Обратно начисляване

02.08.2013, 16:26 10092 10
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

02.08.2013, 16:26
Публикации: 89 / 0
Здравейте!Имам следния случай - услуга с доставчик БГ фирма и клиент фирма от 3 страна.Съгласно чл.86, ал.3 и във връзка с чл.21, ал.2 няма ддс.Въпросът ми е в този случай пише ли се "обратно начисляване"?
#1 | 02.08.2013, 18:55
Публикации: 6324 / 1029
Не съвсем правилно сте формулирали темата.
Доставката е извън България и това е основание за неначисляване на ДДС.
Единствено трябва във фактурата да изпишете основанието за неначисляване чл. 86, ал. 3 във връзка с чл. 21, ал. 2.
#2 | 05.08.2013, 15:37
Публикации: 89 / 0
Притеснява ме малко този текст от правилника на ЗДДС:
Издаване на фактури и известия
Чл. 79.
 3. доставка на услуги по чл. 21, ал. 2 от закона от данъчно задължено лице в рамките на независимата му икономическа дейност; във фактурата/известието като основание за неначисляване на данък се вписва "обратно начисляване", както и съответната разпоредба от закона или правилника;
#3 | 05.08.2013, 16:53
Публикации: 6324 / 1029
Не се притеснявайте, а следвайте указанията на ППЗДДС. Абсолютно сте прави! :thumbup:
#4 | 06.08.2013, 17:17
Публикации: 89 / 0
Не се притеснявайте, а следвайте указанията на ППЗДДС. Абсолютно сте прави! :thumbup:
Гледайки указанията започнах да си мисля,че текстът "обратно начисляване" е необходим в моя случай.
#5 | 06.08.2013, 21:41
Публикации: 383 / 13
По моему,имате износ на услуга и нямате обратно начисляване!
#6 | 06.08.2013, 21:46
Публикации: 27 / 0
Аз имам аналогичен случай на маркус,само че клиента ми е от Италия (ЕС)?Пак ли не се пише "обратно начисляване"?
#7 | 06.08.2013, 21:52
Публикации: 383 / 13
Е,там вече се пише,стига клиента да е рег по ддс,като вас!При вас е ЕС,а в другия случай,доколкото разбирам-не е.
#8 | 07.08.2013, 11:02
Публикации: 89 / 0
Е,там вече се пише,стига клиента да е рег по ддс,като вас!При вас е ЕС,а в другия случай,доколкото разбирам-не е.
Логиката на обратното начисляване е дали клиента е от ЕС или не (разбира се с ДДС регистрация)?
#9 | 07.08.2013, 13:30
Публикации: 2041 / 250
Съгласно чл. 79, ал. 2 ППЗДДС фактура (известие към фактура) се издава по реда на закона и когато не възниква задължение за начисляване на данък в следните случаи:

   - доставка на стоки като посредник в тристранна операция с място на изпълнение на територията на друга държава членка - във фактурата или известието към нея като основание за неначисляване на данък се вписва “чл. 141 2006/112/ЕО”. Предвид разпоредбата на чл. 114, ал. 4 ЗДДС също така трябва да бъде вписан и текстът “обратно начисляване”; доставка на стоки и/или услуги от нерегистрирано по закона лице или лице, регистрирано на основание чл. 97а, 99 и чл. 100, ал. 2 от закона в рамките на независимата му икономическа дейност, с място на изпълнение на територията на страната - във фактурата (известието към фактурата) като основание за неначисляване на данък се вписва “чл. 113, ал. 9”;

   - доставка на услуги по чл. 21, ал. 2 от закона от данъчно задължено лице в рамките на независимата му икономическа дейност - във фактурата (известието към фактурата) като основание за неначисляване на данък се вписва “обратно начисляване”, както и съответната разпоредба от закона или правилника;

   - доставка от данъчно задължено лице на стоки с място на изпълнение на територията на трета страна или територия - във фактурата (известието към фактурата) като основание за неначисляване на данък се вписва съответната разпоредба на закона;

   - вътреобшностна доставка на стоки - във фактурата (известието към фактурата) като основание за неначисляване на данък се вписва текстът “обратно начисляване”, както и съответната разпоредба от закона.

   Важно: Имайки предвид разпоредбата на чл. 114, ал. 4 ЗДДС, текстът “обратно начисляване” следва да се вписва освен в посочените в чл. 79, ал. 2 ППЗДДС случаи и във всички останали, в които данъкът за доставката е изискуем от получателя по доставката, като например:

   - доставка на стоки с монтаж и инсталация от името или за сметка на доставчика, с място на изпълнение в друга държава - членка на ЕС (където се монтира/инсталира стоката), когато получателят е регистрирано за целите на ДДС лице в тази друга държава членка;

   - доставки, за които доставчикът прилага разпоредбата на чл. 163а от закона - доставките на отпадъци и услуги по тяхната преработка и обработка
#10 | 07.08.2013, 15:20
Публикации: 383 / 13
Логиката на обратното начисляване е дали клиента е от ЕС или не (разбира се с ДДС регистрация)?
Аз нещо друго ли съм казала!?
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове