Изготвяне на разплащателни ведомости за заплати

10.08.2012, 11:43 28241 16

10.08.2012, 11:43
Публикации: 204 / 9
1.Как се отчитат отпуските и кои документи се използват при изготвяне на ведомостта за заплати при отсъствието на работника?

2.Кои са документите за изготвяне на разплащателните ведомости за заплати и какви документи се използват при тяхното изготвяне за различните видове отсъствия на работника?

3.Как става отчитането на отпуските, които са ползвани и как става тяхното поискване и разрешаване?

4.Какви първични документи трябва да използва едно вещо лице, за да изготви заключение за изплатени заплати и ползвани отпуски?

Предварително ви благодаря! :bow:
#1 | 10.08.2012, 13:56
Публикации: 204 / 9
Пиши народе, пиши, не се щади! ;D :laugh:
#2 | 10.08.2012, 14:01
Публикации: 825 / 178
Можеш ли да почакаш до понеделник, ДТМ ?  :)
#3 | 10.08.2012, 14:09
Публикации: 204 / 9
Можеш ли да почакаш до понеделник, ДТМ ?  :)
Мога!  :smile1:
#4 | 10.08.2012, 14:43
Публикации: 1202 / 120
Не им знам правилата на вещите лица и ме се струва, че ако иска ще се позове само на ведомостта - че има начисление за ползван платен годишен отпуск. Виж за одитор това никак не е достатъчно, а само основа, която ще се "разкопава" па ще иска Т-76, график за отпуски, молби, заповеди, па болнични, па командировъчни - изобщо ще провери всяка буквичке в Т-76 дали има основание да е там ...това на прима виста ми идва на ум по проблема ти и пак се връщам в изходна точка - не им знам конкретните правила и предполагам, че са разписани в съдебните правила, но едва ли ще са конкретни т.к. във всяка област се търсят вещи лица и най-вероятно ще са принципни правила и няма да намериш норматив дето да го задължи точно това, което ти мислиш, че трябва да се гледа да провери.

Мнение без претенции за категоричност.
#5 | 10.08.2012, 15:06
Публикации: 204 / 9
Не им знам правилата на вещите лица и ме се струва, че ако иска ще се позове само на ведомостта - че има начисление за ползван платен годишен отпуск. Виж за одитор това никак не е достатъчно, а само основа, която ще се "разкопава" па ще иска Т-76, график за отпуски, молби, заповеди, па болнични, па командировъчни - изобщо ще провери всяка буквичке в Т-76 дали има основание да е там ...това на прима виста ми идва на ум по проблема ти и пак се връщам в изходна точка - не им знам конкретните правила и предполагам, че са разписани в съдебните правила, но едва ли ще са конкретни т.к. във всяка област се търсят вещи лица и най-вероятно ще са принципни правила и няма да намериш норматив дето да го задължи точно това, което ти мислиш, че трябва да се гледа да провери.

Мнение без претенции за категоричност.
Благодаря!
Премиере, мисля, че норматива е законът!Например, изготвят ведомост за заплати по молба за отпуск, а законът изисква писмено разрешение, но го няма това разрешение, а вещото лице пише, че всичко е точно. На разпита, същото се оправдава като ученичка.. Питам я, дали е видяла заповед за отпуск/първичен счетоводен документ/, а тя избягва погледа ми. А по ДОПК счетоводната информация се пази определено време.
Но, аз питам за вашето мнение.
#6 | 10.08.2012, 15:24
Публикации: 1202 / 120
Ами аз пак си потвърждавам мнението - абсолютно си прав от счетоводна и одиторска страна, но ако закона не изисква от вещото лице като такова да го прави по същият начин - то може да се отчете пред съда формално, че ти е платена отпуската по ведомост - това е факт ...ако искаш ти съди работодателя за изготвяне на д-т с невярно садържание, но това си е друго дело и по този процес няма отношение - не търси в съда истината - правораздаването е по процедура ...и не само у нас....
#7 | 10.08.2012, 15:37
Публикации: 204 / 9
Ами аз пак си потвърждавам мнението - абсолютно си прав от счетоводна и одиторска страна, но ако закона не изисква от вещото лице като такова да го прави по същият начин - то може да се отчете пред съда формално, че ти е платена отпуската по ведомост - това е факт ...ако искаш ти съди работодателя за изготвяне на д-т с невярно садържание, но това си е друго дело и по този процес няма отношение - не търси в съда истината - правораздаването е по процедура ...и не само у нас....
Благодаря! :smile1:
Разбрахте, нека и другите си кажат мнението!
#8 | 11.08.2012, 17:06
Публикации: 3 / 0
Относно въпрос 4 :
Не разяснявате казуса и поставените въпроси към вещото лице. При ССЕ съда определя задачи от които вещото лице не се отклонява и няма право да отговаря на въпроси, които не са поставени като задача.
Освен това в зала вещото лице има право да откаже да отговаря на въпроси, които не са поставени като задачи по делото.

