актуална версия

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 251 ОТ 17 ОКТОМВРИ 2007 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАЦИОНАЛНИТЕ СТАНДАРТИ ЗА ФИНАНСОВИ ОТЧЕТИ ЗА МАЛКИ И СРЕДНИ ПРЕДПРИЯТИЯ, ПРИЕТИ С ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 46 НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ ОТ 2005 Г. (ДВ, БР. 30 ОТ 2005 Г.)

МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ

ПОСТАНОВИ:

§ 1. В общите разпоредби се правят следните изменения и допълнения:

1. В т. 1 думите "малките и средни предприятия" се заменят с "предприятията, които ги прилагат съгласно Закона за счетоводството".

2. В т. 2:

а) в буква "в" думите "и правилата на Международните стандарти за финансови отчети" се заменят с "на нормативните актове на Европейския съюз в областта на счетоводството и на Международните счетоводни стандарти";

б) буква "д" се отменя.

3. В т. 4 се създават подточки 4.11 и 4.12:

"4.11. Малки предприятия - предприятията, прилагащи облекчена форма на финансова отчетност съгласно Закона за счетоводството.

4.12. Международни счетоводни стандарти - международните счетоводни стандарти по смисъла на Закона за счетоводството."

§ 2. СС 1 - ПРЕДСТАВЯНЕ НА ФИНАНСОВИ ОТЧЕТИ се изменя така:

"СС 1 - ПРЕДСТАВЯНЕ НА ФИНАНСОВИ ОТЧЕТИ

Цел

СС 1 определя базата за представяне на финансови отчети с общо предназначение, за да се осигури възможност за сравнимост на финансовите отчети на предприятието с тези за предходни периоди и с финансовите отчети на други предприятия.

Обхват

1.1. Този стандарт се прилага при изготвяне на финансовите отчети с общо предназначение и определя формата, структурата и съдържанието на съставните части на финансовия отчет.

1.2. Финансови отчети с общо предназначение са тези, чиято цел е да отговарят на нуждите на външните потребители - акционери (съдружници), заемодатели, доставчици, клиенти, персонал, държавни органи и други.

1.3. Финансовите отчети са структурирано представяне на информация за финансовото състояние, резултатите от дейността и паричните потоци на предприятието, представена като:

а) активи;

б) пасиви;

в) собствен капитал;

г) приходи;

д) разходи;

е) парични потоци.

Съставни части на финансовия отчет

2. Съставните части на финансовия отчет са:

а) счетоводен баланс;

б) отчет за приходите и разходите;

в) отчет за собствения капитал;

г) отчет за паричните потоци;

д) приложение.

Общи положения

Ясно, вярно и честно представяне

3.1. Финансовите отчети трябва да са съставени ясно и в съответствие с изискванията на Закона за счетоводството и Националните стандарти за финансови отчети за малки и средни предприятия.

3.2. Финансовите отчети трябва да представят вярно и честно имущественото и финансовото състояние на предприятието, отчетения финансов резултат, промените в паричните потоци и в собствения капитал. Счита се, че вярно и честно представяне е постигнато, когато предприятието:

а) е избрало и прилагало счетоводна политика в съответствие със Закона за счетоводството и Националните стандарти за финансови отчети за малки и средни предприятия;

б) е избрало и прилагало за нерешени въпроси в Националните стандарти за финансови отчети за малки и средни предприятия счетоводна политика в съответствие с Международните счетоводни стандарти и е оповестило този факт.

3.3. Предприятието трябва да оповести допълнителна информация, когато спазването на изискванията на счетоводното законодателство е недостатъчно за постигане на вярно и честно представяне.

3.4. В изключителни случаи, когато допълнителната информация е недостатъчна за постигане на вярно и честно представяне, предприятието може да се отклони от изискванията на счетоводното законодателство с цел да се постигне вярно и честно представяне. Предприятието трябва да оповести в приложението отклоненията, причините за тях, както и оценката на ефекта върху активите, пасивите, печалбите/загубите и финансовото състояние в резултат на допуснатите отклонения.

Същественост

4.1. Всяка съществена статия се представя във финансовия отчет отделно.

4.2. Обединяване на суми по статии с подобен характер се допуска, когато:

а) сумите са несъществени, или

б) обединяването е направено с цел постигане на по-голяма яснота, при което сумите по обединените статии се оповестяват отделно в приложението.

4.3. Сумата по статия е съществена, ако нейното неоповестяване би довело до нарушаване на изискването за вярно и честно представяне на имущественото и финансовото състояние, отчетения финансов резултат, промените в паричните потоци и в собствения капитал.

Сравнителна информация

5.1. В счетоводния баланс, отчета за приходите и разходите и отчета за паричните потоци се представя съответната сравнителна информация за предходния отчетен период по отношение на всеки раздел, група и статия в тях. Когато наличната информация за предходния отчетен период не е сравнима с тази за текущия, тя се преобразува (коригира), като това се оповестява в приложението.

5.2. Когато не е възможно сравнителната информация да се преобразува (коригира), в приложението се посочва, че информацията не е сравнима, както и причината за това.

Компенсиране

6.1. Активите и пасивите не се компенсират, освен когато това се изисква или е разрешено с друг счетоводен стандарт.

6.2. Приходите и разходите не се компенсират, освен когато:

а) това се изисква или е разрешено с друг счетоводен стандарт, или

б) приходите и разходите са свързани с една и съща операция и резултатът от нея не е съществен.

Общи изисквания към финансовия отчет

7.1. Финансовият отчет се изготвя в хиляди левове.

7.2. За годишен финансов отчет се счита този отчет, който е съставен за период от една календарна година. Когато по изключение годишният финансов отчет е съставен за период, различен от една календарна година, това обстоятелство се оповестява в приложението.

7.3. Новообразуваните предприятия съставят годишен финансов отчет, който обхваща периода от датата на тяхното учредяване до края на отчетния период. Данни за предходен отчетен период не се посочват. В приложението се оповестяват факти и обстоятелства относно учредяването.

7.4. Когато с нормативен акт са направени промени във формата, структурата или съдържанието на отделни съставни части от финансовия отчет, информацията за предходния отчетен период се преобразува (коригира) в съответствие с тези промени.

7.5. Поредността на разделите, групите и статиите в счетоводния баланс и в отчета за приходите и разходите следва реда, който е определен в този стандарт.

7.6. Сумите по статиите във финансовия отчет, които са отрицателни величини, се посочват в скоби.

Идентификация на финансовите отчети

8.1. Финансовите отчети трябва да бъдат ясно идентифицирани и разграничени от друга информация, представяна от предприятието.

8.2. Всяка съставна част на финансовия отчет трябва да бъде ясно идентифицирана.

8.3. Следната информация трябва да бъде надлежно представена и ако това е необходимо за по-доброто й разбиране, повторена:

а) наименованието, адресът и правната форма на предприятието или други данни за идентифицирането му;

б) дали финансовият отчет се отнася за отделно предприятие или за група предприятия;

в) отчетният период, за който се отнася финансовият отчет, датата, към която е съставен, и датата на изготвянето му;

г) отчетната валута;

д) степента на точност на числата, представени във финансовия отчет.

Отчетен период

9. Отчетният период е календарната година, освен ако в друг счетоводен стандарт е предвидено друго.

Форма, структура и съдържание на финансовите отчети

Общи положения

Форма

10.1. Счетоводният баланс се представя във формата, определена в този стандарт.

10.2. Предприятието избира конкретна форма на отчета за приходите и разходите, допустима съгласно този стандарт. Избраната форма се запазва непроменена през различните отчетни периоди. В изключителни случаи е допустимо избраната форма да бъде променена, като това се оповестява в приложението, заедно с причините за промяната.

Структура

11.1. Разделите, групите и статиите в счетоводния баланс и отчета за приходите и разходите се посочват отделно и в поредността, определена за съответната форма. Отклонение от посочената в този стандарт структура за съответната форма не се допуска, с изключение на случаите, посочени в т. 11.2 и 11.3.

11.2. По-подробно подразделяне на статиите е допустимо, при условие че се спазва структурата на съответната форма. Нови статии могат да бъдат създавани, при условие че съдържанието им не е отразено в съществуваща статия.

11.3. Предприятието променя наименованието и поредността на представяне на статиите в счетоводния баланс и отчета за приходите и разходите, когато естеството на дейността му го изисква.

11.4. Предприятието не посочва в съответната форма тези раздели, групи и статии, за които липсва информация за предходния и текущия отчетен период.

Счетоводен баланс

Форма

12. Формата на счетоводния баланс е двустранна.

Структура

13. Счетоводният баланс има следната структура:

АКТИВ

Раздел А: Записан, но невнесен капитал

Раздел Б: Нетекущи активи

Група I: Нематериални активи

Статия 1: Продукти от развойна дейност.

Статия 2: Концесии, патенти, лицензии, търговски марки, програмни продукти и други подобни права и активи.

Статия 3: Търговска репутация.

Статия 4: Предоставени аванси и нематериални активи в процес на изграждане.

Група II: Дълготрайни материални активи

Статия 1: Земи и сгради, в т.ч.:

- земи;

- сгради.

Статия 2: Машини, производствено оборудване и апаратура.

Статия 3: Съоръжения и други.

Статия 4: Предоставени аванси и дълготрайни материални активи в процес на изграждане.

Група III: Дългосрочни финансови активи

Статия 1: Акции и дялове в предприятия от група.

Статия 2: Предоставени заеми на предприятия от група.

Статия 3: Акции и дялове в асоциирани и смесени предприятия.

Статия 4: Предоставени заеми, свързани с асоциирани и смесени предприятия.

Статия 5: Дългосрочни инвестиции.

Статия 6: Други заеми.

Статия 7: Изкупени собствени акции с отделно посочване на номиналната им стойност.

Група IV: Отсрочени данъци

Раздел В: Текущи активи

Група I: Материални запаси

Статия 1: Суровини и материали.

Статия 2: Незавършено производство.

Статия 3: Продукция и стоки, в т.ч.:

- продукция;

- стоки.

Статия 4: Предоставени аванси.

Група II: Вземания

(вземанията със срок на получаване над една година се посочват отделно за всяка статия)

Статия 1: Вземания от клиенти и доставчици.

Статия 2: Вземания от предприятия от група.

Статия 3: Вземания, свързани с асоциирани и смесени предприятия.

Статия 4: Други вземания.

Група III: Инвестиции

Статия 1: Акции и дялове в предприятия от група.

Статия 2: Изкупени собствени акции с отделно посочване на номиналната им стойност.

Статия 3: Други инвестиции.

Група IV: Парични средства, в т.ч.:

- в брой;

- в безсрочни сметки (депозити).

Раздел Г: Разходи за бъдещи периоди

ПАСИВ

Раздел А: Собствен капитал

Група I: Записан капитал

Група II: Премии от емисии

Група III: Резерв от последващи оценки

Група IV: Резерви

Статия 1: Законови резерви.

Статия 2: Резерв, свързан с изкупени собствени акции.

Статия 3: Резерв съгласно учредителен акт.

Статия 4: Други резерви.

Група V: Натрупана печалба (загуба) от минали години, в т.ч.:

- неразпределена печалба;

- непокрита загуба.

Група VI: Текуща печалба (загуба)

Раздел Б: Провизии и сходни задължения

Статия 1: Провизии за пенсии и други подобни задължения.

Статия 2: Провизии за данъци, в т.ч. отсрочени данъци.

Статия 3: Други провизии и сходни задължения.

Раздел В: Задължения

(задълженията със срок на погасяване до и над една година се посочват отделно за всяка статия и за раздела като цяло)

Статия 1: Облигационни заеми с отделно посочване на конвертируемите.

Статия 2: Задължения към финансови предприятия.

Статия 3: Получени аванси.

Статия 4: Задължения към доставчици.

Статия 5: Задължения по полици.

Статия 6: Задължения към предприятия от група.

Статия 7: Задължения, свързани с асоциирани и смесени предприятия.

Статия 8: Други задължения, в т.ч.:

- към персонала;

- осигурителни задължения;

- данъчни задължения.

Раздел Г: Финансирания и приходи за бъдещи периоди, в т.ч.:

- финансирания;

- приходи за бъдещи периоди.

Примерна схема на счетоводен баланс

14. Примерна схема на счетоводен баланс е представена в приложение № 1.

Общи изисквания към съдържанието на счетоводния баланс

15.1. Счетоводният баланс представя активите, пасивите и собствения капитал на предприятието, като информацията за тях е систематизирана в раздели, групи и статии. Разделите се обозначават с главни букви, групите - с римски цифри, а статиите - с арабски цифри.

15.2. Счетоводният баланс се съставя въз основа на информация за салдата от счетоводните сметки към датата на финансовия отчет.

15.3. Компонентите от статиите в актива и пасива на счетоводния баланс се оценяват отделно един от друг.

15.4. Активите, пасивите и собственият капитал се посочват в счетоводния баланс по балансова стойност, определена като разлика между отчетната стойност и коректива, отнасящ се за тази стойност.

15.5. Когато актив или пасив е свързан с повече от една статия, връзката му с другите статии се оповестява в приложението, в случай че е необходимо за разбирането на финансовия отчет.

15.6. Отрицателните величини в счетоводния баланс са: непокритата загуба, текущата загуба и отрицателната репутация. Когато е предвидено в счетоводен стандарт, резервът от последващи оценки може да бъде отрицателна величина.

Специални изисквания към съдържанието на отделни статии в счетоводния баланс

16.1. Активите се представят в счетоводния баланс като текущи (краткотрайни/краткосрочни) или нетекущи (дълготрайни/дългосрочни) в зависимост от целта при придобиването им.

16.2. Активите, които са придобити с цел да бъдат използвани или реализирани в оперативния цикъл на предприятието, се представят като текущи активи.

16.3. Активите, които са придобити с цел да бъдат използвани/държани за продължителен период от време (през повече от един оперативен цикъл) в дейността на предприятието, се представят като нетекущи активи.

16.4. Оперативният цикъл е времето от придобиване на активите (материали, суровини и други), които влизат в процес на преработка, до реализация на създадения продукт в парични средства.

16.5. Когато актив се реализира като част от оперативния цикъл на предприятието, той се представя като текущ дори и тогава, когато не се очаква да бъде реализиран през следващите 12 месеца.

16.6. Активите, които са придобити с цел последваща продажба (търговска цел), се представят като текущи активи.

16.7. В статия "Концесии, патенти, лицензии, търговски марки, програмни продукти и други подобни права и активи" се посочват суми само когато съответните права и активи са придобити възмездно или са създадени от предприятието по стопански начин.

16.8. В статия "Земи и сгради" се посочват и правата върху недвижимо имущество.

16.9. "Предприятия от група" са предприятието майка и всички негови дъщерни предприятия по смисъла на СС 27 - Консолидирани финансови отчети и отчитане на инвестициите в дъщерни предприятия.

16.10. В статия "Предоставени заеми, свързани с асоциирани и смесени предприятия" се посочват предоставените заеми на асоциирани и смесени предприятия. В тази статия се посочват и предоставените заеми от отчитащото се предприятие, когато то е асоциирано или смесено на предприятието, което е получило заема.

16.11. В статия "Вземания, свързани с асоциирани и смесени предприятия" се посочват възникналите от дейността на предприятието вземания от асоциирани и смесени предприятия. В тази статия се посочват и вземанията на отчитащото се предприятие, когато то е асоциирано или смесено на предприятието длъжник.

16.12. В статия "Задължения, свързани с асоциирани и смесени предприятия" се посочват възникналите от дейността на предприятието задължения към асоциирани и смесени предприятия. В тази статия се посочват и задълженията на отчитащото се предприятие, когато то е асоциирано или смесено на предприятието, към което е задължението.

16.13. В статия "Облигационни заеми" на отделен ред се посочват конвертируемите облигационни заеми.

16.14. В статия "Задължения по полици" се посочват задълженията по менителници, записи на заповед и други.

16.15. В статия "Резерв, свързан с изкупени собствени акции" се посочва образуваният резерв по реда на чл. 187в, ал. 4 от Търговския закон.

16.16. Превишението на активите над пасивите по отсрочени данъци се посочва в актива на счетоводния баланс като отсрочен данък.

16.17. Превишението на пасивите над активите по отсрочени данъци се посочва в пасива на счетоводния баланс като отсрочен данък.

16.18. В консолидирания счетоводен баланс активите и пасивите по отсрочени данъци се посочват отделно.

16.19. Възникналите приходи през текущия отчетен период, които са свързани със следващи отчетни периоди, се посочват като приходи за бъдещи периоди.

16.20. Възникналите разходи през текущия отчетен период, които са свързани със следващи отчетни периоди, се посочват като разходи за бъдещи периоди.

16.21. В статия "Записан капитал" се посочват и вноските на собствениците (съдружниците) съгласно дружествения договор, независимо от това дали са изцяло внесени по отношение на предприятията, за които няма изискване за вписване на капитала в търговския регистър.

16.22. В статия "Дългосрочни инвестиции" се посочват и инвестиционните имоти.

Отчет за приходите и разходите

Форма

17. Формата на отчета за приходите и разходите е двустранна или едностранна.

Структура

18.1. В двустранната форма на отчета за приходите и разходите разходите се класифицират според тяхната същност. Отчетът за приходите и разходите има следната структура:

Раздел А: РAЗХОДИ

Статия 1: Намаление на запасите от продукция и незавършено производство

Статия 2: Разходи за суровини, материали и външни услуги, в т.ч.:

а) суровини и материали;

б) външни услуги.

Статия 3: Разходи за персонала, в т.ч.:

а) разходи за възнаграждения;

б) разходи за осигуровки, в т.ч. осигуровки, свързани с пенсии.

Статия 4: Разходи за амортизация и обезценка, в т.ч.:

а) разходи за амортизация и обезценка на дълготрайни материални и нематериални активи, в т.ч.:

аа) разходи за амортизация;

бб) разходи от обезценка;

б) разходи от обезценка на текущи активи.

Статия 5: Други разходи, в т.ч.:

а) балансова стойност на продадените активи;

б) провизии.

Статия 6: Разходи от обезценка на финансови активи, включително инвестициите, признати като текущи активи, в т.ч.:

- отрицателни разлики от промяна на валутни курсове.

Статия 7: Разходи за лихви и други финансови разходи, в т.ч.:

а) разходи, свързани с предприятия от група;

б) отрицателни разлики от операции с финансови активи.

Статия 8: Печалба от обичайна дейност.

Статия 9: Извънредни разходи.

Статия 10: Счетоводна печалба.

Статия 11: Разходи за данъци от печалбата.

Статия 12: Други данъци, алтернативни на корпоративния данък.

Статия 13: Печалба.

Раздел Б: ПРИХОДИ

Статия 1: Нетни приходи от продажби, в т.ч.:

а) продукция;

б) стоки;

в) услуги.

Статия 2: Увеличение на запасите от продукция и незавършено производство.

Статия 3: Разходи за придобиване на активи по стопански начин.

Статия 4: Други приходи, в т.ч.:

- приходи от финансирания

Статия 5: Приходи от участия в дъщерни, асоциирани и смесени предприятия, в т.ч.:

- приходи от участия в предприятия от група.

Статия 6: Приходи от други инвестиции и заеми, признати като нетекущи активи, в т.ч.:

- приходи от предприятия от група.

Статия 7: Други лихви и финансови приходи, в т.ч.:

а) приходи от предприятия от група;

б) положителни разлики от операции с финансови активи;

в) положителни разлики от промяна на валутни курсове.

Статия 8: Загуба от обичайна дейност.

Статия 9: Извънредни приходи.

Статия 10: Счетоводна загуба.

Статия 11: Загуба.

18.2. В едностранната форма на отчета за приходите и разходите разходите се класифицират според тяхната функция. Отчетът за приходите и разходите има следната структура:

Статия 1: Нетни приходи от продажби.

Статия 2: Себестойност на продажбите (включително амортизации и обезценки).

Статия 3: Брутна печалба или загуба.

Статия 4: Разходи за продажби (включително амортизации и обезценки).

Статия 5: Административни разходи (включително амортизации и обезценки).

Статия 6: Други приходи.

Статия 7: Приходи от участия в дъщерни, асоциирани и смесени предприятия, в т.ч.:

- приходи от участия в предприятия от

група.

Статия 8: Приходи от други инвестиции и заеми, признати като нетекущи активи, в т.ч.:

- приходи от предприятия от група.

Статия 9: Други лихви и финансови приходи, в т.ч.:

- приходи от предприятия от група.

Статия 10: Разходи от обезценка на финансови активи, включително инвестициите, признати като текущи активи.

Статия 11: Разходи за лихви и други финансови разходи, в т.ч.:

- разходи, свързани с предприятия от група.

Статия 12: Печалба или загуба от обичайна дейност.

Статия 13: Извънредни приходи.

Статия 14: Извънредни разходи.

Статия 15: Печалба или загуба от извънредна дейност.

Статия 16: Счетоводна печалба или загуба.

Статия 17: Разходи за данъци от печалбата.

Статия 18: Други данъци, алтернативни на корпоративния данък.

Статия 19: Печалба или загуба.

Примерни схеми на отчет за приходите и разходите

19. Примерни схеми на отчет за приходите и разходите са представени в:

- приложение № 2 - двустранна форма;

- приложение № 3 - едностранна форма.

Общи изисквания към съдържанието на отчета за приходите и разходите

20.1. Отчетът за приходите и разходите представя приходите и разходите на предприятието, като информацията за тях се систематизира в раздели и статии. Разделите се обозначават с главни букви, а статиите с арабски цифри.

20.2. Отчетът за приходите и разходите се съставя на базата на информация от счетоводните сметки, чрез които се отчитат приходите и разходите за отчетния период, както и:

а) сумата на начислените данъци за отчетния период за сметка на финансовия резултат;

б) измененията в запасите от продукция и незавършено производство;

в) отчетените разходи за придобиване на активи по стопански начин;

г) балансовата стойност на продадените активи.

20.3. Печалбата или загубата за отчетния период, посочена в отчета за приходите и разходите, трябва да съответства на текущата печалба или загуба, посочена в счетоводния баланс.

Специални изисквания към съдържанието на отделни статии в отчета за приходите и разходите

21.1. Печалбата или загубата от обичайна дейност е печалбата или загубата преди извънредните приходи/разходи и данъците за сметка на печалбата.

21.2. Счетоводната печалба или загуба се определя като разлика между общите приходи и общите разходи преди приспадане на данъците за сметка на печалбата.

21.3. При изчисляване на изменението (увеличението или намалението) на запасите от продукция и незавършено производство не се вземат под внимание:

а) балансовата стойност на бракуваната и липсващата продукция и незавършеното производство, отчетена за сметка на предприятието;

б) балансовата стойност на установената в излишък продукция и незавършено производство;

в) намаляването и последващото увеличаване на стойността на продукцията и незавършеното производство в резултат на последващи оценки.

21.4. В статия "Приходи от участия в дъщерни, асоциирани и смесени предприятия" се посочват приходите от дивиденти и друго разпределение на печалби от участия в дъщерни, асоциирани и смесени предприятия.

21.5. В случай че положителни разлики от операции с финансови активи и от промяна на валутни курсове са свързани с предприятия от група, в която е включено отчитащото се предприятие, същите се посочват като други лихви и финансови приходи от предприятия от група.

21.6. В случай че отрицателни разлики от операции с финансови активи са свързани с предприятия от група, в която е включено отчитащото се предприятие, същите се посочват като разходи за лихви и други финансови разходи, свързани с предприятия от група.

21.7. В статия "Разходи за данъци от печалбата" се посочват разходите за данъци от печалбата, определени по реда на СС 12 - Данъци от печалбата.

21.8. В статия "Други данъци, алтернативни на корпоративния данък" се посочват алтернативните данъци по смисъла на Закона за корпоративното подоходно облагане и окончателния годишен (патентен) данък. Данъците върху доходите на едноличните търговци, неподлежащи на облагане с окончателен годишен (патентен) данък, се посочват в статия "Разходи за данъци от печалбата".

Отчет за собствения капитал

22.1. Изменението в собствения капитал на предприятието между датите на два счетоводни баланса отразява увеличението или намалението в неговите нетни активи през периода. Освен промените в резултат на операции със собствениците (увеличение на капитала, разпределение на дивиденти и други), изменението в собствения капитал през периода представя общата сума на печалбите или загубите през този период, независимо от това дали те са признати в отчета за приходите и разходите или директно в собствения капитал.

22.2. Отчетът за собствения капитал, представен в приложение № 4, се съставя на базата на информация от счетоводните сметки за отчитане на собствения капитал.

22.3. В статии "Промени в счетоводната политика" и "Грешки" се посочва сумата, с която се коригира салдото на неразпределената печалба съгласно СС 8 - Нетни печалби или загуби за периода, фундаментални грешки и промени в счетоводната политика.

22.4. Увеличението на неразпределената печалба в резултат на отписване на резерв от последващи оценки на активите и пасивите се посочва в статия "Други изменения в собствения капитал".

Отчет за паричните потоци

23.1. Отчетът за паричните потоци съдържа информация, необходима за оценка на способността на предприятието да генерира парични средства и тяхното оползотворяване.

23.2. Отчетът за паричните потоци се съставя съгласно изискванията на СС 7 - Отчети за паричните потоци.

Приложение

24.1. Приложението към финансовия отчет е подробно описание и анализ на информацията, посочена в счетоводния баланс, отчета за приходите и разходите, отчета за собствения капитал и отчета за паричните потоци. То трябва:

а) да представи информация за счетоводната политика, която е прилагана при съставянето на финансовия отчет, като в случай на промяна се оповестяват причините за нея;

б) да съдържа оповестяване на информация, която се изисква от Закона за счетоводството и отделните счетоводни стандарти;

в) да съдържа допълнителна информация, която не е представена в други съставни части на финансовия отчет, но чието оповестяване е необходимо за вярното и честно представяне на имущественото и финансовото състояние, отчетения финансов резултат, промените в паричните потоци и в собствения капитал на предприятието.

24.2. Освен оповестяванията, изисквани от Закона за счетоводството, от този и останалите счетоводни стандарти, в приложението допълнително се оповестяват:

а) методите за оценка на представените във финансовия отчет активи, пасиви, собствен капитал, приходи и разходи, както и методите за изчисляване на загубите от обезценка;

б) измененията в нетекущите (дълготрайните) активи чрез изготвяне на справка съгласно приложение № 5;

в) сумите на отчетените разходи, които не са платени към датата на финансовия отчет, в случай че са значителни;

г) сумите на отчетените приходи, които не са получени към датата на финансовия отчет, в случай че са значителни;

д) валутният курс, използван за преизчисляване в отчетната валута на паричните позиции в чуждестранна валута;

е) за предприятията, в които отчитащото се предприятие притежава 20 на сто или повече от капитала им, с изключение на тези, които са несъществени за целите на вярното и честно представяне, се посочва следната информация отделно за всяко предприятие:

аа) наименованието и седалището на предприятието;

бб) притежаваният дял от капитала на предприятието;

вв) собственият капитал и печалбата или загубата на предприятието за последния отчетен период, за който е налице приет годишен финансов отчет; тази информация не се оповестява от предприятие майка по отношение на дъщерните му предприятия, включени в консолидация;

ж) за предприятията, в които отчитащото се предприятие е неограничено отговорен съдружник, се посочва наименованието, седалището и правната им форма;

з) издадените от предприятието ценни книжа, включително конвертируеми облигации и аналогични ценни книжа или права, с посочване на техния брой и правата, свързани с тях;

и) условните задължения, свързани със:

аа) пенсии;

бб) предприятия от група, в която отчитащото се предприятие е включено;

к) средносписъчният брой на персонала по категории; когато отчетът за приходите и разходите е представен в едностранна форма, се оповестяват и разходите за персонала с отделно посочване на:

аа) разходите за възнаграждения;

бб) разходите за осигуровки, като отделно се оповестяват осигуровките, свързани с

пенсии;

л) размерът на възнагражденията, изплатени през отчетния период на административния персонал и членовете на органите на управление във връзка с функциите им, и всички задължения, възникнали или поети по отношение на пенсиите на бивши членове на тези органи, като се посочва общата сума за всяка категория; тази информация не се оповестява, ако това ще доведе до установяване възнаграждението на конкретно лице;

м) размерът на предоставените аванси и кредити на административния персонал и членовете на органите на управление, като се посочват лихвеният процент, основните условия и върнатите суми, както и задълженията, поети в полза на тези лица чрез всякакъв вид гаранции, с посочване на общата сума за всяка категория;

н) характерът и стопанската цел на договореностите на предприятието с други лица, които не са представени в счетоводния баланс, при условие че рисковете или изгодите от такива договорености са съществени и доколкото оповестяването на тези рискове или изгоди е необходимо за оценяване финансовото състояние на предприятието, като например: договорености за споделяне на риска и на изгодите, произтичащи от факторинг, продажба с уговорка за обратно изкупуване, продажба на консигнация, продажба с предварително плащане на цената и други подобни;

о) следната информация, когато отчитащото се предприятие е предприятие от група:

аа) наименованието и седалището на предприятието майка;

бб) наименованието и седалището на предприятието, което съставя консолидиран финансов отчет за най-голямата група от предприятия, в която се включва отчитащото се предприятие;

вв) мястото, където могат да бъдат получени копия от консолидираните финансови отчети на предприятията по букви "аа" и "бб";

п) броят и номиналната стойност за всеки клас акции, когато има повече от един клас акции;

р) броят и номиналната стойност на записаните акции/дялове през отчетния период;

с) сумата на задълженията в счетоводния баланс, които стават дължими и изискуеми след повече от 5 години; информацията се посочва общо за раздел "Задължения" и поотделно за всяка статия от него;

т) сумата на задълженията в счетоводния баланс, за които са предоставени обезпечения, с описание на естеството и формата на обезпечението; информацията се посочва общо за раздел "Задължения" и поотделно за всяка статия от него.

24.3. Когато финансовият отчет на предприятието е изготвен в съответствие с принципа на действащо предприятие, но на управляващия орган са известни данни, които водят до несигурност относно възможността предприятието да продължи своята дейност, тези данни се оповестяват в приложението.

24.4. Допуснатите грешки и неточности в отделни съставни части на финансовия отчет не могат да се коригират чрез тяхното оповестяване в приложението.

Счетоводна политика

25.1. Счетоводната политика представлява съвкупност от принципи, изходни предположения, концепции, правила, бази и процедури, възприети от предприятието за отчитане на неговата дейност и за представяне на информацията във финансовите отчети.

25.2. Управляващият орган определя счетоводната политика на предприятието до началото на отчетния период в съответствие със:

а) принципите и изискванията, определени в Закона за счетоводството и Националните стандарти за финансови отчети за малки и средни предприятия;

б) изискванията, определени в Международните счетоводни стандарти, по въпроси, за чието решаване няма изрични разпоредби в Националните стандарти за финансови отчети за малки и средни предприятия, доколкото тези изисквания не са в противоречие с нормативните актове на Европейския съюз в областта на счетоводството;

в) вътрешните актове на предприятието, отразяващи спецификата на неговата дейност.

25.3. Предприятието оповестява счетоводната си политика по отношение на базите за оценяване, използвани при изготвяне на финансовия отчет (историческа цена, справедлива стойност, възстановима стойност, нетна реализируема стойност и др.), в допълнение към оповестяването на счетоводните политики, изисквано от останалите счетоводни стандарти.

25.4. Когато при прилагането на счетоводната политика е дадено предимство на един счетоводен принцип пред друг, това се оповестява в приложението заедно с причините.

25.5. В изключителни случаи се допуска отклонение от счетоводните принципи и възприетата счетоводна политика, което се оповестява в приложението заедно с причините, довели до отклонението.

Малки предприятия

26.1. Малките предприятия могат да съставят съкратен счетоводен баланс само по раздели и групи при съобразяване със следните изисквания:

а) в раздел В, в група II от актива на счетоводния баланс се посочват отделно:

аа) общата сума на вземанията;

бб) общата сума на вземанията със срок на получаване над една година;

б) в раздел В от пасива на счетоводния баланс се посочват отделно:

аа) общата сума на задълженията;

бб) общата сума на задълженията със срок на погасяване до една година;

вв) общата сума на задълженията със срок на погасяване над една година.

26.2. Примерна схема на съкратен счетоводен баланс е представена в приложение № 6.

26.3. Малките предприятия могат да не съставят отчет за собствения капитал.

26.4. Малките предприятия могат да не оповестяват информацията, посочена в т. 24.2, букви "б", "в", "г", "з", "и", "к", "л", "н", "с" и "т".

26.5. Малките предприятия, които не са оповестили информацията по т. 24.2, букви "с" и "т", оповестяват общия размер на задълженията, които стават дължими и изискуеми след повече от 5 години, и размера на задълженията, за които са предоставени обезпечения, с описание на естеството и формата на обезпечението.

26.6. Малките предприятия оповестяват следната информация в случаите на придобиване на собствени акции:

а) причината за придобиването;

б) броя и номиналната стойност на придобитите и прехвърлените собствени акции през отчетния период, както и частта от записания капитал, която те представляват;

в) насрещната престация при придобиване или прехвърляне на собствени акции, когато то е възмездно;

г) броя и номиналната стойност на притежаваните собствени акции, както и дела, който те представляват в записания капитал.

Приложение № 1 към СС 1

Двустранна форма

 
СЧЕТОВОДЕН БАЛАНС
на ..................................................
към ................................................
 
АКТИВ ПАСИВ
РАЗДЕЛИ, ГРУПИ, СТАТИИ Сума (в хил. лв.) РАЗДЕЛИ, ГРУПИ, СТАТИИ Сума (в хил. лв.)
  Текуща Предходна   Текуща Предходна
  година година   година година
а 1 2 а 1 2
А. Записан, но невнесен капитал А. Собствен капитал
Б. Нетекущи (дълготрайни) активи I. Записан капитал
I. Нематериални активи II. Премии от емисии
1. Продукти от развойна дейност III. Резерв от последващи оценки
2. Концесии, патенти, лицензии, IV. Резерви
търговски марки, програмни про-  
дукти и други подобни права и  
активи  
3. Търговска репутация 1. Законови резерви
4. Предоставени аванси и нема- 2. Резерв, свързан с изкупени
териални активи в процес на собствени акции
изграждане  
Общо за група I: 3. Резерв съгласно учредителен
  акт
II. Дълготрайни материални активи 4. Други резерви
1. Земи и сгради, в т.ч.: Общо за група IV:
- земи V. Натрупана печалба (загуба)
  от минали години, в т.ч.:
- сгради - неразпределена печалба
2. Машини, производствено - непокрита загуба
оборудване и апаратура  
3. Съоръжения и други Общо за група V:
4. Предоставени аванси и дълго- VI. Текуща печалба (загуба)
трайни материални активи в  
процес на изграждане  
Общо за група II: Общо за раздел А:
III. Дългосрочни финансови активи Б. Провизии и сходни
  задължения
1. Акции и дялове в предприятия 1. Провизии за пенсии и други
от група подобни задължения
2. Предоставени заеми на пред- 2. Провизии за данъци, в т.ч.:
приятия от група  
3. Акции и дялове в асоциирани - отсрочени данъци
и смесени предприятия  
4. Предоставени заеми, свързани с 3. Други провизии и сходни
асоциирани и смесени предприятия задължения
5. Дългосрочни инвестиции Общо за раздел Б:
6. Други заеми В. Задължения
7. Изкупени собствени акции 1. Облигационни заеми с отделно
  посочване на конвертируемите,
  в т.ч.:
номинална стойност ........... хил. лв. Х Х до 1 година
Общо за група III: над 1 година
IV. Отсрочени данъци 2. Задължения към финансови
  предприятия, в т.ч.:
Общо за раздел Б: до 1 година
В. Текущи (краткотрайни) активи над 1 година
I. Материални запаси 3. Получени аванси, в т.ч.:
1. Суровини и материали до 1 година
2. Незавършено производство над 1 година
3. Продукция и стоки, в т.ч.: 4. Задължения към доставчици,
  в т.ч.:
- продукция до 1 година
- стоки над 1 година
4. Предоставени аванси 5. Задължения по полици, в т.ч.:
Общо за група I: до 1 година
II. Вземания над 1 година
1. Вземания от клиенти и 6. Задължения към предприятия
доставчици, в т.ч.: от група, в т.ч.:
над 1 година до 1 година
2. Вземания от предприятия от над 1 година
група, в т.ч.:  
над 1 година 7. Задължения, свързани с
  асоциирани и смесени
  предприятия, в т.ч.:
3. Вземания, свързани с асоциирани до 1 година
и смесени предприятия, в т.ч.:  
над 1 година над 1 година
4. Други вземания, в т.ч.: 8. Други задължения, в т.ч.
над 1 година до 1 година
Общо за група II: над 1 година
III. Инвестиции - към персонала, в т.ч.:
1. Акции и дялове в предприятия до 1 година
от група  
2. Изкупени собствени акции над 1 година
номинална стойност ........... хил. лв. Х Х - осигурителни задължения, в т.ч.:
3. Други инвестиции до 1 година
Общо за група III: над 1 година
IV. Парични средства, в т.ч: - данъчни задължения, в т.ч.:
- в брой до 1 година
- в безсрочни сметки (депозити) над 1 година
Общо за група IV: Общо за раздел В, в т.ч.:
Общо за раздел В: до 1 година
Г. Разходи за бъдещи периоди над 1 година
  Г. Финансирания и приходи за
  бъдещи периоди, в т.ч.:
  - финансирания
  - приходи за бъдещи периоди
СУМА НА АКТИВА (А+Б+В+Г) СУМА НА ПАСИВА (А+Б+В+Г)
   
Дата на съставяне:....................................................................................
Съставител:....................................................................................
Ръководител:....................................................................................
     

Приложение № 2 към СС 1

Двустранна форма

 
ОТЧЕТ ЗА ПРИХОДИТЕ И РАЗХОДИТЕ
 
на ..................................................
към ................................................
 
НАИМЕНОВАНИЕ НА Сума (в хил. лв.) НАИМЕНОВАНИЕ НА Сума (в хил. лв.)
РАЗХОДИТЕ Текуща Предходна ПРИХОДИТЕ Текуща Предходна
  година година   година година
а 1 2 а 1 2
А. Разходи Б. Приходи
1. Намаление на запасите от про- 1. Нетни приходи от продажби,
дукция и незавършено производство в т.ч.:
2. Разходи за суровини, материали а) продукция
и външни услуги, в т.ч.:  
а) суровини и материали б) стоки
б) външни услуги в) услуги
3. Разходи за персонала, в т.ч.: 2. Увеличение на запасите от
  продукция и незавършено
  производство
а) разходи за възнаграждения 3. Разходи за придобиване на
  активи по стопански начин
б) разходи за осигуровки, в т.ч.: 4. Други приходи, в т.ч.:
- осигуровки, свързани с пенсии - приходи от финансирания
4. Разходи за амортизация и Общо приходи от оперативна
обезценка, в т.ч.: дейност (1 + 2 + 3 + 4)
а) разходи за амортизация и обез- 5. Приходи от участия в дъщер-
ценка на дълготрайни материални ни, асоциирани и смесени
и нематериални активи, в т.ч.: предприятия, в т.ч.:
- разходи за амортизация - приходи от участия в
  предприятия от група
- разходи от обезценка 6. Приходи от други инвестиции
  и заеми, признати като
  нетекущи (дългосрочни)
  активи, в т.ч.:
б) разходи от обезценка на текущи - приходи от предприятия
(краткотрайни) активи от група
5. Други разходи, в т.ч.: 7. Други лихви и финансови
  приходи, в т.ч.:
а) балансова стойност на прода- а) приходи от предприятия
дените активи от група
б) провизии б) положителни разлики от
  операции с финансови активи
Общо разходи за оперативна в) положителни разлики от
дейност (1 + 2 + 3 + 4 + 5) промяна на валутни курсове
6. Разходи от обезценка на финан- Общо финансови приходи
сови активи, включително инвести- (5 + 6 + 7)
циите, признати като текущи (крат-  
косрочни) активи, в т.ч.:  
- отрицателни разлики от промяна  
на валутни курсове  
7. Разходи за лихви и други финан-  
сови разходи, в т.ч:  
а) разходи, свързани с предприятия  
от група  
б) отрицателни разлики от опера-  
ции с финансови активи  
Общо финансови разходи (6 + 7)  
8. Печалба от обичайна дейност 8. Загуба от обичайна дейност
9. Извънредни разходи 9. Извънредни приходи
Общо разходи (1 + 2 + 3 + 4 + 5 + Общо приходи (1 + 2 + 3 + 4 +
6 + 7 + 9) 5 + 6 + 7 + 9)
10. Счетоводна печалба (общо 10. Счетоводна загуба (общо
приходи - общо разходи) приходи - общо разходи)
11. Разходи за данъци от печалбата  
12. Други данъци, алтернативни  
на корпоративния данък  
13. Печалба (10 - 11 - 12) 11. Загуба (10 + ред 11 и 12
  от раздел А)
Всичко (Общо разходи + 11 + 12 + 13) Всичко (Общо приходи + 11)
   
Дата на съставяне:....................................................................................
Съставител:....................................................................................
Ръководител:..................................................................................
     

Приложение № 3 към СС

Едностранна форма

 
ОТЧЕТ ЗА ПРИХОДИТЕ И РАЗХОДИТЕ
 
на ..........................................
за ..........................................
 
НАИМЕНОВАНИЕ НА ПРИХОДИТЕ И РАЗХОДИТЕ Сума (в хил.лв.)
  Текуща Предходна
  година година
1. Нетни приходи от продажби    
2. Себестойност на продажбите (включително амортизации и обезценки)    
3. Брутна печалба или загуба (1 - 2)    
4. Разходи за продажби (включително амортизации и обезценки)    
5. Административни разходи (включително амортизации и обезценки)    
6. Други приходи    
7. Приходи от участия в дъщерни, асоциирани и смесени предприятия, в т.ч.:    
- приходи от участия в предприятия от група    
8. Приходи от други инвестиции и заеми, признати като нетекущи (дългосрочни) активи, в т.ч.:    
- приходи от предприятия от група    
9. Други лихви и финансови приходи, в т.ч.:    
- приходи от предприятия от група    
10. Разходи от обезценка на финансови активи, включително инвестициите, признати като текущи (краткосрочни) активи    
11. Разходи за лихви и други финансови разходи, в т.ч.:    
- разходи, свързани с предприятия от група    
12. Печалба или загуба от обичайна дейност (1 - 2 - 4 - 5 + 6 + 7 + 8 + 9 - 10 - 11)    
13. Извънредни приходи    
14. Извънредни разходи    
15. Печалба или загуба от извънредна дейност (13 - 14)    
16. Счетоводна печалба или загуба (12 + 13 - 14)    
17. Разходи за данъци от печалбата    
18. Други данъци, алтернативни на корпоративния данък    
19. Печалба или загуба (16 - 17 - 18)    
     
Дата на съставяне: ....................................................................................
Съставител: .....................................................................................
Ръководител: ..................................................................................
     

Приложение № 4 към СС 1

ОТЧЕТ ЗА СОБСТВЕНИЯ КАПИТАЛ
 
на ........................................
за ........................................
 

(хил. лв.)

  З П Р   Финан- Т О
  а р е   сов ре- е б
  п е з   зултат от н щ
  и м е РЕЗЕРВИ минали у о
  с и р   години щ  
  а и в З Ре- Ре- Д- Н Н а с
  н     а зерв, зерв р е е   о
    о о к свър- съг- у р п п б
  к т т о зан лас- г а о е с
  а     н с но и з к ч т
  п е п о изку- уч-   п р а в
Показатели и м о в пени ре- р е и л е
  т и с и собст- ди- е д т б н
  а с л   вени те- з е а а  
  л и е   ак- лен е л   / к
    и д   ции акт р е з з а
      в       в н а а п
      а       и а г г и
      щ           у у т
      и         п б б а
                е а а л
      о         ч      
      ц         а      
      е         л      
      н         б      
      к         а      
      и                
1. Салдо в началото на отчетния период
2. Промени в счетоводната политика
3. Грешки
4. Салдо след промени в счетоводната политика
и грешки
5. Изменения за сметка на собствениците, в т.ч.:
- увеличение
- намаление
6. Финансов резултат за текущия период
7. Разпределения на печалба, в т.ч.:
- за дивиденти
8. Покриване на загуба
9. Последващи оценки на активи и пасиви
- увеличение
- намаление
10. Други изменения в собствения капитал
11. Салдо към края на отчетния период
12. Промени от преводи на годишни финансови
отчети на предприятия в чужбина
13. Собствен капитал към края на отчетния
период (11 ± 12)
 
Дата на съставяне: ......................... Съставител: .................................. Ръководител: ...................................................................................................................................................................................

Приложение № 5 към СС 1

СПРАВКА
за нетекущите (дълготрайните) активи
на .......................
към .....................
 

(хил. лв.)

  Отчетна Послед- П Амортизация Послед- П Б
  стойност на ваща р   ваща р а
  нетекущите оценка е   оценка е л
  активи   о     о а
  В Н Н В У Н ц В Н О В У Н ц н
    а а   в а е а   т   в а е с
  н     к е м н н ч п к е м н о
  а п и р л а е а и и р л а е в
  ч о з а и л н ч с с а и л н а
  а с л я ч е а а л а я ч е а  
ПОКАЗАТЕЛИ л т е   е н   л е н   е н   с
  о ъ з н н и с о н а н н и а т
  т п л а и е т т а   а и е м о
  о и и   е   о о   п   е   о й
    л   п     й   п р п     р н
  н и п е     н н р е е     т о
  а   р р     о а е з р     и с
    п е и     с   з   и     з т
  п р з о     т п   п о     а  
  е е   д       е п е д     ц в
  р з п а     (4 р е р а     и  
  и   е       + и р и       я к
  о п р (1     5 о и о (8       р
  д е и +     - д о д +     в а
  а р о 2     6) а д а 9       я
    и д -         а   -     к  
    о а 3)             10)     р н
    д                       а а
    а                       я  
                              п
                            н е
                            а р
                              и
                            п о
                            е д
                            р а
                            и  
                            о (7
                            д -
                            а 14)
                               
                            (11  
                            +  
                            12  
                            -  
                            13)  
а 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
I. Нематериални активи  
1. Продукти от развойна дейност  
2. Концесии, патенти, лицензии, търговски марки, програмни продукти и други подобни права и активи  
3. Търговска репутация  
4. Предоставени аванси и нематериални активи в процес на изграждане  
Общо за група I:  
II. Дълготрайни материални активи  
1. Земи и сгради, в т.ч.:  
- земи  
- сгради  
2. Машини, производствено оборудване и апаратура  
3. Съоръжения и други  
4. Предоставени аванси и дълготрайни материални активи в процес на изграждане  
Общо за група II:  
III. Дългосрочни финансови активи  
1. Акции и дялове в предприятия от група  
2. Предоставени заеми на предприятия от група  
3. Акции и дялове в асоциирани и смесени предприятия  
4. Предоставени заеми, свързани с асоциирани и смесени предприятия  
5. Дългосрочни инвестиции  
6. Други заеми  
7. Изкупени собствени акции  
Общо за група III:  
IV. Отсрочени данъци  
Общо нетекущи (дълготрайни) активи  
(I + II + III + IV)  
 
Дата на съставяне: ......................... Съставител: .................................. Ръководител: ...................................................................................................................................................................................

Приложение № 6 към СС 1

Двустранна форма

 
СЧЕТОВОДЕН БАЛАНС
на ..................................................
към ................................................
 
АКТИВ ПАСИВ
РАЗДЕЛИ, ГРУПИ, СТАТИИ Сума (в хил. лв.) РАЗДЕЛИ, ГРУПИ, СТАТИИ Сума (в хил. лв.)
  Текуща Предходна   Текуща Предходна
  година година   година година
а 1 2 а 1 2
А. Записан, но невнесен капитал А. Собствен капитал
Б. Нетекущи (дълготрайни) активи I. Записан капитал
I. Нематериални активи II. Премии от емисии
II. Дълготрайни материални активи III. Резерв от последващи оценки
III. Дългосрочни финансови активи IV. Резерви
IV. Отсрочени данъци V. Натрупана печалба (загуба)
  от минали години
Общо за раздел Б: VI. Текуща печалба (загуба)
В. Текущи (краткотрайни) активи Общо за раздел А:
I. Материални запаси Б. Провизии и сходни
  задължения
II. Вземания, в т.ч.: В. Задължения, в т.ч.:
над 1 година до 1 година
III. Инвестиции над 1 година
IV. Парични средства  
Общо за раздел В:  
Г. Разходи за бъдещи периоди Г. Финансирания и приходи за
  бъдещи периоди
СУМА НА АКТИВА (А + Б + В + Г) СУМА НА ПАСИВА (А + Б +
  В + Г)
   
Дата на съставяне: ....................................................................................
Съставител: .....................................................................................
Ръководител: ..................................................................................
     

§ 3. В СС 2 - ОТЧИТАНЕ НА СТОКОВО-МАТЕРИАЛНИТЕ ЗАПАСИ се правят следните изменения:

1. В т. 2 думата "краткотрайни" се заменя с "текущи (краткотрайни)".

2. В т. 12 буква "ж" се изменя така:

"ж) разликата между балансовата и пазарната стойност на стоково-материалните запаси към датата на финансовия отчет, когато тази разлика е съществена - оповестяването е по категории стоково-материални запаси за всеки конкретен вид; малките предприятия могат да не оповестяват тази разлика;".

§ 4. В СС 4 - ОТЧИТАНЕ НА АМОРТИЗАЦИИТЕ в т. 1 се правят следните изменения и допълнения:

1. В буква "б" след думата "значимост" се поставя запетая и се добавя "когато не се използват в дейността на предприятието".

2. В буква "г", второ тире думите "един отчетен период, след изтичането на който" се заменят с "дванадесет месеца, след изтичането на които".

3. В буква "е" накрая се поставя запетая и се добавя "когато за активите е преустановено начисляването на амортизации съгласно СС 13 - Отчитане при ликвидация и несъстоятелност".

§ 5. В СС 7 - ОТЧЕТИ ЗА ПАРИЧНИТЕ ПОТОЦИ се правят следните изменения и допълнения:

1. В т. 1.2 думата "счетоводни" се заменя с "финансови".

2. В т. 3 думите "или косвен" се заличават.

3. Точка 3.2 се отменя.

4. В т. 5 изречение второ се заличава.

5. Точка 15.1 се изменя така:

"15.1. Примерна схема на отчет за паричните потоци е представена в приложение № 1."

6. В т. 15.2 запетаята и думите "определени със закон" се заличават.

7. В т. 15.6, буква "н" думите "икономическата група" се заменят с "групата".

8. Точка 15.7 се отменя.

9. Навсякъде в счетоводния стандарт думите "отчет за паричния поток" и "отчета за паричния поток" се заменят съответно с "отчет за паричните потоци" и "отчета за паричните потоци".

10. Приложение № 2 се отменя.

11. В примера за изготвяне на отчети за паричните потоци се правят следните изменения:

а) наименованието се изменя така:

"Пример за изготвяне на отчет за паричните потоци по прекия метод";

б) текстът след наименованието се изменя така:

"Примерът не е част от счетоводния стандарт.

Целта на примера е да илюстрира прилагането на определени изисквания от този стандарт.

Ръководството на търговско предприятие без чуждестранно участие и дейност в чужбина желае да изготви отчет за паричните потоци по прекия метод за дейността си през календарната 2001 г.";

в) раздел III "Отчет за паричните потоци, изготвен по косвения метод" се отменя.

§ 6. В СС 8 - НЕТНИ ПЕЧАЛБИ ИЛИ ЗАГУБИ ЗА ПЕРИОДА, ФУНДАМЕНТАЛНИ ГРЕШКИ И ПРОМЕНИ В СЧЕТОВОДНАТА ПОЛИТИКА се правят следните изменения и допълнения:

1. В т. 4.1 накрая се добавя "в приложението".

2. В т. 5 думите "отрази поотделно" се заменят с "оповести в приложението".

3. Създава се т. 8.5:

"Промяна в счетоводната политика в резултат на изменение в счетоводните стандарти

8.5. Промяната в счетоводната политика, произтичаща от приемането на нов или от изменението или допълнението на съществуващ счетоводен стандарт, се отчита съгласно изискванията, посочени в новия или в изменения счетоводен стандарт, ако такива са определени. Когато в съответния счетоводен стандарт не са определени изисквания за отчитане на промяната в счетоводната политика, тя се отчита съгласно изискванията на този стандарт."

§ 7. В СС 9 - ПРЕДСТАВЯНЕ НА ФИНАНСОВИТЕ ОТЧЕТИ НА ПРЕДПРИЯТИЯТА С НЕСТОПАНСКА ДЕЙНОСТ се правят следните изменения:

1. В т. 4.1 думите "приложение № 1 към този стандарт" се заменят със "СС 1 - Представяне на финансови отчети".

2. В т. 7 думите "приложение № 5 към този стандарт" се заменят със "СС 1 - Представяне на финансови отчети".

3. Приложения № 1 и 5 се отменят.

§ 8. В СС 10 - СЪБИТИЯ, НАСТЪПИЛИ СЛЕД ДАТАТА НА ГОДИШНИЯ ФИНАНСОВ ОТЧЕТ наименованието на т. 3.1 се изменя така: "Коригиращи събития".

§ 9. В СС 11 - ДОГОВОРИ ЗА СТРОИТЕЛСТВО се правят следните изменения:

1. В т. 5.3, изречение трето думата "пред" се заменя с "през".

2. В т. 6.5 думите "като друг разход за дейността и като приходи за бъдещи периоди" се заменят с "незабавно като текущ разход и се представя в счетоводния баланс като провизия."

§ 10. В СС 12 - ДАНЪЦИ ОТ ПЕЧАЛБАТА се правят следните изменения:

1. В т. 6.1 думите "в отделна балансова група" се заменят с "отделно".

2. В т. 6.2 думите "като дългосрочни активи или пасиви" се заличават.

3. В т. 7.1 думата "краткосрочно" се заличава.

4. В т. 7.2 думите "отразява като дългосрочно вземане и" се заменят с "отразява в".

5. В т. 7.3 думите "отразява като дългосрочно задължение и" се заменят с "отразява в".

6. Точка 8 се изменя така:

"Оповестяване

8. Предприятието следва да оповести в приложението отделно сумата на:

a) текущия данък от печалбата;

б) облагаемите временни разлики и пасива по отсрочен данък върху тях към датата на финансовия отчет;

в) намаляемите временни разлики, неизползваните данъчни загуби или кредити и актива по отсрочен данък върху тях към датата на финансовия отчет;

г) намаляемите временни разлики и неизползваните данъчни загуби или кредити, за които не е признат актив по отсрочен данък, както и причините за това;

д) преизчисленията на текущи данъци от печалбата за предходни периоди, признати през текущия период;

е) текущите и отсрочените данъци, дебитирани или кредитирани директно в собствения капитал;

ж) корекцията в отсрочените данъци в резултат на промяна в данъчното законодателство;

з) дължимите (възстановими) данъци от печалбата поотделно за обичайната и извънредната дейност, когато предприятието е реализирало печалба или загуба от извънредна дейност."

§ 11. В СС 13 - ОТЧИТАНЕ ПРИ ЛИКВИДАЦИЯ И НЕСЪСТОЯТЕЛНОСТ се правят следните изменения и допълнения:

1. Точки 3.2, 3.4, 3.6 и 4.1 се отменят.

2. В т. 4.2 накрая се поставя запетая и се добавя "когато с амортизируемите активи не се извършва стопанска дейност".

3. В т. 6.3:

а) буква "а" се изменя така:

) амортизации на амортизируемите активи съгласно изискванията на СС 4 - Отчитане на амортизациите;"

б) в буква "в" думата "облигации" се заличава;

в) букви "г", "д" и "е" се отменят.

4. Точка 7.1 се изменя така:

"7.1. Когато молбата за откриване на производството по несъстоятелност се подава от собственика (длъжника), той извършва инвентаризация на активите и пасивите."

5. Създава се т. 9:

"Преходна разпоредба

9. Предприятията, които към 31 декември 2007 г. прилагат този стандарт, не прилагат измененията и допълненията в него, които влизат в сила от 1 януари 2008 г."

6. В приложение № 1, в пасива на счетоводния баланс, в раздел Б "Ликвидационен капитал":

а) наименованието на група I се изменя така:

"Ликвидационен капитал";

б) в наименованието на група IV думите "в т.ч." се заличават, а статията "Резерв от последващи оценки на активи и пасиви" се отменя.

§ 12. В СС 16 - ДЪЛГОТРАЙНИ МАТЕРИАЛНИ АКТИВИ се правят следните изменения и допълнения:

1. В т. 4.1, буква "е" думата "условни" се заличава.

2. В т. 4.2 след думата "оценка" се добавя "(сегашната стойност на всички плащания)", а думите "периода на кредита" се заменят с "периода на разсрочено плащане".

3. В т. 5.1:

а) думите "преведени парични средства или парични еквиваленти" се заменят с "прехвърлени парични средства";

б) създава се изречение второ:

"Възникналата разлика между цената на придобиване на получения актив и сумата от балансовата стойност на отдадения актив и всички прехвърлени парични средства се отчита като печалба или загуба."

4. Наименованието на т. 7.1 "Препоръчителен подход" се отменя.

5. Точки 7.2 - 7.4 се отменят.

6. В т. 10.2 думата "отчетната" се заменя с "балансовата".

7. Точка 11.1 се изменя така:

"11.1. Дълготраен материален актив се отписва при продажба или когато не се очакват никакви икономически изгоди от използването на актива или при освобождаването от него."

8. В т. 11.2:

а) в буква "б" след думата "активи" се поставя запетая и се добавя "в случаите по т. 5.2";

б) в буква "в" думите "по балансова стойност, освен ако е предвидено с друг счетоводен стандарт да се използва оценка, различна от балансовата стойност" се заменят с "не се отчита печалба или загуба; цената на придобиване на стоката е балансовата стойност на отписания дълготраен материален актив;"

в) буква "г" се изменя така:

) трансформиране в акции или дялове - разликата между първоначалната оценка на акциите/дяловете и балансовата стойност на отписания дълготраен материален актив се отчита като печалба или загуба."

9. В т. 12:

а) в буква "а" четвърто тире се отменя;

б) буква "б" се отменя.

10. Създават се т. 13.1 - 13.3:

"Преходни разпоредби

13.1. Предприятията, които до 31 декември 2007 г. са прилагали алтернативния подход за оценка след първоначалното признаване на дълготрайните материални активи, променят счетоводната си политика по отношение на последващата оценка на тези активи в съответствие с изискванията на този стандарт. Отчетната, амортизируемата, балансовата и остатъчната стойност на активите (стойностите на активите) и начислената амортизация за тях не се променят в резултат на тази промяна в счетоводната политика. За целите на оценяването след първоначалното признаване стойностите на активите и начислената амортизация за тях към 1 януари 2008 г. са равни на тези към 31 декември 2007 г.

13.2. Формираният резерв от последващи оценки към 31 декември 2007 г. се прехвърля директно в неразпределената печалба, когато активът бъде отписан. Този резерв може да се прехвърля в неразпределената печалба периодично през срока на използване на актива. В този случай частта от резерва, която се прехвърля в неразпределената печалба, е разликата между амортизацията въз основа на преоценената балансова стойност и амортизацията въз основа на историческата цена на актива.

13.3. Частта от разсрочените приходи и разходи съгласно т. 11.2, буква "г", в редакцията й до 31 декември 2007 г., която не е призната като приход или разход към 31 декември 2007 г., се признава като приход или разход за срока на инвестицията, но не повече от 5 години от придобиването й."

§ 13. В СС 17 - ЛИЗИНГ се правят следните изменения:

1. В т. 3.3:

а) думите "Лизингов договор се класифицира като финансов, когато:" се заменят с "Лизингов договор се класифицира като финансов лизинг, когато наемодателят прехвърля на наемателя всички рискове и изгоди, свързани със собствеността върху актива. Лизинговият договор по принцип се класифицира като финансов лизинг, когато:";

б) буква "а" се изменя така:

) наемодателят прехвърля на наемателя собствеността върху актива към края на срока на лизинговия договор;".

2. В т. 4.3:

а) в буква "а" думата "дългосрочно" се заличава;

б) в буква "е" думите "дългосрочното си задължение" се заменят със "задължението си".

3. В т. 4.4, буква "а" думата "дългосрочно" се заличава.

§ 14. В СС 18 - ПРИХОДИ се правят следните изменения и допълнения:

1. В т. 1.2, буква "г" думите "признати по капиталовия метод" се заменят с "отчитани по метода на собствения капитал съгласно СС 28 - Отчитане на инвестициите в асоциирани предприятия".

2. В т. 3.1, 3.2 и 3.4 думите "или парични еквиваленти" се заличават.

3. В т. 8.5 и 8.6 думата "справедливата" се заменя с "балансовата".

4. В приложението към СС 18 - Приходи се правят следните изменения и допълнения:

а) в основния текст се създава изречение трето:

"Примерите са изготвени при допускането, че сумата на прихода, направените разходи и/или тези, които ще бъдат направени във връзка със сделката, могат да бъдат надеждно оценени и е вероятно предприятието да има икономическа изгода.";

б) в раздел А "Продажба на продукция и стоки", т. 2, буква "в" навсякъде думите "консигнанта" и "консигнантът" се заменят съответно с "консигнатора" и "консигнаторът", а "консигнатора" се заменя с "консигнанта".

§ 15. В СС 20 - ОТЧИТАНЕ НА ПРАВИТЕЛСТВЕНИ ДАРЕНИЯ И ОПОВЕСТЯВАНЕ НА ПРАВИТЕЛСТВЕНА ПОМОЩ, т. 3.2 се създава изречение второ:

"Преотстъпеният корпоративен данък и намалението на корпоративния данък по смисъла на Закона за корпоративното подоходно облагане се отчита като резерв."

§ 16. В СС 22 - ОТЧИТАНЕ НА БИЗНЕСКОМБИНАЦИИ се правят следните изменения и допълнения:

1. В т. 2:

а) в определението "Дата на придобиване" думите "собствеността или" се заличават;

б) определенията "Предприятие майка", "Дъщерно предприятие" и "Малцинствено участие" се отменят;

в) накрая се създават определения "Предприятие майка", "Дъщерно предприятие" и "Малцинствено участие":

"Предприятие майка", "Дъщерно предприятие" и "Малцинствено участие" за целите на този стандарт са тези по смисъла на СС 27 - Консолидирани финансови отчети и отчитане на инвестициите в дъщерни предприятия."

2. Точка 3.2 се изменя така:

"3.2. Придобиване, при което придобитото предприятие запазва юридическата си самостоятелност, т.е. придобиване, при което придобиващото предприятие се явява предприятие майка по отношение на придобитото (дъщерно предприятие), се отчита във финансовите отчети на предприятието майка, както следва:

а) в индивидуалния финансов отчет:

Придобиването се отчита като инвестиция в дъщерно предприятие съгласно СС 27 - Консолидирани финансови отчети и отчитане на инвестициите в дъщерни предприятия. Себестойността на инвестицията се определя на базата на свързаните с придобиването разходи, посочени в настоящия стандарт.

б) в консолидирания финансов отчет:

В консолидирания счетоводен баланс се включват разграничимите активи и пасиви на дъщерното предприятие, като балансовите им стойности се определят въз основа на справедливите им стойности към датата на придобиването. Разликата между първоначалната стойност на придобиването (себестойността на инвестицията в дъщерното предприятие) и дела на предприятието майка в справедливата стойност на нетните активи (разграничимите активи, намалени с разграничимите пасиви) на дъщерното предприятие към датата на придобиването се отчита като положителна или отрицателна репутация по реда на този стандарт.

Малцинственото участие в нетните активи на дъщерното предприятие към датата на консолидирания финансов отчет включва:

- малцинственото участие към датата на придобиване, определено въз основа на дела на малцинственото участие в справедливата стойност на нетните активи на дъщерното предприятие, и

- дела на малцинственото участие в изменението в собствения капитал на дъщерното предприятие, от датата на придобиване до датата на съответния консолидиран финансов отчет.

При изготвяне на консолидирания отчет за приходите и разходите приходите и разходите на дъщерното предприятие след придобиването се преизчисляват, за да се отчетат справедливите стойности на придобитите активи и пасиви към датата на придобиването. Така например разходите за амортизации на амортизируемите активи на дъщерното предприятие се преизчисляват на базата на справедливите стойности на тези активи към датата на придобиването."

3. Точки 3.4 и 3.5 се отменят.

4. В т. 6.1 думите "стойността на нетните активи, получена от справедливите стойности на придобитите разграничими активи и пасиви" се заменят с "дела на придобиващото предприятие в справедливата стойност на придобитите нетни активи (разграничимите активи, намалени с разграничимите пасиви) към датата на придобиването".

5. В т. 6.5 числото "20" се заменя с цифрата "5".

6. Точка 7.1 се изменя така:

"7.1. Всяко превишение на дела на придобиващото предприятие в справедливата стойност на придобитите нетни активи (разграничимите активи, намалени с разграничимите пасиви) над първоначалната стойност на придобиването към датата на придобиването се отчита в придобиващото предприятие като отрицателна репутация."

7. В т. 10.2 след думите "представляващи придобиване" се добавя "в приложението".

8. Създават се т. 11.1 и 11.2:

"Преходни разпоредби

11.1. Положителната репутация към 31 декември 2007 г., за която е изтекъл срокът от 5 години по т. 6.5, се отписва през 2008 г., като балансовата й стойност се отчита като разход. Когато има убедителни доказателства, че полезният живот на положителната репутация ще е по-дълъг от 5 години, репутацията не се отписва, а балансовата й стойност се амортизира за оставащия срок от полезния й живот.

11.2. За положителната репутация към 31 декември 2007 г., за която не е изтекъл срокът от 5 години по т. 6.5, се определя нов полезен живот, който не може да е по-дълъг от 5 години от възникването й, с изключение на случаите, при които има убедителни доказателства, че полезният живот ще е по-дълъг от 5 години. Балансовата стойност на положителната репутация към 31 декември 2007 г. се амортизира за оставащия срок от полезния й живот."

§ 17. В СС 24 - ОПОВЕСТЯВАНЕ НА СВЪРЗАНИ ЛИЦА се правят следните изменения и допълнения:

1. В т. 2:

а) определенията "Контрол" и "Значително влияние" се отменят;

б) накрая се създават определения "Контрол" и "Значително влияние":

"Контрол" за целите на този стандарт е този по смисъла на СС 27 - Консолидирани финансови отчети и отчитане на инвестициите в дъщерни предприятия.

"Значително влияние" за целите на този стандарт е това по смисъла на СС 28 - Отчитане на инвестициите в асоциирани предприятия."

2. Създава се т. 4.4:

"4.4. На оповестяване подлежат и сделките между предприятието и:

- членовете на органите на управление;

- административния персонал."

§ 18. СС 27 - КОНСОЛИДИРАНИ ФИНАНСОВИ ОТЧЕТИ И ОТЧИТАНЕ НА ИНВЕСТИЦИИТЕ В ДЪЩЕРНИ ПРЕДПРИЯТИЯ се изменя така:

"СС 27 - КОНСОЛИДИРАНИ ФИНАНСОВИ ОТЧЕТИ И ОТЧИТАНЕ НА ИНВЕСТИЦИИТЕ В ДЪЩЕРНИ ПРЕДПРИЯТИЯ

Цел

СС 27 определя реда за съставяне и представяне на консолидираните финансови отчети и отчитането на инвестициите в дъщерни предприятия.

Обхват

1. Този стандарт се прилага от предприятията, които:

а) съставят консолидирани финансови отчети;

б) са направили инвестиции в дъщерни предприятия.

Определения

2. В този стандарт се използват определения със следното значение:

Предприятие майка - предприятие с едно или повече дъщерни предприятия.

Дъщерно предприятие - предприятие, което се контролира от друго предприятие (предприятие майка).

За целите на съставяне на консолидирания финансов отчет от предприятието майка за дъщерно предприятие на предприятие майка се счита и всяко предприятие, което е дъщерно на дъщерно предприятие на предприятието майка.

Предприятия от група - предприятието майка и всички негови дъщерни предприятия.

Малцинствено участие - делът от печалбата или загубата и от нетните активи на дъщерно предприятие, отнасящ се до тази част от собствения капитал на дъщерното предприятие, която се притежава от предприятия или лица извън групата.

Контрол - властта, която едно предприятие (контролиращо) има над финансовата и оперативната политика на друго предприятие (контролирано), произтичаща от упражняването на правата по чл. 37, ал. 2 от Закона за счетоводството от контролиращото над контролираното предприятие.

Индивидуален финансов отчет - финансов отчет, който представя имущественото и финансовото състояние, отчетеният финансов резултат, промените в паричните потоци и в собствения капитал на едно предприятие, независимо от това дали то е предприятие от група.

Консолидиран финансов отчет - финансов отчет на предприятия от група, представен като финансов отчет на едно предприятие.

Органи на управление - ръководните, управителните и надзорните органи на предприятието.

Консолидирани финансови отчети

3.1. Консолидираните финансови отчети трябва да представят вярно и честно имущественото и финансовото състояние, отчетения финансов резултат, промените в паричните потоци и в собствения капитал на предприятията от групата.

3.2. Консолидираните финансови отчети се съставят и представят в съответствие със СС 1 - Представяне на финансови отчети, с останалите счетоводни стандарти и при съобразяване със специфичните изисквания на настоящия стандарт.

3.3. Съставните части на консолидирания финансов отчет са:

а) консолидиран счетоводен баланс;

б) консолидиран отчет за приходите и разходите;

в) консолидиран отчет за собствения капитал;

г) консолидиран отчет за паричните потоци;

д) приложение.

3.4. Когато предприятие от група не е включено в консолидацията, при съставяне на консолидирания финансов отчет това предприятие не се счита за предприятие от групата (предприятие майка или дъщерно предприятие).

Предприятия, съставящи консолидирани финансови отчети

4. Консолидирани финансови отчети се съставят от предприятието майка в случаите, посочени в Закона за счетоводството.

Изисквания при съставяне на консолидирани финансови отчети

5.1. Консолидираният финансов отчет се съставя към същата дата, към която е съставен индивидуалният финансов отчет на предприятието майка.

5.2. Когато датата на индивидуалния финансов отчет на дъщерно предприятие е преди датата на консолидирания финансов отчет, в приложението към консолидирания финансов отчет се посочват важните сделки и събития, настъпили между тези две дати, които са оказали влияние върху активите, пасивите, финансовото състояние, печалбите или загубите на предприятията от групата. Когато периодът между двете дати е над 3 месеца, за целите на консолидирането дъщерното предприятие съставя междинен финансов отчет към датата на консолидирания финансов отчет.

5.3. Когато през текущия отчетен период е налице значителна промяна в състава на предприятията от групата спрямо предходния отчетен период, сравнителната информация за предходния отчетен период се коригира така, че да се осигури съпоставимост на информацията в консолидирания финансов отчет за двата отчетни периода.

Консолидационни процедури

Консолидиран счетоводен баланс

6.1. Активите, пасивите и собственият капитал на предприятията от групата се включват изцяло в консолидирания счетоводен баланс, като се обединяват ред по ред сходните статии от счетоводните баланси на предприятията от групата.

6.2. При съставянето на консолидирания счетоводен баланс:

а) инвестициите на предприятието майка в дъщерните предприятия и делът на предприятието майка в собствения капитал на тези предприятия се елиминират; елиминирането се извършва въз основа на балансовите им стойности към датата, на която предприятието майка придобива контрол в дъщерното предприятие; разликите от елиминирането се отчитат съгласно СС 22 - Отчитане на бизнескомбинации;

б) акциите или дяловете на дъщерни предприятия, които се притежават от други предприятия от групата, различни от предприятието майка, и делът, който те представляват в собствения капитал на тези дъщерни предприятия, се елиминират;

в) акциите или дяловете на предприятието майка, които се притежават от него или от негово дъщерно предприятие, се посочват в статия "Изкупени собствени акции";

г) малцинственото участие в нетните активи на дъщерните предприятия се посочва в отделна статия с наименование "Собствен капитал, непринадлежащ на групата" и се отчита съгласно СС 22 - Отчитане на бизнескомбинации;

д) положителните и отрицателните репутации, възникнали при консолидирането на дъщерните предприятия, се компенсират и представят нетно;

е) вътрешногруповите разчети (вземания и задължения) се елиминират;

ж) балансовата стойност на активите се коригира с печалбите и загубите, възникнали в резултат на сделки между предприятия от групата, когато същите са включени в балансовата стойност на тези активи.

Консолидиран отчет за приходите и разходите

7.1. Приходите и разходите на предприятията от групата се включват изцяло в консолидирания отчет за приходите и разходите, като се обединяват ред по ред сходните статии от отчетите за приходите и разходите на предприятията от групата.

7.2. Малцинственото участие в печалбите и загубите на дъщерните предприятия се посочва в консолидирания отчет за приходите и разходите в отделна статия с наименование "Печалба (загуба), непринадлежаща на групата."

7.3. В консолидирания отчет за приходите и разходите се елиминират:

а) приходите и разходите, отчетени в резултат на сделки между предприятия от групата;

б) печалбите и загубите, възникнали в резултат на сделки между предприятия от групата, когато същите са включени в балансовата стойност на активите.

Консолидиран отчет за паричните потоци

8.1. Паричните потоци на предприятията от групата се включват изцяло в консолидирания отчет за паричните потоци, като се обединяват ред по ред сходните статии от отчетите за паричните потоци на предприятията от групата.

8.2. Паричните потоци от сделки между предприятия от групата се елиминират.

Консолидиран отчет за собствения капитал

9.1. Консолидираният отчет за собствения капитал се съставя на базата на информацията от консолидирания счетоводен баланс.

9.2. Изменението в собствения капитал, непринадлежащ на предприятията от групата, се посочва в консолидирания отчет за собствения капитал в отделна колона с наименование "Собствен капитал, непринадлежащ на групата".

Методи за оценка

10.1. Активите, пасивите и собственият капитал, представени в консолидирания финансов отчет, се оценяват по едни и същи методи.

10.2. При съставяне на консолидирания финансов отчет предприятието майка прилага същите методи за оценка на активите, пасивите и собствения капитал, каквито е приложило в индивидуалния си финансов отчет, с изключение на случаите, когато счетоводните стандарти изискват прилагането на различни методи. Когато са приложени различни методи за оценка, този факт се оповестява в приложението.

10.3. Когато методите за оценка, приложени при съставяне на индивидуалните финансови отчети на предприятията от групата, се различават от тези, приложени при съставяне на консолидирания финансов отчет, активите, пасивите и собственият капитал се преизчисляват в съответствие с методите, приложени при съставяне на консолидирания финансов отчет, освен когато резултатите от преизчисляването са несъществени за целите на вярното и честно представяне. Отклонение от това изискване се допуска само в изключителни случаи, като това се оповестява в приложението заедно с причините, поради които не са направени преизчисления.

Отчитане на инвестиции в асоциирани предприятия в консолидираните финансови отчети

11.1. Когато предприятие от групата е инвеститор в асоциирано предприятие, инвестицията в асоциираното предприятие се отчита в консолидирания финансов отчет по метода на собствения капитал съгласно СС 28 - Отчитане на инвестициите в асоциирани предприятия.

11.2. Инвестициите в асоциирани предприятия се посочват в консолидирания счетоводен баланс в отделна статия с наименование "Акции и дялове в асоциирани предприятия".

11.3. Делът на предприятията от групата в печалбите и загубите на асоциираните предприятия се посочва в консолидирания отчет за приходите и разходите в отделна статия с наименование "Печалба (загуба) от асоциирани предприятия".

11.4. Когато асоциирано предприятие прилага различна счетоводна политика от тази, приложена при съставяне на консолидирания финансов отчет във връзка със сходни сделки и събития, за целите на представянето на инвестицията в асоциираното предприятие в консолидирания финансов отчет могат да се направят съответните корекции в счетоводната политика на асоциираното предприятие. Изречение първо се прилага и при изчисляване на разликата, подлежаща на оповестяване в приложението, между себестойността на инвестицията и дела на инвеститора в балансовата стойност на собствения капитал на асоциираното предприятие към датата на придобиване на инвестицията. Ако корекции не са направени, този факт се оповестява в приложението.

11.5. Когато делът в асоциирано предприятие е несъществен за целите на вярното и честно представяне, инвестицията в асоциираното предприятие може да се отчита в консолидирания финансов отчет по себестойностния метод съгласно СС 28 - Отчитане на инвестициите в асоциирани предприятия или като финансов актив съгласно СС 32 - Финансови инструменти. В приложението се оповестяват причините за определяне на дела в асоциираното предприятие като несъществен.

Отчитане на участия в смесени предприятия в консолидираните финансови отчети

12. Когато предприятие от групата е съдружник в съвместно контролирана стопанска единица по смисъла на СС 31 - Отчитане на дялове в смесени предприятия и поне един от останалите съдружници не е предприятие от групата, участието в смесеното предприятие се отчита в консолидирания финансов отчет по:

а) метода на пропорционална консолидация съгласно СС 31 - Отчитане на дялове в смесени предприятия, или

б) метода на собствения капитал съгласно СС 28 - Отчитане на инвестициите в асоциирани предприятия.

Отчитане на инвестициите в дъщерни предприятия в индивидуалните финансови отчети на предприятието майка

13. В индивидуалния си финансов отчет предприятието майка отчита инвестицията в дъщерно предприятие по себестойностния метод съгласно СС 28 - Отчитане на инвестициите в асоциирани предприятия или като финансов актив съгласно СС - 32 Финансови инструменти.

Оповестяване

14. Освен оповестяванията, изисквани от Закона за счетоводството, от този и останалите счетоводни стандарти, в приложението към консолидирания финансов отчет допълнително се оповестяват:

1. основанията, на които дъщерните предприятия са включени в консолидирания финансов отчет съгласно Закона за счетоводството, освен ако консолидацията е извършена на основание контрол върху повече от половината от правата на глас в друго предприятие и при условие, че делът от притежавания капитал е равен на дела от притежаваните гласове;

2. наименованията и седалищата на предприятията, включени в консолидацията;

3. делът от капитала на дъщерните предприятия, притежаван от предприятието майка и неговите дъщерни предприятия или от лица, които действат от свое име, но за сметка на тези предприятия;

4. методите за оценка на активите, пасивите, собствения капитал, приходите и разходите, приложени в консолидирания финансов отчет;

5. методите за изчисляване на загубите от обезценка;

6. валутният курс, използван за преизчисляване на паричните позиции в чуждестранна валута в отчетната валута на консолидирания финансов отчет;

7. за предприятията, които са асоциирани на предприятия от групата, се посочва следната информация, отделно за всяко асоциирано предприятие:

- наименованието и седалището на предприятието;

- делът от капитала на асоциираното предприятие, притежаван от предприятия от групата или от лица, които действат от свое име, но за сметка на тези предприятия;

8. за участията в смесени предприятия, отчетени в консолидирания финансов отчет по метода на пропорционална консолидация, се посочва следната информация, отделно за всяко смесено предприятие:

а) наименованието и седалището на предприятието;

б) делът от капитала на смесеното предприятие, притежаван от предприятия от групата или от лица, които действат от свое име, но за сметка на тези предприятия;

в) условията, при които е установен съвместният контрол;

9. за предприятията, в които предприятия от групата или лица, действащи от свое име, но за сметка на тези предприятия, притежават 20 на сто или повече от капитала им, се посочва следната информация, отделно за всяко предприятие:

- наименованието и седалището на предприятието;

- притежаваният дял от капитала, собственият капитал и печалбата или загубата на предприятието за последния отчетен период, за който е налице приет годишен финансов отчет.

Информация по тази точка не се оповестява за предприятията, посочени в точки 2, 7 и 8, както и когато предприятието е несъществено за целите на вярното и честно представяне.

10. общата сума на условните задължения на предприятията от групата, доколкото тази информация е необходима за оценка на финансовото състояние на групата като цяло; условните задължения, свързани с пенсии и с предприятия от групата, невключени в консолидацията, се оповестяват отделно;

11. средносписъчният брой на персонала в предприятията от групата по категории, с отделно оповестяване на средносписъчния брой на персонала в смесените предприятия, които са отчетени в консолидирания финансов отчет по метода на пропорционална консолидация; когато консолидираният отчет за приходите и разходите е представен в едностранна форма, се оповестяват и разходите за персонала, с отделно посочване на:

а) разходите за възнаграждения;

б) разходите за осигуровки, като отделно се оповестяват осигуровките, свързани с пенсии;

12. размерът на възнагражденията, изплатени през отчетния период на административния персонал и членовете на органите на управление на предприятието майка във връзка със функциите им в предприятието майка и дъщерните предприятия, и всички задължения, възникнали или поети по отношение пенсиите на бивши членове на тези органи, като се посочва общата сума за всяка категория;

13. размерът на авансите и кредитите, предоставени от предприятието майка или негово дъщерно предприятие на административния персонал и членовете на органите на управление на предприятието майка, като се посочват лихвеният процент, основните условия и върнатите суми, както и задълженията, поети в полза на тези лица чрез всякакъв вид гаранции, с посочване на общата сума за всяка категория;

14. характерът и стопанската цел на договореностите на предприятията от групата с други лица, които не са представени в консолидирания счетоводен баланс, при условие че рисковете или изгодите от такива договорености са съществени и доколкото оповестяването на тези рискове или изгоди е необходимо за оценяване финансовото състояние на групата като цяло, например: договорености за споделяне на риска и изгодите, произтичащи от факторинг, продажба с уговорка за обратно изкупуване, продажба на консигнация, продажба с предварително плащане на цената и други подобни;

15. общата сума на задълженията в консолидирания счетоводен баланс, които стават дължими и изискуеми след повече от 5 години;

16. общата сума на задълженията в консолидирания счетоводен баланс, за които са предоставени обезпечения от предприятия от групата, с описание на естеството и формата на всяко обезпечение;

17. по отношение на сделките между предприятия от групата и свързани с тях лица, които не са включени в консолидацията, се посочва сумата по сделките, характерът на взаимоотношенията между свързаните лица и друга информация, необходима за оценяване на финансовото състояние на групата като цяло, когато тези сделки са значителни и не са сключени при пазарни условия; за целите на оповестяването по тази точка свързани лица са свързаните лица по смисъла на Международните счетоводни стандарти;

18. разпределението на консолидираните нетни приходи от продажби по видове дейности и по географски пазари, ако дейностите и пазарите съществено се различават помежду си по начина на организиране на продажбите от обичайната дейност в предприятията от групата, взети като цяло;

19. за финансовите инструменти, отчитани по справедлива стойност, се оповестяват:

а) използваните модели и техники за определяне на справедливата стойност на финансовите инструменти;

б) за всяка категория финансови инструменти:

аа) справедливата стойност;

бб) разликите от промените в оценките, отчетени в отчета за приходите и разходите;

вв) разликите от промените в оценките, отчетени в резерва от преоценка;

в) изменението в резерва от преоценка през отчетния период, както и стойността му в началото и в края на отчетния период;

г) за всеки клас дериватив:

аа) размерът и естеството;

бб) значимите условия, които могат да повлияят върху сумата, срочността и сигурността на бъдещите парични потоци;

20. за деривативите, които не се отчитат по справедлива стойност, се оповестява следната информация за всеки клас дериватив:

а) размерът и естеството;

б) справедливата стойност, при условие че тя може да се определи съгласно СС 32 - Финансови инструменти;

21. отделно сумата на положителната и отрицателната репутация, както и промяната в стойността на репутацията спрямо предходния отчетен период."

