Непл.отпуск за отгл.на дете до 8 год.възраст

18.10.2012, 14:25 8044 13
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

18.10.2012, 14:25
Публикации: 27 / 0
Моля , за вашето мнение по следния въпрос:
След изтичане на отпуската по чл.164,ал.1- отглеждане на дете до 2год.възраст, майката по нейно искане е в отпуск по чл.167а, ал.1 - неплатен 6 месечен отпуск. 
В началото на 2012г този чл.167, ал.1 го промениха и не мога да разбера следното  - ако майката се е възползвала от тази 6 месечна отпуска, то след нейното изтичане има право да ползва още до 5 месеца, ако представи писменно  съгласие от бащата .
Правилно ли тълкувам промяната?
Тези неплатени отпуски по 167 А зачитат ли се за трудов и осигурителен стаж?
#1 | 18.10.2012, 14:29
Публикации: 5550 / 369
1. Правилно тълкувате промяната
2. Да, зачитат се
#2 | 18.10.2012, 14:35
Публикации: 27 / 0
Благодаря Ви,
Това че детето посещава на обикновенни ясли, т.е плащат мес.такса и не е на пълна държавна издръжка , мисля че не е проблем да се позват отпуските по чл.167 а
#3 | 18.10.2012, 14:40
Публикации: 5550 / 369
След като мама може да си позволи да е в неплатен и да плаща за ясли, не е проблем :)
#4 | 05.12.2014, 07:28
Публикации: 86 / 3
Здравейте,

майката е назначена на ДУК и иска да ползва отпуск по чл.167а  веднага след като детето навърши 2 години. Детето няма да ходи на ясла. Имам следните въпроси:
1. при положение, че е на ДУК има право на отпуск по чл. 167а, нали?
2. бащата не работи т.е. няма доходи, но не е на борсата. Има ли ограничение за ползване на такъв отпуск от майката в този случай?
3. майката може да ползва 6 месеца отпуск по чл. 167а, ако през това време бащата бъде назначен на ТД то ще може:
   а) бащата да ползва след отпуска на майката 6 месеца отпуск по чл. 167а
   б) или пък майката да ползва още 5 месеца, с разрешение на бащата.
   в) ако бащата остане безработен, то вариант а) и б) от т.3 ще могат да се ползват само когато си намери работа по ТД до навършване на 8 годишна възраст на детето.

Предварително много благодаря.
#5 | 05.12.2014, 09:45
Публикации: 7243 / 1082
След като ДУ не е сключен по КТ, то не съм убедена, че може да се ползва отпуск, регламентиран в КТ.
#6 | 05.12.2014, 13:52
Публикации: 101 / 5
Може ли да попитам нещо във връзка с неплатения отпуск. Имам работник, който постъпва на работа на 03.11.2014 г. Сега иска да излезе в неплатен отпуск, но не съм сигурна мога ли да го пусна в неплатен отпуск 10 дни или дните са пропорционално на стажа във фирмата. Като чета чл.160 (1) от КТ си отговарям, че мога. Но колежката ми твърди, че дните са пропорционално на стажа. Какво ще кажете?
Благодаря предварително
#7 | 05.12.2014, 13:56
Публикации: 6118 / 545
Може да го пуснете в неплатен отпуск, ако има съгласие от двете страни.
Кажете на колежката си, че това за пропорционалното изчисляване според стажа се отнася за ПЛАТЕН годишен отпуск.
#8 | 05.12.2014, 14:08
Публикации: 101 / 5
Да, и аз така знам, че се отнася за платен, но "Старшите" си знаят тяхното.
#9 | 05.12.2014, 14:22
Публикации: 6118 / 545
Да, и аз така знам, че се отнася за платен, но "Старшите" си знаят тяхното.

Неплатен отпуск
Чл. 160. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.)
(1) Работодателят по искане на работника или
служителя може да му разреши неплатен отпуск независимо от това, дали е ползувал или неплатения си годишен отпуск и независимо от продължителността на трудовия му стаж.
(2) (Нова - ДВ, бр. 43 от 2008 г.) Работодателят е длъжен да разреши еднократно ползването на неплатен отпуск до една година на работник или служител, който е в правоотношение с институция на Европейския съюз, извън случаите по чл. 120а, с Организацията на обединените нации, с Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа, с Организацията на Северноатлантическия договор или с други международни правителствени организации.
(3) (Предишна ал. 2 - ДВ, бр. 43 от 2008 г.) Неплатеният отпуск до 30 работни дни в една календарна година се признава за трудов стаж, а над 30 работни дни - само ако това е предвидено в този кодекс, в друг закон или в акт на Министерския съвет.
#10 | 05.12.2014, 16:42
Публикации: 1297 / 175
...за майката по чл. 167 А и по отношение изказването на ХХХХХ съответно възниква въпросът как да третираме ДУК - дали е трудов договор или не.
Според мен ДА, въпреки че не се регистрира в НАП.
И ако приемем, че е равностоен на трудов договор, то майката има право на отпуск по чл. 167 А.
Бащата ще има право на отпуск или на прехвърляне само, ако и той е на трудов договор.
Ако е безработен или самоосигуряващ се, няма да има.
Успех!
#11 | 05.12.2014, 16:44
Публикации: 5550 / 369
или самоосигуряващ се, няма да има.

Зависи
#12 | 08.12.2014, 10:31
Публикации: 1297 / 175
...dalila, имате пред вид вида на осигуряването ли при самоосигуряващ се? Споделете, моля...
#13 | 08.12.2014, 13:25
Публикации: 5550 / 369
...dalila, имате пред вид вида на осигуряването ли при самоосигуряващ се? Споделете, моля...

Да, имам предвид, ако се осигурява за ОЗМ, може да се прехвърли на СОЛ майчинство
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове