ГДД на АД в несъстоятелност

05.02.2014, 14:07 8467 6

05.02.2014, 14:07
Публикации: 3 / 0
Здравейте, имам нужда от помощ: АД в несъстоятелност, миналата година с фин.резултат загуба, тази година - печалба. Несъстоятелността не е приключила, печалбата е от продажба-осребряване на имуществото. Дължи ли данък по ЗКПО дружеството и с какво може да преобразува резултата за данъчни цели?
#1 | 05.02.2014, 15:25
Публикации: 6403 / 1129
Какъв е статута на предприятието към момента по решение на съда?
Обявено ли е вече в несъстоятелност или само е открита процедура по несъстоятелност и сте в период на изпълнение на оздравителен план?
#2 | 06.02.2014, 09:06
Публикации: 3 / 0
обявено от съда в несъстоятелност, тече осребряване на имуществото - продажби на дълготрайни активи. Има приходи от тези продажби, минимални разходи по издръжка и резултат печалба. Само че тези пари отидоха за кредиторите. Реално тази печалба е резултат от ниската балансова стойност на продадените ДМА мин.година. При следващите продажби може да сме на загуба.
#3 | 06.02.2014, 18:46
Публикации: 6403 / 1129
За да не разводняваме темата с безкрайни уточнения Ви изпращам материали по въпроса. Водещото е да определите дали подавате отчета по СС-1 или по СС-13, защото:
"7.4. Счетоводството на предприятие, за което е открито производство по несъстоятелност, се осъществява при спазване на изискванията за действащо предприятие.

Счетоводно отчитане при постановяване на решение за обявяване в несъстоятелност
8. Към и след датата, на която предприятието е обявено в несъстоятелност, се прилагат процедурите, предвидени в този стандарт, за предприятие в производство по ликвидация."
#4 | 07.02.2014, 13:07
Публикации: 3 / 0
Благодаря за отговора, тези неща съм ги чела, правим отчети по СС13, но въпросът ми е облагаема ли ще е печалбата за тази година, като още не сме във фазата на заключителен отчет, просто ликвидацията (несъстоятелността) не е приключила. Трябва ли да подаваме ГДД по чл.92 и ще имам ли данък печалба. Ако да - мога ли да преобразувам резултата, например за отписаните активи?
#5 | 07.03.2014, 15:48
Публикации: 4 / 0
Моля за помощ- На 16.01.2013г. е започнала процедура по ликвидация на ООД със срок от 6 месеца. След изтичане на 6-те месеца  ликвидаторът е подал молба до съда за образуване на производство за обявяване на ООД-то в несъстоятелност.В агенцията по вписванията е публикуван акта на съда за оповестяване.  ООД-то  има много задължения, които не може да изплати. От започване на процедурата по ликвидация  не са извършвани никакви сделки.  И сега - правилно ли разсъждавам:
1. Подавам в статистиката ГОД на предприятията в ликвидация или несъстоятелност - това са Баланса, ОПР, и отчет за паричния поток към датата на приключване на ликвидацията.
2. Подавам в Агенцията по вписванията ГФО, които са същите-към датата на приключване на ликвидацията.
3. Подавам в НАП ГДД по чл.92 и маркирам - на основание чл.92 ал.1.; период 01.01.2013-31.12.2013г. И тъй като от 01.01. до 16.01.2013г. имам  разходи, то в дан. декларация формирам финансов резултат-загуба.
#6 | 10.03.2014, 09:29
Публикации: 4 / 0
Още един път моля, ако някой може  да ми помогне-правилно ли съм разсъждавала по т.1,2 и 3.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група