам за друго.
#2 | 03.02.2023, 09:27
Публикации: 364 / 42
Здравейте!
Изправена съм пред следния казус. 13 години работих при един и същ работодател. При напускане получих трудовата си книжка и установих, че данните вписани от първия ми работодател (различен от последния) не съответстват на действителните, а именно - бях назначена на 8-часов ТД, а в книжката е вписан 4-часов и съответно заплата наполовина.
Пазя си трудовия договор, но с фирмата няма шанс да се разберем и те доброволно да направят корекция. Какъв друг механизъм е възможен да отстрани грешката?

Заплатата, която сте получавали за 4 часа ли е била или за 8 часа?
#3 | 03.02.2023, 09:44
Публикации: 4390 / 732
Вписаната в ТК заплата няма никакво значение и никой не я гледа.
Колко трудов стаж е вписан в рекапитулацията - при 4 и при 8-часов работен ден е един и същ. Ще има разлика в осигурителния, евентуално.

#4 | 03.02.2023, 11:14
Публикации: 6 / 1
А Вие сигурна ли сте, че данните в договора са коректни, а не тези в трудовата книжка?

Може да си изкарате справка за стажа от НОИ.

Иначе - НАП, ИТ. Не се сещам за друго.

Сигурна съм, затова и съм отворила темата.
#5 | 03.02.2023, 11:17
Публикации: 6 / 1
Вписаната в ТК заплата няма никакво значение и никой не я гледа.
Колко трудов стаж е вписан в рекапитулацията - при 4 и при 8-часов работен ден е един и същ. Ще има разлика в осигурителния, евентуално.
Тоест има отношение към пенсията, но като размер, а не като трудов стаж, необходим ми за пенсиониране?
Това, което ме притеснява е, дали 20 работни дни на 4 часа и на 8 часа, все си се смятат като 20 работни дни, или 4-часовите ми се броят като 10? Визирам коефициента за трудов стаж върху заплатата и трудовия стаж, необходим за пенсиониране.
#6 | 03.02.2023, 11:34
Публикации: 9322 / 1567
Тоест има отношение към пенсията, но като размер, а не като трудов стаж, необходим ми за пенсиониране?
Това, което ме притеснява е, дали 20 работни дни на 4 часа и на 8 часа, все си се смятат като 20 работни дни, или 4-часовите ми се броят като 10? Визирам коефициента за трудов стаж върху заплатата и трудовия стаж, необходим за пенсиониране.
За пенсиониране не се гледа трудов стаж, а осигурителния. За съжаление осигурителния стаж на 4 часов работен ден се смята точно така: 20 работни дни се броят като 10
#7 | 03.02.2023, 11:38
Публикации: 6 / 1
Значи въпросът ми за корекцията остава валиден
#8 | 03.02.2023, 15:05
Публикации: 11945 / 2180
Значи въпросът ми за корекцията остава валиден

Бих Ви посъветвала да си вземете ПИК от НАП и да проверите осигурителния си стаж и доход. Ако съответствува на записа в книжката е твърде вероятно да са Ви осигурявали на 4 часа и записът в книжката да е правилен. Ако тези данни се различават от договореното с ТД това отваря една друга тема и повод за изясняване с работодателя.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група