Относно така поставения въпрос, вещото лице проверява в трудовото досие на работника:
1. На какъв отпуск има право съответния работник
2. Подадена молба за отпуск
3. Наличие на заповед за отпуск
4. Наличие или липса на заповед за прекратяване на отпуска
5. Начислен отпуск по ведомост
Писменото разрешение от работодателя може да бъде върху графика за ползване на отпуските (съгласувано със синдиката и/или работниците) и работниците да не подават молба, а да бъдат издадени заповеди.
Ако поставеният въпрос е само за проверка във ведомостта, то в.л. може да не извършва проверка в трудовото досие на работника.

Относно изплащането на заплатите се проверява:
1. Начина на изплащане - по банка или на каса
2. В зависимост от начина - наличието на подпис или превод по банковата сметка на лицето

Относно съхраняването на молбата за отпуск, заповедта, Т-76 и т.н. : за вещото лице приоритетно значение има ведомостта.  Дори и по някакви причини да не са оформени документите, да не се съхраняват и т.н. ако във ведомостите има отразен платен отпуск и работникът не е възразил писмено, то вещото лице приема отпуска за ползван и се позовава на ведомостта.
Ако отразяването на отпуските по ведомост не съвпада с действителното им ползване, това не може да бъд доказано от вещото лице по този начин. 

#9 | 12.08.2012, 23:34
Публикации: 204 / 9
Относно въпрос 4 :
Не разяснявате казуса и поставените въпроси към вещото лице. При ССЕ съда определя задачи от които вещото лице не се отклонява и няма право да отговаря на въпроси, които не са поставени като задача.
Освен това в зала вещото лице има право да откаже да отговаря на въпроси, които не са поставени като задачи по делото.

Относно така поставения въпрос, вещото лице проверява в трудовото досие на работника:
1. На какъв отпуск има право съответния работник
2. Подадена молба за отпуск
3. Наличие на заповед за отпуск
4. Наличие или липса на заповед за прекратяване на отпуска
5. Начислен отпуск по ведомост
Писменото разрешение от работодателя може да бъде върху графика за ползване на отпуските (съгласувано със синдиката и/или работниците) и работниците да не подават молба, а да бъдат издадени заповеди.
Ако поставеният въпрос е само за проверка във ведомостта, то в.л. може да не извършва проверка в трудовото досие на работника.

Относно изплащането на заплатите се проверява:
1. Начина на изплащане - по банка или на каса
2. В зависимост от начина - наличието на подпис или превод по банковата сметка на лицето

Относно съхраняването на молбата за отпуск, заповедта, Т-76 и т.н. : за вещото лице приоритетно значение има ведомостта.  Дори и по някакви причини да не са оформени документите, да не се съхраняват и т.н. ако във ведомостите има отразен платен отпуск и работникът не е възразил писмено, то вещото лице приема отпуска за ползван и се позовава на ведомостта.
Ако отразяването на отпуските по ведомост не съвпада с действителното им ползване, това не може да бъд доказано от вещото лице по този начин. 


Това, че има начислена отпуска във ведомост, не е основание да се приема, че такава е била разрешена! Чл.175, ал.2 от КТ е категоричен!

http://os-dobrich.linkbg.org/2012/3/4/0063d812/13532112.htm
РЕШЕНИЕ №28.03.2012 год.,Добрички окръжен съд
въззивно гражданско дело       №   135         по описа  за      2012      год.
за да се произнесе съобрази следното:
Производството по делото е образувано по реда на глава ХХ от ГПК въз основа на  подадената от адв.Н.С. като пълномощник на И.Г.И., с ЕГН **********,от гр.В. жалба срещу решение № 44 т.ХІІІ стр.51/16.12.2011 год. по гр.д.№ 3359/2011 год. на Добричкия районен съд     
...Приложените ведомости за заплати за периодите 01.08.2008 год.-31.08.2008 год. и 01.07.2009 год.-31.07.2009 год. (л.17 и 19),в които е отразен   платен отпуск съответно за 18 и 20 дни са частни свидетелстващи документи  за начислените на работника суми,не и за надлежното разрешаване и ползване на платен годишен отпуск.С тях работодателят не удостоверява неизгодни за себе си факти,с оглед предмета на настоящия спор,а оглед подписването им от работника,с тях се удостоверява единствено получаването на начислените суми .  В такова насока е и  даденото разрешение в  постановеното по реда на чл. 290 от ГПК задължително решение № 542 от 23.08.2010 г. на ВКС по гр. д. № 1767/2009 г., IV г. о., ГК, съобразно което няма законова възможност за ползване на платен годишен отпуск без писмено разрешение от работодателя. Съгласието на работодателя се обективира в писмена заповед, въз основа на която може да започне ползването на отпуск. Начисляването и получаването на възнаграждение като за разрешен платен годишен отпуск, не заместват разрешението на работодателя за ползването на отпуска. ....
#10 | 13.08.2012, 11:38
Публикации: 3145 / 253
susel, пишете също като вещо лице или бъркам :hmmm: Защо ми се струва, че ги защитавате :(

Ако поставеният въпрос е само за проверка във ведомостта, то в.л. може да не извършва проверка в трудовото досие на работника. ...........

