ДОД наем

15.01.2011, 22:17 8097 5

15.01.2011, 22:17
Публикации: 1 / 0
правилно ли съм разбрала?
наемодател-ф.лице
наемател-ЕТ
наем 420 лв,
един път ф.лице внася 37,80 лв по ГДД
и втори път ЕТ с платежно пак 37,80
#1 | 16.01.2011, 13:22
Публикации: 8 / 0
Внася го фирмата.
Не съм сигурна обаче как се изготвя платежното:
1. Посочва се БУЛСТАТА на фирмата (както ДОД при гражд.дог.), а ЕГН-то и имената на ФЛ се посочват в "Други пояснения"
2. Посочва се ЕГН-то на ФЛ, без БУЛСТАТА на фирмата (както при самоосигуряващите се лица)
Благодаря предварително на отзовалите се колеги!
#2 | 16.01.2011, 16:19
Публикации: 103 / 0
правилно ли съм разбрала?
наемодател-ф.лице
наемател-ЕТ
наем 420 лв,
един път ф.лице внася 37,80 лв по ГДД
и втори път ЕТ с платежно пак 37,80

Физическото лице не внася нищо, просто получава по малко от наемателя (виж. „Сума за получаване” в СИС). Ежемесечно наемателя внася в полза на наемодателя авансов данък /равен на 10% от договорената сума на месечния наем намалена с 10% нормативно признати разходи/. Удържането на данъка ще се документира от платеца (наемателя) със Сметка за изплатени суми и служебна бележка (чл. 45, ал. 4 от ЗДДФЛ). С тях ще се документира и разхода за наем /вече наемодателя няма да издава квитанции/.
#3 | 16.01.2011, 16:20
Публикации: 103 / 0
Данъка се плаща до 10-то число на месеца, следващ месеца за който е дължим дохода от наем. Което обаче не дава отговор на въпроса – кога ще се плаща авансово данъка от наемателя, ако в договора е определено наема да се плаща например на шестмесечие...
#4 | 16.01.2011, 23:18
Публикации: 8 / 0
"Физическото лице не внася нищо, просто получава по малко от наемателя (виж. „Сума за получаване” в СИС). Ежемесечно наемателя внася в полза на наемодателя авансов данък /равен на 10% от договорената сума на месечния наем намалена с 10% нормативно признати разходи/. Удържането на данъка ще се документира от платеца (наемателя) със Сметка за изплатени суми и служебна бележка (чл. 45, ал. 4 от ЗДДФЛ). С тях ще се документира и разхода за наем /вече наемодателя няма да издава квитанции/. "

Съгласна съм напълно с Вас! А как е правилно да се  оформи самото платежно, някой може ли да помогне? За това не виждам някъде да е точно и ясно обяснено.
#5 | 18.01.2011, 15:45
Публикации: 13 / 0
Здравейте! Фирма на ЕТ с постоянен адрес във Велико Търново работи в помещение под наем в Бургас, собственост на физическо лице.Фирмата е регистрирана в Търговския регистър със седалище и адрес на управление в гр.Бургас. Осигуровките, Декларация 1 и 6, ГДД и ОПР се подават в ТД на НАП-Велико Търново. Къде трябва да се плаща авансовия данък за наем на помещението - в Бургас или Велико Търново? Предварително благодаря!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група