Каква бележка за доходите от чуждестранна фирма за СОЛ-консултант?

07.02.2014, 14:40 7057 7

07.02.2014, 14:40
Публикации: 49 / 1
Здравейте,

получавам доходи от чуждестранна фирма като консултант. При подаване на ГДД какъв е документа за доходите, които следва да представя. Трябва ли да помоля възложителя да ми издаде "служебна бележка". Тя трябва ли да е преведена.

Благодаря Ви.
#1 | 07.02.2014, 15:14
Публикации: 2976 / 397
Ако сте СОЛ, вие издавате документ, не те. Надявам се, че фирмата не е от ЕС и не е регистираната по ДДС или ако е, вие сте регистрарани по чл. 97а
#2 | 07.02.2014, 22:07
Публикации: 49 / 1
Фирмата е от ЕС и е регистрирана по ДДС, съответно аз също.

Не ми е ясно обаче каква бележка трябва да приложа към ГДД за тези си доходи. Те реално са регулярни, а аз не мога да излява от рамката на трудовия договор и смятах, че трябва да ми издадат документ за преведените.

Моля за подробности... по образец (подобие) на какъв документ да изготвя служебната си бележка за доходите като СОЛ.

Благодаря.
#3 | 10.02.2014, 12:22
Публикации: 2976 / 397
Какъв трудов договор, нали сте СОЛ? Внимавайте какви думи използвате, защото се създава объркване.

Отворете си Закона за счетоводството и вижте какъв документ трябва да представяте на фирмата (дали те ви го искат или не е друг въпрос).
В ГДД вписвате получите доходи и правите съответните изчисления. 
Можете да изискате от тях някаква обощена справка за това, което са ви превели, но не виждам причина те да го правят, с изключение на добро желание от тяхна страна.
Нали не ви удържат нищо?
#4 | 10.02.2014, 14:15
Публикации: 49 / 1
Използвах "трудов договор", защото съм свикнала така от предишните години и сега продължавам да мисля в тази рамка. Трудно ми е да си представя нещата от другата страна. Извинявам се, явно не съм се изразила правилно.
Благодаря за информацията.
#5 | 10.02.2014, 17:08
Публикации: 1231 / 73
Фирмата от ЕС не ви издава никакъв документ.Вие сте този ,който издавате документа.Те ви плащат по него-имате си извлечение от банката за преводите и издадените фактури от ваша страна.И предполагам ,че си имате договор въз основа на който правите услугите и издавате фактурите.Преди няколко дни подадох ГДД на един такъв СОЛ.Нищо не съм прилагала.Приеха декларацията без проблем.
#6 | 10.02.2014, 20:50
Публикации: 49 / 1
Благодаря Ви...

За мен най-добрият вариант е да не прилагам нищо. Иначе имам издадени ф-ри, Виес, извлечения от банк. сметка.

Ще опитам да се свържа и с консултантите от НАП, да видя какво им е мнението.
#7 | 11.02.2014, 09:02
Публикации: 2976 / 397
Консултантите от НАП няма да ви дадат най-адекватните отговори, като съдя по последните събития, обаче пробвайте :)
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група