Наемодател, наемател и Декла по чл. 55 за авансовите 3-месечни вноски

02.10.2013, 16:41 44291 52
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

#20 | 02.10.2013, 16:41
Публикации: 56 / 0
Но пък помещението по нотар.акт е на физическоло лице- наемодател?!тъй че би трябвало да го наемете от ФЛ, а не от фирмата на ФЛ.
Разсъждавам чисто логически, не съм се занимавала с наеми, затова може и да греша.
#21 | 02.10.2013, 17:10
Публикации: 1181 / 85
Щом по нотар. акт е на физ. лице, то договорът за наем ще е с лицето, а не с фирмата му.
#22 | 02.10.2013, 18:24
Публикации: 6317 / 1026
Може по реда на чл. 27 от ЗДДФЛ физическо лице - собственик на предприятието на едноличния търговец да включи в имуществото на едноличния търговец придобити от него движими и недвижими вещи. За целта не се прави нотариално прехвърлянена собствеността. Но обратното връщане кам собственика се приема за продажба за данъчни цели.

Но, за целите на наемоотдаването едва ли си  струва.
Данъчната ставка на ЕТ е 15% и доказва разходи.
Данъчната ставка на физическото лице е 10% след приспадане на 10% НПР.
#23 | 08.10.2013, 17:11
Публикации: 201 / 3
Въпрос получавам доход от наем на дворно място и рента от фирма обработваща земеделска земя- следва ли да се удържа данък и да се плащат осигуровки върху получената сума за 2013 година -в деня на получаване на сумата или с ГДД
#24 | 08.10.2013, 18:52
Публикации: 6317 / 1026
Здравейте eekoleva,
За наема на дворно място (при условие, че Вие eekoleva не сте СОЛ) фирмата трябва да удържа данък при изплащането му и, ако то е в рамките на първите три тримесечия, да внесе авансово удържания данък и да го декларира по чл. 55. Срокът е 30-то числона месеца, следващ съответното тримесечие.
Ако наемът е изплатен в последното тримесечие, не се дължат авансови вноски и доходът се декларира от наемодателя с ГДД по чл. 50, като данъкът се внася в срока за подаване на декларацията.
Доходите от възмездно ползване на земеделска земя не са облагаеми и не подлежат на деклариране (чл. 13, ал. 1, т. 24 от ЗДДФЛ).
#25 | 14.01.2014, 10:40
Публикации: 46 / 0
Здравейте,
Моля Ви пак за съвет :flowers:, колко сметки за изплатени суми трябва да представя и колко сл. бележки? Миналата година бяха  за всеки месец или 12 на брой, а тази като сме плащали данъка на тримесечие? Последното тримесечие не съм плащала данък.
#26 | 14.01.2014, 10:43
Публикации: 6063 / 536
Може с една бележка по чл.45, ал.4 от ЗДДФЛ.
#27 | 14.01.2014, 10:47
Публикации: 46 / 0
Може с една бележка по чл.45, ал.4 от ЗДДФЛ.
Благодаря, а за сметките за изплатени суми- 12 или 4 ?
#28 | 14.01.2014, 11:48
Публикации: 9545 / 1623
СИС се издават при всяко плащане.
#29 | 06.02.2014, 14:43
Milita
Здравейте ! Да попитам и аз по ГДД приложение 4 наем
Когато физическо лице е отдавало под наем стаи през сезон / курортен град/ в таблица 1 на всичкия народ минал през стаите ЕГН - та ли трябва да попълвам?  :wink1:
#30 | 21.01.2016, 11:52
Публикации: 2 / 0
Искам да попитам дължи ли се данък за четвърто тримесечие ? За декл. по чл.55 за наем.
#31 | 21.01.2016, 11:54
Публикации: 2 / 0
И подава ли се декларация по чл.55 за четвърто тримесечие.
#32 | 21.01.2016, 12:06
Публикации: 6063 / 536
Искам да попитам дължи ли се данък за четвърто тримесечие ? За декл. по чл.55 за наем.

Вие като какъв питате? Трябва да изясним нещата, за да получите адекватен отговор.
#33 | 21.01.2016, 14:43
Публикации: 6317 / 1026
Авансовото внасяне на доходи от наем се регламентира от чл. 44 на ЗДДФЛ.
В ал. 6 на същия е указано, че данъкът се внася по реда  и в сроковете, определени с чл. 65-68.
Конкретно в ал. 13 на чл. 65 е записано, че данък за четвърто тримесечие не се дължи нито от платеца, нито от получателя на дохода, освен по желание на получателя.
Когато не се дължи данък, не се подава и декларация по чл. 55.
#34 | 24.03.2016, 08:57
Публикации: 9 / 0
Здравейте,
Искам да попитам, ако физическо лица отдава под наем имот /за офис/на юридическо лице:
1. Договорът трябва ли да е нотариално заверен?
2. През месец март юридическото лице предварително изплаща наемът за месец април и авансово удържания данък през месец април ли трябва да се преведе или през месец юли?  А в сметката за изплатени суми по чл. по чл.45,ал.4 от ЗДДФЛ трябва да се отбележи, че доходът е второто тримесечие.
Предварително, благодаря.

#35 | 24.03.2016, 10:16
Публикации: 10 / 0
Здравейте,
ФЛ - майка и син придобиват наследствен имот, който отдават под наем на ЕТ.
Майката е с по - голям дял и съответно тя сключва договора за наем. Тя е с група инвалидност, прилага ТЕЛК към договора и наемателя НЕ и удържа авансов данък 10%.
Правилно ли разсъждавам или пропускам нещо?
#36 | 24.03.2016, 10:37
Публикации: 6317 / 1026
Договорът за наем трябва да се сключи с двамата съсобственици и доходът да се раздели пропорционално на дяловете.
Майката няма да плаща данък, ако годишният наем не надвишава 7920 лв. и тя няма други облагаеми доходи през годината като физическо лице.
За синът няма такива преференции.
При малки суми за наем можете да ги "изплащате" през трето тримесечие и да си спестите подаването на декларация по чл. 55, удържане и внасяне на данъка, а само декларирате изплатения наем по чл. 73 и оставяте собствениците да се оправят с ГДД по чл. 50.
#37 | 24.03.2016, 11:03
Публикации: 10 / 0
Много благодаря!
#38 | 28.06.2016, 13:58
Публикации: 76 / 0
Когато наемател не си е платил наема ..включвам ли дължимото в декл.по чл. 55...или си плащам данъка само върху получените суми..
#39 | 28.06.2016, 14:08
Публикации: 6317 / 1026
Когато наемател не си е платил наема ..включвам ли дължимото в декл.по чл. 55...или си плащам данъка само върху получените суми..
Декл. по чл. 55 е декларация по ЗДДФЛ.
Физическите лица заплащат данъци само върху получени доходи.
Придобиване на доходи
Чл. 11. (1) Ако не е предвидено друго в този закон, доходът се смята за придобит на датата на:
1. плащането - при плащане в брой;
2. заверяването на сметката на получателя на дохода или получаването на чека - при безналично плащане;
3. получаването на престацията - за непаричен доход.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове