Болнични и майчинство

13.11.2012, 12:24 90275 63

#20 | 13.11.2012, 12:24
Публикации: 6403 / 1129
Ако можете да си вземате болничен по времето на бременността докато излезете в първия болничен за бременност и раждане, нито работодателят може да ви уволни, нито вие ще се ядосвате и вредите на бъдещото си дете с търсене на Правдата.
#21 | 13.11.2012, 12:42
Публикации: 11 / 0
Разбира се,че мога да си взема болничен,все пак имам тези права!
Но както казах вече,работодателят ми отказва да ми го даде!В случая да се откажа от правата си ли ме съветвате,при положение,че е способен да ме заплаши със уволнение?
Възнамерявам да ги потърся!
#22 | 13.11.2012, 12:48
Публикации: 5497 / 371
Щом може да взимате болнични, взимайте!
Пращайте ги на работодателя с писмо с обратна разписка /за да имате доказателство, че ги е получил/ и спокойно си карайте бременнността. :)
#23 | 13.11.2012, 14:05
Laleva65
Разбира се,че мога да си взема болничен,все пак имам тези права!
Но както казах вече,работодателят ми отказва да ми го даде!В случая да се откажа от правата си ли ме съветвате,при положение,че е способен да ме заплаши със уволнение?
Възнамерявам да ги потърся!
Той тоя работодател да не е Бог ;D че да не разрешава болничен,Лекаря е този който разрешава болнични! Но...има едно Но...ако не сте ползвали болничен не забравяйте да си извадите сметка от Банката,която се прикрепя към болничния,за да може НОИ да знае къде да Ви преведе парите от болничния! Успех и смело напред! И умната.... :thumbup:
#24 | 13.11.2012, 14:13
Публикации: 11 / 0
Бог е тя...като дойде Главна инспекция по труда и Господари на ефира ще се приземи:))
Благодаря на всички ви за добрите,изчерпателни отговори и за подкрепата да потърся правата си.Неприятното е,че не всички сме наясно със правата си в тази държава и тъй като сме "зависими" от работата си ни е страх да ги потърсим дори!
Благодаря отново и прекрасен ден ви желая :)
#25 | 14.11.2012, 11:43
Публикации: 35 / 4
Докато не го уведомите писмено с надлежен документ от медицинските органи, Вие не сте бременна за работодателя и за Вас закрилата не важи.
Щом сте бременна ви съветвам да уведомите писмено работодателя за това с документ, издаден от лекаря, констатирал бременността.
#26 | 15.11.2012, 10:48
Публикации: 3 / 0
 :bow: Благодарности на Мадам Божка за отговора на въпроса ми.
Знаех,че няма начин да не си получа полагащото ми се майчинство дори и без болнични издадени от България

 
#27 | 15.11.2012, 11:41
МамаБожка
 :give_rose:
#28 | 15.11.2012, 12:24
Публикации: 11 / 0
А знаетр ли на колко процента ги изплащат болничните по време на бременност?
#29 | 15.11.2012, 12:26
Laleva65
#30 | 15.11.2012, 12:26
Публикации: 5497 / 371
А знаетр ли на колко процента ги изплащат болничните по време на бременност?

90% от брутното, но не повече от нетното

#31 | 15.11.2012, 12:30
Публикации: 11932 / 2174
 :bow: Знаех,че няма начин да не си получа полагащото ми се майчинство дори и без болнични издадени от България

Може би за периода след тях ? ? ?
#32 | 15.11.2012, 12:52
Публикации: 11 / 0
Извинявайте,ама по трудов договор брутното или това,което се взима в действителност?Защото то е по-високо логично,покрай този форум и вас се пообразовах доста ;)Благодаря
#33 | 15.11.2012, 12:56
Публикации: 5497 / 371
Извинявайте,ама по трудов договор брутното или това,което се взима в действителност?Защото то е по-високо логично,покрай този форум и вас се пообразовах доста ;)Благодаря

върху, което се внасят осигуровки
#34 | 16.11.2012, 10:10
Публикации: 173 / 13
Здравейте отново,

Моля за отговор на моя въпрос:

"Имам и друго питане, може би към създателите на калкулатора за майчинство. Възможно ли е изчислението да е коректно, при положение, че залагам болнични (2 цели месеца) и сумата на обезщетението не се променя в посока надолу?"

Благодаря предварително!

Както писах по-горе, не би трябвало да ви падне дневната база на болничните. За периода на болничните осигуровките са както при заработен месец. В една подобна тема беше разискван този въпрос http://www.kik-info.com/forum/index.php/topic,4213.0.html
http://bgosigurovki.com/kak-se-izchislqvat-bolnichni/
#35 | 16.11.2012, 10:31
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта

Имам и друго питане, може би към създателите на калкулатора за майчинство. Възможно ли е изчислението да е коректно, при положение, че залагам болнични (2 цели месеца) и сумата на обезщетението не се променя в посока надолу?

Тук е мястото да изкажа огромната си благодарност за това, че сте предоставили за свободно ползване този безкрайно полезен инструмент.

Благодаря предварително за отговора и усмихнат ден!


Потвърждавам. Възможно е, ако се излезе в болнични сумата на обезщетението да е по-голяма при определени случаи. Това е така, защото нетното възнаграждение, което участва при пресмятането се вдига при болничен, тъй като от него (в случай на болничен) няма удръжки за данък и осигуровки.

Това е и целта на калкулатора - да Ви ориентира в изчисленията, за да вземете най-доброто решение за себе си и детето Ви.

Благодаря за хубавите думи и леко раждане!
 :give_rose:
#36 | 22.02.2013, 17:54
Публикации: 14 / 0
Здравейте! Незнам дали точно тук е мястото за въпроса ми, но се надявам да ми помогнете! Март 2012 забременях, от юни 2012 се водя на работа , като са ми плащани социални и здравни осигуровки, от октомври излязох болничен преди раждане. В същото време съм задочник и с таткото нямаме брак. Днес отивам да си подам декларация в социалните за детските до тук добре. Но понеже нямам навършени 12 месеца осигурителен трудов стаж, което ще стане чак юни тази година, те ми обясниха, че имам право да получавам по 100 лв. на месец докато навърша тази година, т.е. юни месец. Обаче споменаха, че освен удостоверение за доходите, трябва да представя трудовата си книжка и прекратени трудови правоотношения. Така ли се процедира, и ако наистина прекратя трудовоте си правоотношения ще имам ли право на майчинство? Тук нещо ми се губи. С две думи след като имам само 4 месеца трудов стаж и ще чакам до юни да станат 12 мес. как се процедира , за да получавам майчинство?
#37 | 22.02.2013, 19:13
Публикации: 3326 / 256
Не е необходимо да прекратявате договора си. Дори това е добре, че имате такъв, защото ако нямахте щяхте да получавате само 100лв от социалните до изтичане на  410 дни(около 1-вата годинка на детето). За майчинството (до навършване на 2 годинки) трябва да имате ТД.
Вижте тази тема, там съм приложила декларация, която се подава в социалните за получаване на обезщетение до навършване на 12 месеца стаж. От счетоводството на фирмата да я попълнят и я занесете в социалните. След като направите 12 месеца от социалните ще спрат обезщетението и ще получавате такова от НОИ.

http://www.kik-info.com/forum/index.php/topic,5477.msg29421.html#msg29421
#38 | 23.02.2013, 13:17
Публикации: 3145 / 253
Не е необходимо да прекратявате договора си. Дори това е добре, че имате такъв, защото ако нямахте щяхте да получавате само 100лв от социалните до изтичане на  410 дни(около 1-вата годинка на детето).

Не е социалното майчинство до 410 дни, а до навършване на 1г на детето. Това е доста различно от това, което е написала Елена. И ще го получавате ако отговаряте на условията за доход. Ако дохода Ви е по-голям от 350лв на член от семейството, няма да имате право на тези 100лв
#39 | 23.02.2013, 16:30
Публикации: 6 / 0
Здравейте,
Бременна съм в 6тия месец и искам да излезна в болнични възможно най-скоро. В края на февруари ще направя 6 месеца стаж. Въпроса ми е, на кой ден от март месец мога да си пусна болнични за да се считам и февруари месец за осигурена? До колкото знам, осигуровките за месец февруари ще бъдат отчетени на 25ти март или ако са платени в началото на месеца няма да има проблем?   
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група