§ 19. СС 28 - ОТЧИТАНЕ НА ИНВЕСТИЦИИТЕ В АСОЦИИРАНИ ПРЕДПРИЯТИЯ се изменя така:

"СС 28 - ОТЧИТАНЕ НА ИНВЕСТИЦИИТЕ В АСОЦИИРАНИ ПРЕДПРИЯТИЯ

Цел

СС 28 определя реда за отчитане на инвестициите в асоциирани предприятия.

Обхват

1. Този стандарт се прилага от предприятията, които са направили инвестиции в асоциирани предприятия.

Определения

2. В този стандарт се използват определения със следното значение:

Асоциирано предприятие - предприятие, в което инвеститорът упражнява значително влияние, но което не представлява нито дъщерно предприятие, нито смесено предприятие на инвеститора.

Значително влияние - правото на участие при вземането на решения, свързани с финансовата и оперативната политика на предприятието, в което е инвестирано, но не и контрол или съвместен контрол върху тази политика.

Метод на собствения капитал - метод на отчитане, според който инвестицията първоначално се признава по себестойност (цена на придобиване), а впоследствие се преизчислява в съответствие с промените в дела на инвеститора в нетните активи (собствения капитал) на предприятието, в което е инвестирано. Печалбата или загубата на инвеститора включва дела на инвеститора в печалбата или загубата на предприятието, в което е инвестирано.

Себестойностен метод - метод на отчитане, според който инвестицията се отчита по себестойност (цена на придобиване). Инвеститорът отчита приход от инвестицията единствено до степента, в която той получава суми при разпределение на натрупаните печалби на предприятието (дивиденти), в което е инвестирано, възникнали след датата на придобиване на инвестицията. Разпределенията, надвишаващи тези печалби, представляват възстановяване на инвестицията и се отчитат като намаление на себестойността й.

За целите на този стандарт понятията "Контрол", "Предприятия от група", "Дъщерно предприятие", "Индивидуален финансов отчет" и "Консолидиран финансов отчет" са тези по СС 27 - Консолидирани финансови отчети и отчитане на инвестициите в дъщерни предприятия, а "Съвместен контрол" е този по СС 31 - Отчитане на дялове в смесени предприятия.

Значително влияние

3.1. Когато инвеститорът притежава (пряко или косвено чрез дъщерно предприятие) 20 на сто или повече от правата на глас в предприятието, в което е инвестирано, се приема, че този инвеститор има значително влияние, освен когато съществуват доказателства за противното.

3.2. Упражняването на значително влияние от страна на определен инвеститор би могло да се докаже чрез установяване наличието на едно или повече от следните условия:

а) представителство в управителния съвет или в равностоен орган на управление на предприятието, в което е инвестирано;

б) участие в процеса на вземане на решения;

в) значими сделки между инвеститора и предприятието, в което е инвестирано;

г) взаимен обмен на управленски персонал.

Прилагане на метода на собствения капитал

4.1. Методът на собствения капитал изисква инвестицията първоначално да се признае по себестойност (цена на придобиване), която впоследствие се увеличава или намалява с оглед отразяване дела на инвеститора в печалбите или загубите на предприятието, в което е инвестирано, след датата на придобиване на инвестицията.

4.2. Сумите (дивидентите), получени при разпределение на печалбите на предприятието, в което е инвестирано, намаляват балансовата стойност на инвестицията.

4.3. Балансовата стойност на инвестицията се преизчислява и при промяна на:

а) относителния дял на инвеститора в предприятието, в което е инвестирано, или

б) собствения капитал на предприятието, в което е инвестирано, когато промяната не е отразена в отчета за приходите и разходите на асоциираното предприятие; в този случай делът на инвеститора в изменението на собствения капитал на асоциираното предприятие се отчита директно в собствения капитал.

4.4. Инвестицията в предприятие се отчита по метода на собствения капитал от датата, от която то става асоциирано предприятие. Към тази дата всяка разлика между себестойността на инвестицията (цената на придобиване) и дела на инвеститора в справедливата стойност на нетните активи на асоциираното предприятие се отчита съгласно СС 22 - Отчитане на бизнескомбинации. Свързаната с асоциираното предприятие репутация (положителна или отрицателна) не се представя отделно от инвестицията, а се включва в балансовата й стойност. Репутацията се амортизира/признава систематично през следващите отчетни периоди при определяне дела на инвеститора в печалбите и загубите на асоциираното предприятие съгласно СС 22 - Отчитане на бизнескомбинации.

4.5. Делът на инвеститора в печалбите и загубите на асоциираното предприятие след придобиването на инвестицията се преизчислява, за да се отчетат справедливите стойности на активите и пасивите на асоциираното предприятие към датата на придобиване на инвестицията. Така например печалбите и загубите се преизчисляват, за да се отчетат амортизациите на амортизируемите активи на асоциираното предприятие на базата на справедливите стойности на тези активи към датата на придобиване на инвестицията.

4.6. Печалбите и загубите, които са резултат от сделки по продажби на активи, сключени между инвеститора или негово дъщерно предприятие, включено в консолидацията, и асоциираното предприятие, се признават до степен, съответстваща на дела в собствения капитал на асоциираното предприятие, притежаван от лица, различни от инвеститора и неговите дъщерни предприятия, включени в консолидацията. Делът на инвеститора в печалбите и загубите на асоциираното предприятие, резултат от такива сделки, се елиминира. Посочените корекции се извършват, когато информацията относно сделките е известна или може да бъде установена.

4.7. При прилагането на метода на собствения капитал инвеститорът трябва да използва финансовия отчет на асоциираното предприятие, който е съставен към същата дата, към която е съставен финансовият отчет на инвеститора. Когато датите на финансовите отчети на инвеститора и асоциираното предприятие са различни за нуждите на инвеститора, асоциираното предприятие съставя финансов отчет към датата на финансовия отчет на инвеститора, освен когато съществуват практически трудности за съставянето му. Изискването за последователност налага продължителността на отчетните периоди, както и на каквато и да било разлика между датите на финансовите отчети да остане постоянна през следващите отчетни периоди.

4.8. Когато се използват финансови отчети, изготвени към различни дати, се извършат преизчисления, които отразяват важните сделки и събития, настъпили между датата на финансовия отчет на асоциираното предприятие и датата на финансовия отчет на инвеститора.

4.9. Когато делът на инвеститора в загубите на асоциираното предприятие възлиза на или превишава балансовата стойност на инвестицията, инвеститорът прекратява включването на своя дял в по-нататъшните загуби. След като балансовата стойност на инвестицията е намалена до нула, се отчитат допълнителни загуби и се признава пасив до размера, до който инвеститорът има поети правни или конструктивни задължения или е извършил плащания от името на асоциираното предприятие. Когато асоциираното предприятие отчете отново печалба, инвеститорът възобновява включването на своя дял в тази печалба, едва след като делът му в печалбата се изравни с дела в непризнатите загуби.

4.10. Когато асоциирано предприятие съставя консолидиран финансов отчет, печалбите/загубите и нетните активи, които се вземат под внимание при прилагане на метода на собствения капитал, са тези, отчетени в консолидирания финансов отчет на асоциираното предприятие.

4.11. Прилагането на метода на собствения капитал се прекратява от датата, от която инвеститорът престане да има значително влияние в асоциираното предприятие. В този случай инвестицията се отчита като финансов актив съгласно СС - 32 Финансови инструменти, при условие че асоциираното предприятие не става дъщерно или смесено предприятие на инвеститора. За целите на СС 32 - Финансови инструменти, първоначалната оценка на финансовия актив е балансовата стойност на инвестицията към датата, на която предприятието престава да бъде асоциирано.

Прилагане на себестойностния метод

5.1. Себестойностният метод изисква инвеститорът да отчита инвестицията по себестойност (цена на придобиване), намалена с натрупаните загуби от обезценка.

5.2. Когато инвестицията е придобита чрез прехвърляне на активи, различни от пари, себестойността й се определя въз основа на справедливата стойност на прехвърлените активи към датата на придобиване на инвестицията. Когато инвестицията е придобита в резултат на преобразуване чрез отделяне на еднолично търговско дружество по реда на Търговския закон, себестойността й се определя въз основа на балансовата стойност на прехвърлените нетни активи към датата на придобиване на инвестицията.

5.3. Инвеститорът отчита приход от инвестицията дотолкова, доколкото получава дял при разпределението на натрупаната печалба на предприятието, в което е инвестирано, възникнала след датата на придобиване на инвестицията. Всяко разпределение, превишаващо тази печалба, представлява възстановяване на инвестицията и се отчита като намаление на себестойността й.

Отчитане на инвестициите в асоциирани предприятия във финансовите отчети

6.1. В индивидуалния си финансов отчет инвеститорът отчита инвестицията в асоциирано предприятие по себестойностния метод или като финансов актив съгласно СС 32 - Финансови инструменти.

6.2. Когато предприятие от група е инвеститор в асоциирано предприятие, инвестицията в асоциираното предприятие се отчита в консолидирания финансов отчет по метода на собствения капитал.

Загуби от обезценка

7.1. При съставяне на финансовия отчет инвеститорът проверява дали са налице условия за обезценка на инвестицията и ако такива условия са налице, инвестицията се обезценява съгласно СС 36 - Обезценка на активи.

7.2. Условия за обезценка са налице, когато съществуват обективни доказателства за обезценка, произхождащи от едно или повече събития, които са настъпили след първоначалното признаване на инвестицията и когато тези събития имат негативен ефект върху очакваните бъдещи парични потоци от инвестицията. Следните събития биха могли да бъдат обективни доказателства за обезценка:

а) значително финансово затруднение на предприятието, в което е инвестирано;

б) значителни промени с неблагоприятен ефект, настъпили в технологичната, пазарната, икономическата или правната среда, в която функционира предприятието, в което е инвестирано, които показват, че балансовата стойност на инвестицията не може да бъде възстановена;

в) значителен или продължителен спад в справедливата стойност на инвестицията спрямо балансовата й стойност.

7.3. За целите на определяне на загубата от обезценка съгласно СС 36 - Обезценка на активи, възстановимата стойност (по-високата от стойността в употреба и нетната продажна цена) на инвестицията се сравнява с балансовата й стойност. При определяне на стойността в употребата на инвестицията инвеститорът оценява:

а) своя дял от сегашната стойност на предполагаемите бъдещи парични потоци, които се очаква да бъдат генерирани като цяло от предприятието, в което е инвестирано, включително паричните потоци от дейността на това предприятие и постъпленията при окончателна продажба на инвестицията, или

б) сегашната стойност на предполагаемите бъдещи парични потоци, които се очаква да възникнат от разпределяне на дивиденти от инвестицията и от окончателната й продажба.

Оповестяване

8. Инвеститорът оповестява в приложението следната информация:

а) методите, използвани при отчитане на инвестициите в асоциирани предприятия;

б) разликата между себестойността на инвестицията в асоциирано предприятие и дела на инвеститора в балансовата стойност на собствения капитал на асоциираното предприятие към датата на придобиване на инвестицията, когато инвестицията се отчита по метода на собствения капитал;

в) своя дял в условните задължения на асоциираното предприятие;

г) условните задължения, възникнали в резултат на това, че инвеститорът е отговорен за всичките или за част от задълженията на асоциираното предприятие."

§ 20. В СС 31 - ОТЧИТАНЕ НА ДЯЛОВЕ В СМЕСЕНИ ПРЕДПРИЯТИЯ се правят следните изменения и допълнения:

1. В т. 2:

а) в определението "Пропорционална консолидация" думите "ред за ред" се заменят с "ред по ред";

б) определението "Метод на собствения капитал" се отменя.

2. В т. 5.2 думите "във финансовите си" се заменят с "в индивидуалните си финансови".

3. В т. 5.3 думата "отделните" се заменя с "индивидуалните".

4. Точки 7.2, 7.3 и 7.4 се изменят така:

"7.2. В индивидуалния си финансов отчет съдружникът отчита участието в съвместно контролирана стопанска единица по себестойностния метод съгласно СС 28 - Отчитане на инвестициите в асоциирани предприятия.

7.3. Когато съдружник в съвместно контролирана стопанска единица е предприятие от група и поне един от останалите съдружници не е предприятие от групата, участието в съвместно контролираната стопанска единица се отчита в консолидирания финансов отчет съгласно СС 27 - Консолидирани финансови отчети и отчитане на инвестициите в дъщерни предприятия.

