Платен отпуск след майчинство

08.07.2014, 23:27 66424 113
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

#20 | 08.07.2014, 23:27
Публикации: 10 / 0
Здравейте
На 22,10,2014 ми изтича втората година от майчинството, по време на бременността бях в болнични и не можах да си използвам отпуската за 2012. Искам да попитам мога ли да я използвам след като ми изтече майчинството заедно с отпуската за двете години майчинство?
Благодаря предварително!!!
#21 | 08.07.2014, 23:29
Публикации: 6677 / 981
да
#22 | 08.07.2014, 23:43
Публикации: 10 / 0
Здравейте
Много благодаря за бързият отговор!
Приятна вечер
#23 | 30.07.2014, 22:28
Публикации: 13 / 0
Здравейте
имам следният проблем, майчинството на една служителка свърши вчера, 29.07, иска да излезне в борса за 4 месеца по взаимно съгласие, но тъй като двете майчинства и се застъпиха с 15 дена, бихте ли ми казали как да изчисля обезщетението за неизползван отпуск.
Назначаване на ТД на 01.03.2010, на МРЗ 270лв, отработени 8 дена, (заплата -98 лв)
4 месеца болнични до раждането.
2 майчинства до 29.07.2014, но тъй като не иска да се върна на работа, иска да напусне на 31.07 утре.
Колко дни платен отпуск и се полага -
2010-17
2011-20
2012-20
2013-20
2014-11
88 дни ли? и как да изчисля обезщетението за тези дни., като няма отработени 10 дни, или на база заплатата на която е назначена -270 лв.
А при попълването на Д1 в коя клетка се пише обезщетението/
Моля ви за отговор!
#24 | 30.07.2014, 22:40
Публикации: 6677 / 981
88 дни,. По Вашите сметки.
Тъй като МРЗ вече е 340 - смятате върху 340
Доколкото си спомням обезщетението по чл. 224 не се отразява в Д1
#25 | 30.07.2014, 22:44
Публикации: 13 / 0
Добре тогава, значи само в заповедта се пише че е изплатено обезщетението, но нали се внася само 10 % ДОД, него как да го отразя в Д1, и друго:
сега за 2014 се взема 340 лв база, но за предните години предишните ли МРЗ се вземат?
#26 | 30.07.2014, 22:57
Публикации: 6677 / 981
за всичките дни е на база 340
Има само 10% данък. Няма осигуровки
В заповедта се пише че се ДЪЛЖИ обезщетение по чл. 224 в размер на ... лв. Плащането може да не е веднага, а в деня на плащането на заплатите за м. 07.
За Д1 вижте указанията.
#27 | 09.08.2014, 22:36
Публикации: 2 / 0
Здравейте!
Имам следния проблем...
На 04.09.2011г. Започнах работа..към 10.12.2011г. Разбрах, че съм бременна и тъй като работата ми беше тежка се наложи да изляза в болнични, но работодателя ми каза, че трябва да си платя социалните осигуровки за два месеца и от 02.2012г. ще мога да ползвам болничен по майчинство...така и стана... На 15.08.2012г. родих и излязох в майчинство...сега искам да си използвам платения отпуск за периода от 04.09.2011г. до 15.08.2014г., но работодателя се дърпа и нежелае да ми го даде...твърди, че ми е направил услуга като не ме е изгонил от работа,тъй като според него съм нямала 3 работни месеца...аз до момента си плащам всеки месец осигуровки...
Моля ви, ако можете кажете ми как да постъпя...
#28 | 10.08.2014, 00:54
Публикации: 598 / 23
Здравейте
На 22,10,2014 ми изтича втората година от майчинството, по време на бременността бях в болнични и не можах да си използвам отпуската за 2012. Искам да попитам мога ли да я използвам след като ми изтече майчинството заедно с отпуската за двете години майчинство?
Благодаря предварително!!!
А защо тази жена не си използува отпуските реално и след това,ако има възможност да я освободите по чл. 71 от КТ.Нали знаете,че в срокът на изпитване не влизат периоди като болнични,платен и неплатен отпуск,майчинство,за да може по този начин да взима повече време обезщетение за безработица.
#29 | 10.08.2014, 12:29
Публикации: 6677 / 981
Здравейте!
Имам следния проблем...
...сега искам да си използвам платения отпуск за периода от 04.09.2011г. до 15.08.2014г., но работодателя се дърпа и нежелае да ми го даде...твърди, че ми е направил услуга като не ме е изгонил от работа,тъй като според него съм нямала 3 работни месеца...аз до момента си плащам всеки месец осигуровки...

Малко объркано обясняваш... Какво значи това: съм нямала 3 работни месеца и каква връзка има с правото на ползване на отпуск?  При положение, че сте била в майчинство?!? Изискванията за ползване на болнични, майчинство и отпуск са:
- минимум 6 месеца осиг.стаж с осигуровки за болнични, за да можете да получите обезщенетие за болничен
- минимум 12 месеца осиг.стаж с осигуровки за болнични, за да можете да получите майчинство
- минимум 8 месеца трудов стаж, за да имате право реално да ползвате отпуск. Само да напомня, че времето по трудов договор, прекарано в болнични и майчинство, се зачита за трудов стаж.

Извод: Не може да нямате право на отпуск. Работодателят има право да не разреши ползването му с този момент.

Замислям се върху това:  ми е направил услуга - ако наистина сте била назначена на ТД само за да ползвате майчинството, то помислете за коректността на действията си. Все пак платения отпуск е свързан с разходи за работодателя, които той едва ли е склонен да направи само заради хубавите Ви очи.
....аз до момента си плащам всеки месец осигуровки - какви осигуровки? Нали сте в майчинство? Има само здравна осигуровка и тя трябва да е за сметка на работодателя. 
Фактът, че сама си "плащате осигуровките" /не казвайте това никъде, защото е незаконно и веднага ще Ви нрочат за крадла!/ също ме навежда на мисълта за услуга...

