Прекратяване на ТД на служител с ТЕЛК

04.11.2013, 08:45 32780 20

04.11.2013, 08:45
Публикации: 2 / 0
Здравейта, имам нужда от помощ при прекратяване на трудовия договор на лице, което представи решение на ТЕЛК на 01.11.2013 г., а самото решение е издадено преди една година. В документа е записано, че лицето не работи и съответно няма предписания към работодателя, но в точка 14  Противопоказни условия на труд е отразено, че лицето не трябва да извършва работа свързана с натоварване и изискваща активни движения на долните крайници, а въпросният служител заема длъжност свързана с извършване на ремонтни дейности. Степента на увреждане е 94%. Служителят не е придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, но мисля че има пенсия за инвалидност (нямам документ в подкрепа на твърдението, но обмислям да изискам информация от НОИ). От друга страна лицето не извършва възложените му задачи и определено работодателя иска да прекрати отношенията си с него. В този случай лицето ползва ли се от закрилата на чл. 333 от КТ и може ли да му бъде прекратено трудовото правоотношение на друго основание (например чл. 328, т. 12)?
#1 | 04.11.2013, 10:09
Публикации: 1202 / 120
Кога е назначено лицето при вас? Преди или след решението на ТЕЛК. Решението на ТЕЛК е за да се определи степента на загуба на работоспособност и то служебно се изпраща и на работодателя, който до 7 дни трябва с вътрешната си комисия за трудоустрояване да го трудоустрои. В случай, че лицето е укрило при постъпване това обстоятелство, то на практика не е трудоустроено при вас. Съгласувайте с ИТ и може и да успеете да го освободите по т. 12 - поради липса на качества да изпълнява възложената работа, при която не се изисква разрешение от ИТ. Предварителната преписка с ИТ ще ви "обезопаси"  в случай на жалба от страна на работника.
#2 | 04.11.2013, 11:00
Публикации: 5 / 0
Аз също имам въпрос,назначен по програма за хора със ТЕЛК за една година,в момента със управителя на фирмата имаме проблеми относно работата,за физическият труд.По договор съм на 385лв основно месечно възнаграждение,а получавам 300лв чисто.Няколко пъти ми казва,че ще се оплаче от мен във бюрото по труда,че не работя и по този начин ще прекрати програмата,друг път ми казва,че като не ми харесва да напускам.Сега не знам може ли да ме махне по този начин или не,страх ме е да питам във бюрото по труда понеже се познават със управителят и ще го уведомят веднага и ще стане по зле, не желая никакви войни но все пак имам някакви права.......Моля за съдействие
#3 | 04.11.2013, 11:07
Публикации: 1703 / 207
#4 | 04.11.2013, 11:12
Публикации: 9299 / 1558
По договор съм на 385лв основно месечно възнаграждение,а получавам 300лв чисто
А ти колко "чисто" искаш да вземаш? От 384 лв като се направят задължителните по закон удръжки /лични осигуровки и данък/ остават "чисто" 301 лв и стотинки
#5 | 04.11.2013, 13:26
Публикации: 2 / 0
Кога е назначено лицето при вас? Преди или след решението на ТЕЛК. Решението на ТЕЛК е за да се определи степента на загуба на работоспособност и то служебно се изпраща и на работодателя, който до 7 дни трябва с вътрешната си комисия за трудоустрояване да го трудоустрои. В случай, че лицето е укрило при постъпване това обстоятелство, то на практика не е трудоустроено при вас. Съгласувайте с ИТ и може и да успеете да го освободите по т. 12 - поради липса на качества да изпълнява възложената работа, при която не се изисква разрешение от ИТ. Предварителната преписка с ИТ ще ви "обезопаси"  в случай на жалба от страна на работника.

Лицето е назначено много отдавна, наш служител е от 2000 г., той е бил трудоустроен в един период. Но сега ситуацията е по-различна, имаме нов шеф и предполагам, че това е причината да скрие телковото решение. Не сме му правили производствена характеристика, съответно и официално писмо от ТЕЛК няма до нас. Просто в един момент реши, че иска да се възползва от повече дни отпуск и намаляване на осигурителната тежест въз основа на това решение и така разбрахме за издадения документ. Притеснява ме факта, че вече е бил трудоустроен. От друга страна, той е скрил обстоятелството, че е наш служител пред комисията. Много се надявам да мога да се хвана за това, защото е странен човек и със сигурност след това ще имаме проблеми.
#6 | 04.11.2013, 13:37
Публикации: 1202 / 120
Ние за всеки "проблемен" винаги водим кореспонденция /на директорско ниво/ с ИТ като подробно излагаме случая и намеренията си спрямо лицето и след това стриктно следваме предписаните от тях действия и процедури. Така в последствие и да се жалва и на тях им е трудно да дадат ново /обратно/ становище по случая и за това го и препоръчах веднага. По принцип всеки правен случай си е частен случай и тук, поради липса на пълна информация можете да бъдете подведен и от най-добрите специалисти, а така и така случая ще се арбитрира от РИТ при конфликт....
#7 | 04.11.2013, 15:32
Публикации: 2966 / 392
горе-долу колко време отнема на ИТ да ви дадат отговор?
#8 | 04.11.2013, 15:42
Публикации: 214 / 5
На наши питания винаги са спазвали 7-дневния срок за писмен отговор.
#9 | 04.11.2013, 16:39
Публикации: 5 / 0
Ще ми помогне ли някой по моят въпрос който съм описал по горе......
#10 | 06.11.2013, 19:51
Публикации: 5 / 0
май тук помощта е само за едната страна,тази на работодателите
#11 | 06.11.2013, 20:22
Публикации: 6403 / 1129
май тук помощта е само за едната страна,тази на работодателите
Имате притеснения и това Ви прави излишно мнителен...
Аз мисля, че трябва да прочетете внимателно договора между работодателя и бюрото по труда. Тези назначения са малко по-специфични. По ЗНЗ (закона за насърчаване на заетостта). Не е толкова лесно да бъдете съкратен, докато действа договорът по програмата. Това би означавало сериозни загуби за работодателя:
Чл. 52. (3) (Предишна ал. 2 - ДВ, бр. 26 от 2012 г.) Работодател, който прекрати едностранно трудовото правоотношение преди изтичането на срока по насърчителната мярка и допълнителния период по ал. 1 по причини, които не са свързани с виновно неизпълнение на трудовите задължения, възстановява получените средства със законната лихва.

Но и Вие трябва да потърсите компромис при взаимоотношенията си с работодателя. Защо му е да Ви гони, при положение, че за него Вие се явявате "безплатен работник"? Няма логика.
#12 | 07.11.2013, 09:15
Публикации: 1202 / 120
Г-н Ивнов, тук се помага на законността. Дали са добри или лоши законите са си закони. Пиша Ви с малко раздразнение т.к.: 1 - не си открихте тема, а се възползвахте от чуждата; 2 - беше Ви отговорено веднага, че начислената заплата е правилно изчислена... а сега Ви е и написано всичко онова, което би трябвало да сте прочели преди да подписвате какъвто и да е договор; и 3. - след всичко това упреквате точно тези, които влязоха и се погрижиха за темата /и вашата под тема/ от всичките 100 хиляди регистрирани. Моля, конкретизирайте още веднъж проблема си и ще помагаме, защото правилен отговор се получава на правилен въпрос!
#13 | 07.11.2013, 10:16
Публикации: 3326 / 256
Аз също имам въпрос,назначен по програма за хора със ТЕЛК за една година,в момента със управителя на фирмата имаме проблеми относно работата,за физическият труд.По договор съм на 385лв основно месечно възнаграждение,а получавам 300лв чисто.Няколко пъти ми казва,че ще се оплаче от мен във бюрото по труда,че не работя и по този начин ще прекрати програмата,друг път ми казва,че като не ми харесва да напускам.Сега не знам може ли да ме махне по този начин или не,страх ме е да питам във бюрото по труда понеже се познават със управителят и ще го уведомят веднага и ще стане по зле, не желая никакви войни но все пак имам някакви права.......Моля за съдействие

След като сте назначен по програма следва работодателят да има сключен договор между фирмата и агенцията по заетостта. В този договор пише, че работникът трябва да напусне по собствено желание иначе парите, които му изплащат ще трябва да бъдат върнати. Въпроса е, че при различните програми, условията са различни.
#14 | 08.11.2013, 20:12
Публикации: 5 / 0
Благодаря,Ви на всички за отговорите,и се извинявам ,че пиша във тази тема.......Аз не знам какъв е договорът между БТ и работодателят,а моят договор е между мен и работодателя и е като всеки нормален договор за една година,въпросната длъжност,платен годишен отпуск,месечната заплата и това е.Проблемът се появи от това,че тежко физическият труд стана все повече и повече и понеже съм ,,безплатен работник,, управителят не желае да взима друг човек.И започнаха първо заплахи от рода на,,има си начини казвам,че работника не си върши работата и програмата се прекратява,, след това се появиха намеци от рода на,,като не ти харесва,напускай,, на кратко е това.Просто искам да знам дали има тази възможност да ме махне по този начин или не е толкова просто понеже имам и ТЕЛК,или пък ако аз не си тръгна по собствено желание.И разбира се,че ще търся добрият начин на разрешаване на проблема.....
#15 | 09.11.2013, 07:50
Публикации: 6403 / 1129
Истината винаги е някъде по средата, но от това което споделяте може да се направи извод, че работодателят иска да Ви принуди да напуснете по собствено желание, за да не връща парите. Т.е. от Вас зависи - щом искате да продължите работата, не може да Ви изгони.
Относно задълженията, които Ви се вменяват, мога само да Ви посъветвам да се придържате стриктно към длъжностната характеристика, която сте подписал при сключване на договора и която следва да Ви е била връчена. Ако не Ви е връчена длъжностна характеристика, може да се оплачете в инспекция по труда.
Оставам привърженик на мирното решаване на споровете, но същевременно считам, че за никакви пари не си струва човек да размени достойнството си. 
#16 | 11.11.2013, 09:55
Публикации: 1703 / 207
Аз бих добавила, че е по-важно да се гледа документа от лекарите.Работодателят е длъжен да се съобрази с изискванията, защото по-важно от здравето няма.Има служба по трудова медицина, която изготвя анализ на здравното състояние на служителите/работниците.
#17 | 11.11.2013, 12:41
Публикации: 1202 / 120
Винаги можете да поискате в БТ да ви запознаят с условията на програмата и изискванията към вида работа, работната среда и конкретните дейности, с които могат да ви натоварят, след което да поискате и да се запознаете с конкретният договор между БТ и вашият работодател. По някой програми договорите направо си се водеха тристранни.... ако обаче в случая не сте страна по договора, то пак можете да поискате достъп по закона за достъп до обществена информация.
#18 | 02.04.2020, 14:16
Публикации: 10 / 0
Здравейте. Въпросът ми е следния: Лице на което предстои пенсиониране по болест с подадени документи към НОИ се води още на работа при нас. Как трябва да процедира работодателя докато излезе решението за пенсия. През този период лицето може ли да бъде в платен отпуск и  като свърши платения да бъде в неплатен докато излезе това решение или трябва да бъде освободено.
#19 | 02.04.2020, 14:56
Публикации: 9299 / 1558
Платен, неплатен, болничен... Поне докато излезе решението.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група