Пак за ДУК

16.06.2023, 19:43 1962 22

16.06.2023, 19:43
Публикации: 72 / 0
Здравейте,знам че темата е коментирана и изчетох каквото намерих във форума ,но пак не се ориентирах. Имам управител СОЛ в ЕООД, който до миналия месец получаваше възнаграждение за личен труд като лекар /Д1 с код 12 само за брутно и данък защото си има ТД в друга фирма на макс.ос.доход/
 Сега иска да получава възнаграждение всеки месец за управление /няма да работи като лекар/
Може ли пак да е СОЛ с личен труд/код 12/ или трябва да е ДУК -с код 10  в Д1/пак ще е на макс.ос.дох. по ТД  .В ТР той няма регистриран ДУК,но е вписано ,че е с друг Управител/който не е собственик и всеки месец се подава с код 10/ ще управляват заедно и по отделно.
#1 | 16.06.2023, 19:55
Публикации: 9375 / 1576
1. Според Вас управлението не е ли личен труд?
2. ДУ не се вписва в ТР. Вписва се името на управителя.
3. Има ли сключен ДУ?

Та може всякак :)
#2 | 17.06.2023, 13:58
Публикации: 72 / 0
Т. е, ако правилно съм разбрала : остава СОЛ с личен труд-управление.Решение на ОС на ЕООД за личния труд,  и му пишеме един граждански договор ,че ще управлява. Всеки месец си получава възнаграждение ,което може да е различно според резултатите. В Д1 с код 12 /само за данъка защото е осигурен на макс.на ТД/
Тогава къде е намирате разлика в ДУ и личен труд за управление ?
#3 | 17.06.2023, 17:06
Публикации: 11977 / 2191
Т. е, ако правилно съм разбрала : остава СОЛ с личен труд-управление.

Остава просто СОЛ с личен труд. И какъвто и да е този труд след като е свързан с дейността и функционирането на фирмата лицето е СОЛ.


и му пишеме един граждански договор ,че ще управлява.
Това е напълно излишно - нека лицето просто да си управлява.

Тогава къде е намирате разлика в ДУ и личен труд за управление ?

Разликата е следната - по ДУ може само да управлява. Чрез упражняване на личен труд освен да управлява може да си извършва и текущата дейност във фирмата. Осигуряването е също различно.

Това съвсем схематично.  :smile1:
#4 | 17.06.2023, 17:53
Публикации: 9375 / 1576
Управлението по ДУ е когато има сключен договор за управление. Съдружник, който е вписан като управител в ТР, може да управлява (пък и да върши разни други неща) и без ДУ, като за дейността си във фирмата подлежи на самоосигуряване. За дейността си като работещ и/или управляващ съдружник може да получава възнаграждение,  може и да не получава. Не е задължително.  Ако ще плащате възнаграждение за личен труд, достатъчно е решение на Общото събрание или ЕСК. Е, може и ГД, но не вижзам смисъл.
По ДУ може да управлява лице, което не е съдружник,  а като СОЛ - само съдружник или ЕСК.
Не съм юрист, но не виждам разлика между ДУ и ГД за управление. Консултирайте се!

Конкретно във Вашия случай /управитул-съдружник, осигурен на маскимума/, няма значение какво ще изберете. Ако само ще управлява и искате ДУ - направете договор, определете възнаграждение. Ако върши нещо друго или не искате ДУ - осигурявайте го като СОЛ и определете (ако желаете) възнаграждение с решение на ОС
#5 | 17.06.2023, 21:06
Публикации: 72 / 0
Благодаря ви много .Мисля че си изясних нещата-ще управлява като СОЛ с възнаграждение определено от ОС на ЕООД /осигуровки няма да има, тъй като винаги ще е осигурен на макс. по ТД в другата фирма/ Ако обаче, реши да извършва и друга дейност във ЕООД ,трябва ли да има ГД за тази дейност или си остава само решението на ОС, в което се описва и управлението ,и другата дейност.Трябва ли да се впишат възнагражденията по отделно и документът ,който издава лицето за получените суми може ли да е общ или пак отделно?
#6 | 17.06.2023, 21:37
Публикации: 9375 / 1576
В решението, с което ще определите възнаграждението за личния труд, пишете "за труда, положен в дружеството" без повече конкретизиране.  И си решавате въпроса :) Няма нужда от ГД и други формалности.
Възнаграждението за ЛТ на собственика обикновено се включва във ведомостта за заплати. Не е нужно лицето да издава някакъв документ. Подпис на ведомостта или фиша е достатъчен (както процедирате с работниците по ТД)

ПП.   Доколкото при ЕООД няма ОС на съдружниците, решението е на едноличния собственик на капитала.
И никой не му пречи всеки месец да си решава да се възнагради с различна сума
#7 | 18.06.2023, 14:01
Публикации: 11977 / 2191
 Ако обаче, реши да извършва и друга дейност във ЕООД ,трябва ли да има ГД за тази дейност

Още с подаване на ОКД5 лицето е декларирало, че упражнява дейност - всякаква, свързана с фирмата, чийто собственик е. Не е нужно нещо някъде да описвате поименно, пояснявате или обявявате извън това.
#8 | 18.06.2023, 18:54
Публикации: 2116 / 147
Благодаря ви много .Мисля че си изясних нещата-ще управлява като СОЛ с възнаграждение определено от ОС на ЕООД /осигуровки няма да има, тъй като винаги ще е осигурен на макс. по ТД в другата фирма/ Ако обаче, реши да извършва и друга дейност във ЕООД ,трябва ли да има ГД за тази дейност или си остава само решението на ОС, в което се описва и управлението ,и другата дейност.Трябва ли да се впишат възнагражденията по отделно и документът ,който издава лицето за получените суми може ли да е общ или пак отделно?
  И да иска, няма как съдружник да има ГД с дружеството.
#9 | 18.06.2023, 19:23
Публикации: 9375 / 1576
  И да иска, няма как съдружник да има ГД с дружеството.
Колега, бихте ли ми разяснили разликата между "Договор за управление на ООД" и "ГД за управление на ООД"?
Ясно ми е, че ДУ се сключва на основание ТЗ /примерно чл. 141, ал.7/ и на основание ЗЗД и съдружник може да сключи ДУ със собственото си дружество.
Кажете ми на какво основание се сключва ГД  /в частност ГД за управление/? Дайте едно "легално" определение за ГД, за да преценим дали може съдружник да сключи такъв договор с дружеството си.
#10 | 18.06.2023, 19:25
Публикации: 2116 / 147
Колега, бихте ли ми разяснили разликата между "Договор за управление на ООД" и "ГД за управление на ООД"?
Ясно ми е, че ДУ се сключва на основание ТЗ /примерно чл. 141, ал.7/ и на основание ЗЗД и съдружник може да сключи ДУ със собственото си дружество.
Кажете ми на какво основание се сключва ГД  /в частност ГД за управление/? Дайте едно "легално" определение за ГД, за да преценим дали може съдружник да сключи такъв договор с дружеството си.
Нищо не разбрах. ДУК не е ГД.
#11 | 18.06.2023, 19:26
Публикации: 2116 / 147
ГД за управление на ООД е нон сенс, за какъвто в интерес на истината за пръв път чувам.

#12 | 18.06.2023, 19:30
Публикации: 2116 / 147
И двете пишете, че не е нужен ГД, а просто уговаряне на дейността, за която е личния труд, все едно ГД е възможен с дружеството, а това, което ние наричаме ГД е невъзможен с дружеството.
И двете ПО са с облигационно действие, но са уредени на различно място, със съдружника в ТД, а с изпълнителя по ГД - в ЗЗД в общия случай или специални закони, ама пак с облигационно действие / не е КТ/.
#13 | 18.06.2023, 19:45
Публикации: 9375 / 1576
това, което ние наричаме ГД
Добре де кое е това, което Вие наричате ГД?
Аз бих казала, че ДУ всъщност е "ГД" за управление. Поне доколкото е извънтрудово правоотношение и не е по КТ.
Освен това твърдя, че съдружник може да сключи ГД с дружеството си /не коментирам, че по този ГД няма да има НПР и като обект на данъчно облагане попада в т.26и/. И не само съдружник в ООД, но и ЕСК в ЕООД. Дали има смисъл от такъв ГД или не също не коментирам. Казвам само че е възможен.