Много ми е чудно, като не провери досието на работника или папките със заповедите на касиерката или там, който изготвя ведомостта, как ще установи, че тя е изготвена със законни заповеди и т.н.?

Относно съхраняването на молбата за отпуск, заповедта, Т-76 и т.н. : за вещото лице приоритетно значение има ведомостта.  Дори и по някакви причини да не са оформени документите, да не се съхраняват и т.н. ако във ведомостите има отразен платен отпуск и работникът не е възразил писмено, то вещото лице приема отпуска за ползван и се позовава на ведомостта.
Ако отразяването на отпуските по ведомост не съвпада с действителното им ползване, това не може да бъд доказано от вещото лице по този начин. 


Това са пълни, ама пълни глупости :( Извинявайте, но е точно така. Как не се пазят, това да не са минали векове, за да не се пазят!?!? Известно ли Ви е колко години трябва да се съхранява досието на напуснал работник? А известно ли Ви е работника в какъв срок има право по съдебен ред да си търси обезщетения и неправилни уволнения и т.н. ? 
Именно заради тези срокове, и както пишете за унищожени документи.......именно заради това писах, че пишете пълни глупости и че пишете също като вещо лице.

Допира ми с вещи лица е оставило в мен впечатление и че те са корумпирани, също като всички останали в България, а не би трябвало да е така.
#11 | 13.08.2012, 11:50
Публикации: 3145 / 253
1.Как се отчитат отпуските и кои документи се използват при изготвяне на ведомостта за заплати при отсъствието на работника?

2.Кои са документите за изготвяне на разплащателните ведомости за заплати и какви документи се използват при тяхното изготвяне за различните видове отсъствия на работника?

3.Как става отчитането на отпуските, които са ползвани и как става тяхното поискване и разрешаване?

4.Какви първични документи трябва да използва едно вещо лице, за да изготви заключение за изплатени заплати и ползвани отпуски?

Предварително ви благодаря! :bow:

1.В досието на всеки един работник трябва да има график за отпуските или картон за отчитане на същите. При ползвана отпуск трябва да има и заповед в самото досие за нея, както и да се връчи екземпляр и на лицето. При изготвянето на ведомостта се използват заповеди за платен или неплатен отпуск, а при болнични - се използва болничния лист.
2. Документите са, както писах и по-горе - заповеди и болнични листове
3.За отчитането на отпуските писах в т.1. Как става тяхното поискване и разрешаване? Поискването става с молба от лицето, а разрешаването със заповед, която се връчва на лицето за сведение и изпълнение. Когато лицето не си е поискало отпуската, която е по график, работодателя има право да го изпрати в отпуск и без негово съгласие, като за тази цел издаде заповед и я връчи на работника.
4. Всички документи, които описах в т.1,2 и 3
#12 | 13.08.2012, 12:17
Публикации: 204 / 9
Драги посетители на темата ми, моля, да усещате нещата в реален план, както вие сте го изпитали, щото аз съм подготвен по темата, но все пак попитах, и който е благосклонен към мен, да ми пише тук или на съобщение.
Благодаря!
#13 | 13.08.2012, 13:08
Публикации: 629 / 129
Модератор
ДТМ, в реален план нещата няма как да се усетят по начин различен от гореописания.
#14 | 13.08.2012, 13:14
Публикации: 204 / 9
ДТМ, в реален план нещата няма как да се усетят по начин различен от гореописания.
Имах предвид тривиалните счетоводни обяснения т.е. ако има нещо да се каже, Мария_П   :smile1:
#15 | 15.08.2012, 09:54
Публикации: 1 / 0
как се изчислява отпуск
#16 | 16.08.2012, 08:51
Публикации: 3145 / 253
НСОРЗ:
Чл. 18. (1) Среднодневното брутно трудово възнаграждение по чл. 177 от Кодекса на труда се установява, като полученото брутно трудово възнаграждение за последния календарен месец, предхождащ ползването на отпуска, през който работникът или служителят е отработил най-малко 10 дни, се раздели на броя на отработените дни през този месец.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 83 от 2007 г., в сила от 01.07.2007 г.) При определен месечен размер на трудовото възнаграждение установеното по ал. 1 среднодневно брутно трудово възнаграждение се коригира с коефициент, получен от отношението на броя на работните дни на месеца, приет за база, и броя на работните дни на съответния месец, през който се ползва отпускът.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група