Пенсиониран служител, кото продължава да работи

Днес в 09:57 196 12

Днес в 09:57
Публикации: 7 / 0
Здравейте,
Имам пенсионер от 4.2024, който продължава да работи.
Служителя има право на обезщетение при пенсиониране от 6 заплати.
Днес 16.08.2024 той ми предоставя решението си за пенсониране и следва работодателя да му начисли това обезщетение.
Трябва ли да му прекратявам съществуващия ТД, за да му начисля 6-рте заплати?
#1 | Днес в 10:04
Публикации: 12125 / 2233
КТ
чл.222
(3) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 2 от 1996 г., изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г., изм. - ДВ, бр. 107 от 2020 г.) При прекратяване на трудовото правоотношение, след като работникът или служителят е придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, независимо от основанието за прекратяването, той има право на обезщетение от работодателя в размер на брутното му трудово възнаграждение за срок от 2 месеца, а ако е придобил при същия работодател или в същата група предприятия 10 години трудов стаж през последните 20 години - на обезщетение в размер на брутното му трудово възнаграждение за срок от 6 месеца. Обезщетение по тази алинея може да се изплаща само веднъж.
#2 | Днес в 10:06
Публикации: 9567 / 1626
Обезщетението се плаща (начислява) при прекратяване на ТД. Когато прекратите договора, тогава.
Дали трябва да прекратите ТД сега - не сте длъжни, но Ваша си работа
#3 | Днес в 10:11
Публикации: 7 / 0
може ли да се разсрочва тази сума по молба на работника?
#4 | Днес в 10:22
Публикации: 12125 / 2233
може ли да се разсрочва тази сума по молба на работника?

Ако имате предвид да се начислява на части бих казала не. Работодателят има задължение и то възниква в даден момент - следва да си начисли пълната сума. Кога и как ще я плати  - друга работа.
#5 | Днес в 10:31
Публикации: 7 / 0
да ще я начисля сега при прекратяване на ТД
НО ще я изплатя не до края на месеца следващ месеца на начисляване  а на 3 части
Това законно ли е.
Следва ли да добавя молба на работника че той искал бил да се изплати " на части".
Да знам че ще трябва да начислявам лихва за втората и за трета част на сумата.
#6 | Днес в 10:33
Публикации: 266 / 42
на мен ми е чудно като се засичат 10те години стаж коя дата се гледа, датата на пенсиониране или датата на прекратяване на договора. Понеже е възможно срока между двете дати да е доста голям
#7 | Днес в 10:35
Публикации: 12125 / 2233
НО ще я изплатя не до края на месеца следващ месеца на начисляване  а на 3 части
Това законно ли е.

Колкото е законно да се забавят заплатите, когато има недостиг на средства примерно.  :smile1:

Следва ли да добавя молба на работника че той искал бил да се изплати " на части".

Не виждам смисъл от такава.
#8 | Днес в 10:40
Публикации: 7 / 0
ОК
1. Начислявам 6-те РЗ сега при прекратяването
2. Изплащам ненавременно поради невъзможност. Начислявам лихви за закъснението.
БЛАГОДАРЯ за отговорите !
#9 | Днес в 11:00
Публикации: 7 / 0
на мен ми е чудно като се засичат 10те години стаж коя дата се гледа, датата на пенсиониране или датата на прекратяване на договора. Понеже е възможно срока между двете дати да е доста голям
дали е работил 10 години се засича дата на прекратяване. ако междувременно човека се е пенисонирал - се дължат 6 рз
#10 | Днес в 11:53
Публикации: 12125 / 2233
ОК
1. Начислявам 6-те РЗ сега при прекратяването
2. Изплащам ненавременно поради невъзможност. Начислявам лихви за закъснението.
БЛАГОДАРЯ за отговорите !

Ще начислите ли лихва,ако беше
заплата?
#11 | Днес в 12:14
Публикации: 7 / 0
Брутно трудово възнаграждение за определяне на обезщетенията и срок за изплащане (Загл. доп. - ДВ, бр. 102 от 2017 г., в сила от 22.12.2017 г.)

Чл. 228.
(1)
(2)
(3) (Нова - ДВ, бр. 102 от 2017 г., в сила от 22.12.2017 г.) Обезщетенията по този раздел, дължими при прекратяване на трудовото правоотношение, се изплащат не по-късно от последния ден на месеца, следващ месеца, през който правоотношението е прекратено, освен ако в колективния трудов договор е договорен друг срок. След изтичане на този срок работодателят дължи обезщетението заедно със законната лихва.
да, дължи се лихва. ще му я начисля ако я поиска. :)
#12 | Днес в 12:16
Публикации: 7 / 0
заплата хич и не смея да забавям.
слава богу и управителите и те..... :smile1:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група