Повече няма да споря с Вас.
Всеки сам решава какво да прави или да не прави и как да аргументира действията си.
#14 | 18.06.2023, 20:35
Публикации: 11977 / 2191
  И да иска, няма как съдружник да има ГД с дружеството.

"Договорът за управление е вид граждански договор, който регламентира в писмен вид както задълженията на представляващия, така и задълженията на дружеството, което е представлявано."

https://lawfirm.bg/publikatzii/dogovor-za-upravlenie-i-kontrol-vazhni-aspekti





#15 | 18.06.2023, 21:14
Публикации: 2116 / 147
"Договорът за управление е вид граждански договор, който регламентира в писмен вид както задълженията на представляващия, така и задълженията на дружеството, което е представлявано."

https://lawfirm.bg/publikatzii/dogovor-za-upravlenie-i-kontrol-vazhni-aspekti

Забавни неграмотни цитати.
В правото "ГРАЖДАНСКИ ДОГОВОР", като понятие няма.
КСО борави с понятието "извънтрудови правоотношения", които не включват ДУК. Толкова ли е сложно? Или сериозно смятате, че ДУ е граждански договор?
#16 | 18.06.2023, 21:20
Публикации: 2116 / 147
Не знам къде са учили тези адвокати, но не е зле да се върнат и да препрочетат ЗЗд и ТЗ и така, ще спрат да пишат глупости, защото ГД както вече писах в правото не съществува и с него наричаме само извънтрудовите ПО по договори за изработка или поръчка, независимо дали имат разновидности от типа наречени комисионен договор, договор за услуга и подобни.
ДУК никога не е бил ГД, макар да е имало периоди осигуряването на управител и прокурист да е било идентично с това по ГД, в далечната 2000 и следващите.
#17 | 18.06.2023, 23:50
Публикации: 72 / 0
 Ще ви върна в една стара публикация която ми попадна  и  и пак се омотах.Какво издава ЕООД то за изплатената сума за личен труд и какво издава физическото лице СОЛ. Споделете как го оформяте.Вижте отговорите от 47 до 56
https://kik-info.com/forum/index.php?topic=5347.40
#18 | 19.06.2023, 01:26
Публикации: 9375 / 1576
За целите на ЗДДФЛ дохода от личния труд е доход от трудово правоотношение (чл.10, ал.1) и не се изисква издаване на СИС или документ по чл.6 на ЗСч. Съгласно чл. 9 от ЗДДФЛ такива се изискват за доходи по чл.10, ал.3 и 4.
#19 | 19.06.2023, 09:37
Публикации: 72 / 0
В онова писмо от НАП :"Относно признаването за разход на дружеството на изплатените от него възнаграждения за полагане на личен труд от собственика на капитала следва да се има предвид, че данъчното третиране на разходите по реда на ЗКПО е в зависимост от необходимостта от извършването им с оглед реализиране на дейността на предприятието. Възнаграждения за участие с личен труд в дружеството се начисляват, изплащат и същите участват при формирането на счетоводния финансов резултат, който предвид изискванията на чл. 18 и чл. 22 от ЗКПО е базата за определяне на данъчната основа за облагане с корпоративен данък. При реално положен личен труд в дружеството и съответно издаден документ по реда на чл. 7от Закона за счетоводството и чл. 10 от ЗКПО разходът за начисленото възнаграждение следва да бъде признат за данъчни цели."
Може ли да приемем ,че док. по чл7 ал 2 е ведомостта/възнаграждение по банков път/
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група