Фактура за диоптрични очила

13.04.2023, 11:53 2300 4

13.04.2023, 11:53
Публикации: 43 / 0
Здравейте.Служител на фирмата си е закупил диоптрични очила  на стойност 150 лв. Лицето представя фактура с начислено ДДС, амбулаторен лист за преглед от специалист и рецепта. Фирмата възстановява сумата на служителя.Всъщност на всеки служител се полагат по 150 лв. за диоптрични очила, но едва ли  всички служители ще се възползват от тях.
Въпросите ми са :Мога ли да призная за разход закупените диоптрични очила? Признава ли се ДДС? Начислява ли се данък върху социални разходи?
Според мен това е социален разход и трябва да се начисли съответно и данък.Също така при осчетоводяването на фактурата не би трябвало да се приспадне ДК ,тъй като това е дейност извън рамките на икономическата дейност на фирмата. Не съм обаче убедена в това.

#1 | 13.04.2023, 13:00
Публикации: 1710 / 207
Тази статия отговаря на повечето Ви въпроси.
Данъчно признаване на разходи за очила
#2 | 13.05.2024, 15:21
Публикации: 4 / 0
Тъй като не всички имаме регистрация за този сайт, в 2 думи - имаме ли право да признаем ДК или не, като какъв вид разход е за фирмата, конкретно по коя разходна сметка трябва да се отнесе разхода.

Всеки служител, който работи с видеодисплеи при нас ще му бъдат отпуснати .... лева. Това са може би около 35-40 човека. Фирмата е ЕАД, всички са назначени на 8часов трудов договор, не коментирам Изп. директор, който е на ДУК.


Тази статия отговаря на повечето Ви въпроси.
Данъчно признаване на разходи за очила
#3 | 13.05.2024, 17:17
Публикации: 9511 / 1613
Щом е за всички, работещи с висеодисплеи, това ми прилича на ЛПС и осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд. Лично аз бих ги третирала по този начин - признат разход и пълен ДК.
#4 | 14.05.2024, 11:29
Публикации: 4 / 0
Благодаря


Щом е за всички, работещи с висеодисплеи, това ми прилича на ЛПС и осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд. Лично аз бих ги третирала по този начин - признат разход и пълен ДК.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група