Помислете си и се разберете със шефа. Това е най-доброто решение.
#30 | 10.08.2014, 23:28
Публикации: 2 / 0
Започнах работа при мой братовчед...три месеца след това забременях...
тогава той ми каза, че за да не ме изгони от работа (за да мога да взимам майчинство) трябва да си плащам осигуровките, че той не бил длъжен...доста след това се поинтересувах и разбрах, че той няма право да ме уволни след като съм бременна и имам три месеца стаж при него (затова не ме е изгонил) дефакто той ме е излъгал (това е неговата услуга)...не исках да влизам в конфликт с него затова си премълчах...Сега искам да си взема отпуската, а той отново се мъчи да ме изиграе...аз си работех там, не заради майчинството...

Извод... Не започвай работа при роднина!!!

Затова поисках Ваше мнение по въпроса...
#31 | 10.11.2015, 01:17
Публикации: 3 / 0
Здравейте,може ли да ми кажете колко отпуска ми се е натрупала при следната ситуация:2012 ползвам цялата си отпуска от 20 дни,след което на 26.06.2012 излизам 45 дни преди термин(майчинство),връщам се на работа на 15.09.2014 след като от 2.08.14г до 14.09.14 ползяах  45 дни неплатен отпуск за отгл на дете до 8г. И не съм ползвала платен отпуск до 31.12.2014 .Въпроса е 40дни ли имам или 47....?
#32 | 10.11.2015, 09:21
Публикации: 5550 / 368
До 31.12.2015 имате 60 дни, ако годишния отпуск е в размер на 20 дни
#33 | 10.11.2015, 10:01
Публикации: 3 / 0
До 31.12.2015 имате 60 дни, ако годишния отпуск е в размер на 20 дни

Да,20дни ми е годишната.Но защо миналият декември ми казаха 47 дни ,а сега не са ми ги прехврърлили и ми казват само 40 дни/таз годишната съм я използвала.И до кога мога да ги използвам за да не ми изгорят?
#34 | 10.11.2015, 11:37
Публикации: 2993 / 402
Ако правилно съм разбрал:
- за 2012 е ползван целия отпуск
- за 2013 не е ползван, поради майчински
- за 2014 не е ползван поради майчински и неплатен.
За двете години 2013-2014 според мен се полагат 2 х 20 дни (с условието, че не съм запознат с неплатения за гледане на дете и го броя за стаж).
#35 | 10.11.2015, 14:02
Публикации: 5550 / 368
Ако правилно съм разбрал:
- за 2012 е ползван целия отпуск
- за 2013 не е ползван, поради майчински
- за 2014 не е ползван поради майчински и неплатен.
За двете години 2013-2014 според мен се полагат 2 х 20 дни (с условието, че не съм запознат с неплатения за гледане на дете и го броя за стаж).

Да, за 2013 и 2014 имате 40 дни.
Отпускът може да ползвате, без да изгори, до две години от месеца през който ще се върнете на работа

Кодекс на труда
Чл. 176. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 58 от 2010 г., в сила от 30.07.2010 г., изм. - ДВ, бр. 54 от 2015 г., в сила от 17.07.2015 г.) (1) Ползването на платения годишен отпуск може да се отложи за следващата календарна година от:
1. работодателя - поради важни производствени причини при условието на чл. 173, ал. 5, изречение трето;
2. работника или служителя - когато ползва друг вид отпуск или по негово искане със съгласието на работодателя.

Чл. 176а. (Нов - ДВ, бр. 18 от 2011 г., в сила от 01.03.2011 г.) (1) Когато платеният годишен отпуск или част от него не е ползван до изтичане на две години от края на годината, за която се полага, независимо от причините за това, правото на ползването му се погасява по давност.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 54 от 2015 г., в сила от 17.07.2015 г.) Когато платеният годишен отпуск е отложен при условията и по реда на чл. 176, ал. 1, правото на работника или служителя на ползването му се погасява по давност след изтичане на две години от края на годината, в която е отпаднала причината за неползването му.
#36 | 10.11.2015, 16:16
Публикации: 3 / 0
Да,правилно сте ме разбрали ,че изчистих отпуската от 2012 преди да изляза в майчинство,в такъв случай до 15.09.2016г трябва да изчистя натрупаната отпуска ли?Понеже на 15.09.2014 се върнах след неплатената отпуска.
#37 | 10.11.2015, 16:36
Публикации: 5550 / 368
да, до 15.09.2016г
#38 | 16.12.2015, 18:35
Публикации: 1 / 0
Здравейте,през  август 2013 г излязох в болничен  ОЗМ,на 8.01.14г родих и до 8.01.16 съм в майчинство.  Искам направо да изляза в отпуска след това от 11.01.2016,от фирмата обаче ми казаха че имам да ползвам само 40 дни,а аз през 2013 не съм ползвала никакъв отпуск,действително така ли трябва да е или имам право да ползвам и отпускът ,който не съм взела през 2013?
#39 | 20.12.2015, 19:06
Публикации: 1 / 0
Зравейте, веднага след изтичане на платения отпуск  за отглеждане на дете до две години  майката подава молба за неизползвания платен годишен отпуск. Въпросът ми е какъм осигурителен доход се посочна в Декларация 1? Понеже работничката е излязла в болнични за бременност и раждане през 2013 год. при МОД за длъжността й 310 лв. нанасям тази сима в т.22. Програмата обаче ми изписма +грешен осигерителен доход" и не ме пуска да продължа. Къде греша?
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове