ЗОВ на пенсионер, работещ по граждански договор

16.07.2013, 16:42 69749 61
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

#40 | 16.07.2013, 16:42
Публикации: 142 / 2
 :flowers:
#41 | 01.10.2013, 10:33
Публикации: 4 / 1
Здравейте, нашия казус е подобен, обаче с колежката съвсем се объркахме. Имаме сключен ГД с пенсионер за брутна сума 100 лева, лицето има и още един ГД в друга фирма на брутна сума 150 лева. Събрани двете суми са под МРЗ. Дължим ли ЗО ? Или само данък ?
Предварително благодаря за помощта!
#42 | 01.10.2013, 10:38
Публикации: 6335 / 582
Само данък.
#43 | 01.10.2013, 10:56
Публикации: 4 / 1
Благодаря за бързия отговор!  :wave:
#44 | 22.10.2013, 15:13
Публикации: 1554 / 171
Ако на пенсионер му се изплаща възнаграждение през м.10 за периода м.07-м.10 бруто общо в размер 960 лв./ 4мес по 240лв/ удържат ли му се ЗОВ?
Като въведа на калкулатора ежемесечно- няма ЗОВ, но ако е общо за периода излиза, че трябва да има ЗОВ. :(
#45 | 23.10.2013, 08:19
Публикации: 1554 / 171
Пенсионер на граждански договор
Те се осигуряват здравно, без оглед на обстоятелството дали получават пенсия или не, по реда на чл. 40, ал. 1, т. 3 от ЗЗО.

3. (изм. - ДВ, бр. 111 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г.) за лицата, работещи без трудово правоотношение:
а) (изм. - ДВ, бр. 113 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г., изм. - ДВ, бр. 99 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г., изм. - ДВ, бр. 101 от 2009 г., в сила от 18.12.2009 г.) ако не се осигуряват по реда на т. 1, 2 и 2а и получават възнаграждение, равно или по-голямо от минималната работна заплата за страната, върху облагаемия доход, след намаляването му с разходите за дейността; когато е получено възнаграждение под минималната работна заплата за страната, след намаляването му с разходите за дейността, осигуряването се извършва по реда на ал. 5;

Предвид цитираната нормативна уредба уведомяваме, че след като лицето няма да е осигурен по реда на чл.40, ал.1, т.1 и 2 от ЗЗО за периода, през който ще извършва работа по извънтрудово правоотношение и полученият от тази работа доход ще бъде под минималната работна заплата за страната след намаляването му с нормативно признатите разходи, то за лицето не се дължат здравноосигурителни вноски по реда на чл.40, ал.1, т.3, б.”а” от ЗЗО. Като пенсионер лицето е здравно осигурен за сметка на републиканския бюджет, поради което не се дължат здравноосигурителни вноски и по реда на чл.40, ал.5 от ЗЗО.
Следва да се има предвид, че за да няма задължение за здравноосигурителни вноски по сключен от лицето граждански договор, трябва същото да не е осигурен по реда на чл.40, ал.1, т.1 и 2 от ЗЗО през времето, през което се полага труда по извънтрудовото правоотношение, а не през времето, през което ще бъде изплатен дохода.
#46 | 25.10.2013, 20:06
Публикации: 1554 / 171
#47 | 17.10.2014, 17:52
Публикации: 67 / 9
Без значение дали пенсионерът е СОЛ или не, до края на месеца, следващ тримесечието, през което е изплатено възнаграждението, фирмата платец следва да подаде декларация по чл. 55 от ЗДДФЛ за изплатеното възнаграждение и до 30 април на следващата година трябва да подаде справка по чл. 73 от същия закон.
за справката по чл. 73 съм напълно съгласна. но относно справката по чл. 55 изпитвам силно съмнение. в справката по чл. 55 не се посочват изплатени суми, а се посочват дължими данъци. след като на СОЛ данък и осигуровки не се удържат, какво ще посочваме в тази декларацияпо чл. 55. струва ми се, че има грешка в това становище, но ако аз греша, моля за основанието, а и клетката в декларацията, където да се отрази информацията за СОЛ-а, бил той пенсионер или не.
#48 | 10.05.2017, 12:01
Публикации: 81 / 0
Моля за отговор:

Пенсионер  работи в май.2017 г. на ГД - за 400.00 общ разход за работодателя / вкл. всички разходи за лицето и работодателя

след приспадане на НПР е под МПЗ, лицето има само пенсия няма други доходи в май

следва ли да се осигурява ЗО ?
#49 | 10.05.2017, 13:53
Публикации: 10217 / 1765
следва ли да се осигурява ЗО ?

След постнатото Разяснение от n_alex76 в отговор 46 остава само да го прочетете , за да разберете отговора.  :smile1:
#50 | 10.05.2017, 14:48
Публикации: 81 / 0
Сега отговора на служител на НАП беше, че пенсионер , получаваш само пенсия , без да е осигурен на друго основание следва да се осигурява за ЗО независимо, че ГД е само 400 лева и е под МРЗ ?
#51 | 10.05.2017, 15:31
Публикации: 7604 / 1145
Сега отговора на служител на НАП беше, че пенсионер , получаваш само пенсия , без да е осигурен на друго основание следва да се осигурява за ЗО независимо, че ГД е само 400 лева и е под МРЗ ?

Защо не попита този служител на НАП на какво основание е това здравно осигуряване?
#52 | 10.05.2017, 16:11
Публикации: 10217 / 1765
http://accountingnews.bg/%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B6%D0%B4%D0%B0%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D0%B4%D0%BE%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D1%80-%D1%81%D0%BE%D1%86%D0%B8%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%B8-%D0%B8-%D0%B7%D0%B4%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%BD%D0%B8-%D0%BE%D1%81%D0%B8%D0%B3%D1%83%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%BA%D0%B8-53.html

И още доста подобни материали има , които са по темата. На практика обаче много трудно преодолим синдром е този на "казаха ми от НАП". Даже е по-зле и от ЕЖК.
#53 | 10.05.2017, 16:20
Публикации: 2538 / 293
След като получих един смислен и според мен верен отговор на горещия телефон на НАП, мнението ми е че не са всичките им служители еднакви :))))
#54 | 10.05.2017, 16:26
Публикации: 10217 / 1765
След като получих един смислен и според мен верен отговор на горещия телефон на НАП, мнението ми е че не са всичките им служители еднакви :))))

Хехех, Пъпешче, да не си ги изпитвала :))))))))

/ иначе си е така - няма как всички да са еднакви /
#55 | 11.05.2017, 13:29
Публикации: 81 / 0
Благодаря Ви,

не оспорвам,  напротив много се радвам за бързите и компетентни отговори - няма ЕЖК, просто дори прочитайки всички материали остава съмнението и въпроса дали правилно си разбрал .
Безспорно има полза и сега вече знам ГД на пенсионер,  неосигурен на друго основание и сума по ГД под МРЗ след приспадане НПР е без ЗО

Хубав ден!
#56 | 11.05.2017, 13:51
Публикации: 1189 / 227
Както показва устойчивата практика, ако човек е достатъчно настоятелен и разполага с телефон, може да получи от НАП какъвто отговор пожелае.  :wink1:
#57 | 11.05.2017, 13:55
Публикации: 10217 / 1765
Както показва устойчивата практика, ако човек е достатъчно настоятелен и разполага с телефон, може да получи от НАП какъвто отговор пожелае.  :wink1:
:good:

Дори при колебание може да избира измежду различни отговори / дори и противоречащи си / и да подбере необходимия му.
#58 | 19.12.2017, 08:55
Публикации: 252 / 0
 за справката по чл. 73 съм напълно съгласна. но относно справката по чл. 55 изпитвам силно съмнение. в справката по чл. 55 не се посочват изплатени суми, а се посочват дължими данъци. след като на СОЛ данък и осигуровки не се удържат, какво ще посочваме в тази декларацияпо чл. 55. струва ми се, че има грешка в това становище, но ако аз греша, моля за основанието, а и клетката в декларацията, където да се отрази информацията за СОЛ-а, бил той пенсионер или не.

Тъй като невидях отговор на горепосоченото , а аз се нуждая от малко информация, моля някои да коментира. Става въпрос за пенсионер които през годината няколко кратно е назначаван на ГД/пенсионер с 50 % решение на ТЕЛК/ за него не са подавани на тримесечие деклараций по чл 55 а сега до 30,04,2018 ще се подаде справка по чл 73,  Та въпроса ми е много ли сме сгафили като не сме подавали деклараций по чл 55 - то всъшност в тях няма какво да се декларира за това лице.
#59 | 19.12.2017, 09:54
Публикации: 7604 / 1145
"то всъЩност в тях няма какво да се декларира за това лице" - тогава защо да подавате Д55?

ПП И не "назначавайте" по ГД. Макар и пенсионери :)
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
<b style=
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група