7.4. За целите на съставяне на консолидирания финансов отчет при прилагането на метода на пропорционална консолидация могат да се използват два начина за консолидиране:

а) съдружникът обединява ред по ред своя дял във всеки отделен актив, пасив, приход или разход на съвместно контролираната стопанска единица със сходни позиции от индивидуалния си финансов отчет, или

б) делът на съдружника в активите, пасивите, приходите и разходите на съвместно контролираната стопанска единица се посочва на отделни редове в консолидирания финансов отчет."

5. Точка 7.6 се изменя така:

"7.6. При метода на пропорционална консолидация се прилагат консолидационните процедури съгласно СС 27 - Консолидирани финансови отчети и отчитане на инвестициите в дъщерни предприятия."

6. В т. 7.7 след думата "отчита" се добавя "в индивидуалния си финансов отчет".

7. В т. 7.8 думата "дружество" се заменя с "предприятие", а накрая се добавя "съгласно СС 27 - Консолидирани финансови отчети и отчитане на инвестициите в дъщерни предприятия".

8. В т. 9 думата "консолидиран" се заличава.

§ 21. В СС 32 - ФИНАНСОВИ ИНСТРУМЕНТИ се правят следните изменения и допълнения:

1. В "Обхват", буква "а" думите "смесени, асоциирани и съвместно контролирани (дейности, активи и стопански единици)" се заменят със "смесени и асоциирани".

2. В т. 1:

а) в определението "Финансов актив" се създава буква "г":

) компенсаторен инструмент по смисъла на чл. 2 от Закона за сделките с компенсаторни инструменти.";

б) определението "Секюритизация" се отменя.

3. В т. 6.2 думата "амортизирана" се заменя с "амортизируема".

4. В т. 7.1, буква "а" след думата "падеж" се добавя "и финансовите пасиви, класифицирани като възникнали първоначално в предприятието".

5. Създава се т. 8.6:

"8.6. Когато справедливата стойност не може да се определи надеждно, финансовият инструмент се оценява по цена на придобиване."

6. В т. 9.2 думата "обезценките" се заменя с "обезценка".

7. В т. 9.3 думата "Обезценката" се заменя с "Разликите от промените в оценките".

8. В т. 9.4 думата "амортизирана" се заменя с "амортизируема".

9. Точки 10.1 и 10.2 се изменят така:

"Обезценка на финансови инструменти

10.1. Финансовият актив е обезценен, ако балансовата му стойност е по-голяма от очакваната му възстановима стойност.

10.2. В края на всеки отчетен период предприятието определя дали съществува някакво обективно обстоятелство за обезценяване на дадения финансов актив или група финансови активи. Ако съществува такова обстоятелство, предприятието определя възстановимата стойност на финансовите активи и представя намалението или като текущ финансов разход, или като намаление на резерва от преоценка, ако той е положителна величина. Сумата, превишаваща създадения резерв, се отчита като текущ финансов разход. Когато за финансовия актив е създаден резерв от преоценка, който е отрицателна величина, обезценката се отчита като текущ финансов разход и като намаление на този резерв."

10. В т. 15, раздел I се създават букви "г" и "д":

"г) за финансовите инструменти, отчитани по справедлива стойност, се оповестяват допълнително:

аа) използваните модели и техники за определяне на справедливата стойност на финансовите инструменти;

бб) за всяка категория финансови инструменти:

- справедливата стойност;

- разликите от промените в оценките, отчетени в отчета за приходите и разходите;

- разликите от промените в оценките, отчетени в резерва от преоценка;

вв) изменението в резерва от преоценка през отчетния период, както и стойността му в началото и в края на отчетния период;

гг) за всеки клас дериватив:

- размерът и естеството;

- значимите условия, които могат да повлияят върху сумата, срочността и сигурността на бъдещите парични потоци;

д) за деривативите, които не се отчитат по справедлива стойност, се оповестява следната информация за всеки клас дериватив:

- размерът и естеството;

- справедливата стойност, при условие че тя може да се определи съгласно изискванията на този стандарт."

§ 22. СС 33 - ДОХОДИ НА АКЦИЯ се отменя.

§ 23. В СС 34 - МЕЖДИННО СЧЕТОВОДНО ОТЧИТАНЕ се правят следните изменения и допълнения:

1. Точка 3.1 се изменя така:

"3.1. Формата, структурата и съдържанието на междинния финансов отчет се определят съгласно СС 1 - Представяне на финансови отчети."

2. В т. 3.2 думите "Пълният междинен" се заменят с "Междинният".

3. Точки 3.4, 3.5 и 4.2 се отменят.

4. В т. 4.3 думите "спазва изискването за същественост на счетоводната информация" се заменят със "спазват общите положения на СС 1 - Представяне на финансови отчети, относно представянето и съществеността на статиите", а изречение второ се отменя.

5. В т. 6.3 думата "облагаемата" се заменя с "данъчната".

6. В приложение № 1 навсякъде думите "(съкратени или пълни)" се заличават.

7. В приложение № 3:

а) навсякъде в т. 2 думите "краткотрайните и дълготрайните" и "краткотрайни или дълготрайни" се заменят с "текущи или нетекущи";

б) точка 5 се отменя.

§ 24. СС 35 - ПРЕУСТАНОВЯВАНИ ДЕЙНОСТИ се отменя.

§ 25. В СС 36 - ОБЕЗЦЕНКА НА АКТИВИ се правят следните изменения и допълнения:

1. Точка 1.1 се изменя така:

"1.1. Този стандарт се прилага при отчитането на обезценка на всички активи, освен:

а) стоково-материалните запаси;

б) активите, придобивани чрез договори за строителна дейност;

в) активите по отсрочени данъци;

г) активите, произтичащи от доходи на персонала;

д) финансовите активи, включени в обхвата на СС 32 - Финансови инструменти;

е) инвестиционните имоти, оценявани по справедлива стойност;

ж) биологичните активи, оценявани по справедлива стойност, намалена с очакваните разходи при продажба."

2. В т. 1.2 думите "представляващи инвестициите в дъщерни" се заменят с "представляващи инвестиции в дъщерни, асоциирани или смесени".

3. Точка 1.3 се отменя.

4. В т. 1.4, буква "а", тире второ думите "полезната му стойност" се заменят със "стойността му в употреба".

5. Точка 7.2 се изменя така:

"7.2. Загубата от обезценка на актив се признава веднага като текущ разход за дейността."

6. В т. 7.3 изречение второ се заличава.

7. В т. 8.5 изречение второ се заличава.

8. В т. 13:

а) буква "б" се изменя така:

) сумите на възстановените загуби от обезценка, включени в отчета за приходите и разходите за отчетния период, и статиите, в които са включени тези суми.";

б) букви "в" и "г" се отменят.

9. Създават се т. 14.1 - 14.3:

"Преходни разпоредби

14.1. При обезценка на дълготраен материален или нематериален актив, за който е създаден резерв от последваща оценка, загубата от обезценка се отразява в намаление на този резерв, което се оповестява в приложението. Ако загубата от обезценка е по-голяма от създадения резерв, превишението се отразява като текущ разход за дейността.

14.2. Възстановяване на загуба от обезценка за активите по т. 14.1 не се допуска, когато загубата от обезценка през предходни периоди е отразена в намаление на резерва от последваща оценка. Възстановяване на загуба от обезценка се допуска само когато загубата от обезценка през предходни периоди е била отчетена като текущ разход и до размера на този разход.

14.3. Промените в счетоводната политика, които произтичат от измененията и допълненията в този стандарт, в сила от 1 януари 2008 г., се прилагат без обратна сила."

§ 26. В СС 37 - ПРОВИЗИИ, УСЛОВНИ ЗАДЪЛЖЕНИЯ И УСЛОВНИ АКТИВИ се правят следните изменения:

1. В т. 7.2 думата "предстояща" се заменя с "отдалечена".

2. В т. 9.9 думите "разход за провизии" се заменят с "финансов разход".

§ 27. В СС 38 - НЕМАТЕРИАЛНИ АКТИВИ се правят следните изменения и допълнения:

1. Създава се т. 3.7:

"3.7. Признатият нематериален актив от развойна дейност се амортизира в срок до 5 години от възникването му."

2. Точка 4.2 се изменя така:

"4.2. Когато придобиването е свързано с разсрочено плащане на твърда база, разликата между първоначалната оценка (сегашната стойност на всички плащания) и сумата на всички плащания се признава за лихвен разход през периода на разсрочено плащане."

3. В т. 4.8 думите "преведени парични средства или прехвърлени парични еквиваленти" се заменят с "прехвърлени парични средства" и се създава изречение второ: "Възникналата разлика между цената на придобиване на получения актив и сумата от балансовата стойност на отдадения актив и всички прехвърлени парични средства се отчита като печалба или загуба."

4. В примера към т. 5 думите "и препоръчителният подход в извършването на оценки след първоначално признаване на нематериални активи" се заличават.

5. Точка 7.1 се изменя така:

"7.1 След първоначалното признаване като актив всеки отделен нематериален актив следва да се отчита по цена на придобиване, намалена с начислените амортизации и натрупаната загуба от обезценка."

6. Точки 7.2 и 7.3 се отменят.

7. В т. 8.2:

а) в буква "б" след думата "освен" се добавя "в случаите по т. 4.8 или";

б) в буква "в" думите "по балансова стойност, освен ако е предвидено в друг счетоводен стандарт различна от балансовата им стойност" се заменят с "не се отчита печалба или загуба; цената на придобиване на стоката е балансовата стойност на отписания нематериален актив".

8. В т. 9 думите "включат във финансовите отчети в следните класификационни групи" се заменят с "класифицират в следните групи".

9. В т. 10:

а) в буква "а" тире пето се отменя;

б) буква "б" се отменя.

10. Създават се т. 11.1 - 11.4:

"Преходни разпоредби

11.1. Предприятията, които до 31 декември 2007 г. са прилагали алтернативния подход за оценка след първоначалното признаване на нематериалните активи, променят счетоводната си политика по отношение на последващата оценка на тези активи в съответствие с изискванията на този стандарт. Отчетната, амортизируемата, балансовата и остатъчната стойност на активите (стойностите на активите) и начислената амортизация за тях не се променят в резултат на тази промяна в счетоводната политика. За целите на оценяването след първоначалното признаване стойностите на активите и начислената амортизация за тях към 1 януари 2008 г. са равни на тези към 31 декември 2007 г.

11.2. Формираният резерв от последващи оценки към 31 декември 2007 г. се прехвърля директно в неразпределената печалба, когато активът бъде отписан. Този резерв може да се прехвърля в неразпределената печалба периодично през срока на използване на актива. В този случай частта от резерва, която се прехвърля в неразпределената печалба, е разликата между амортизацията въз основа на преоценената балансова стойност и амортизацията въз основа на историческата цена на актива.

11.3. Нематериалните активи от развойна дейност, признати към 31 декември 2007 г., за които е изтекъл срокът по т. 3.7, се отписват през 2008 г., като балансовите им стойности се отчитат като разход.

11.4. За нематериалните активи от развойна дейност, признати към 31 декември 2007 г., за които не е изтекъл срокът по т. 3.7, се определя нов срок на годност, който не може да е по-дълъг от 5 години от признаването им. Балансовата стойност на тези активи към 31 декември 2007 г. се амортизира за оставащия срок от полезния им живот."

§ 28. В СС 40 - ОТЧИТАНЕ НА ИНВЕСТИЦИОННИ ИМОТИ се правят следните изменения и допълнения:

1. В т. 2 определението "Ползван в дейността" се заменя с "Ползван в дейността имот".

2. В т. 3.2 думите "дългосрочни материални активи и се отчитат" се заменят с "дълготрайни материални активи".

3. Точка 3.3 се изменя така:

"3.3. Когато предприятие от група притежава имот, който е отдаден под наем или по оперативен лизинг на друго предприятие от групата, имотът се класифицира в индивидуалния финансов отчет на притежаващото го предприятие като инвестиционен, а в консолидирания финансов отчет на групата - като ползван в дейността, тъй като от гледна точка на групата имотът не е инвестиционен."

4. В т. 5.5 думите "първоначалната оценка не се коригира с разликата между доставната цена и сумата на всички плащания - тази разлика се отразява като лихвен разход" се заменят с "разликата между първоначалната оценка (сегашната стойност на всички плащания) и сумата на всички плащания се признава за лихвен разход през периода на разсрочено плащане".

5. В т. 5.9, буква "а" думата "дългосрочни" се заменя с "дълготрайни".

6. В т. 8.8 думите "препоръчителния подход, предвиден в" се заличават.

7. Точка 8.11 се изменя така:

"8.11. Ако ползван от собственика имот се класифицира като инвестиционен имот, който ще бъде отчитан по справедлива стойност, предприятието трябва да прилага СС 16 - Дълготрайни материални активи, до датата на промяната в използването. Ако възникне разлика към тази дата между балансовата стойност на имота съгласно СС 16 - Дълготрайни материални активи, и неговата справедлива стойност, същата трябва да бъде призната като текущ приход или разход."

8. В т. 9.1 думите "използвайки препоръчителния подход в СС 16 - Дълготрайни материални активи, т.е. по цена на придобиване минус всички натрупани амортизационни отчисления и всякакви натрупани загуби от обезценка на актива" се заменят със "съгласно СС 16 - Дълготрайни материални активи".

9. В т. 10.1 думите "(заличен от баланса)" се заличават.

10. Създават се т. 13.1 и 13.2:

"Преходни разпоредби

13.1. Ако ползван от собственика имот, за който е създаден резерв от последваща оценка, се класифицира като инвестиционен имот, който ще бъде отчитан по справедлива стойност, и към момента на класифицирането като инвестиционен имот справедливата стойност на имота е по-ниска от балансовата му стойност, разликата се отразява за сметка на този резерв. Превишението на разликата по изречение първо над резерва от последваща оценка се отчита като текущ разход.

13.2. Промените в счетоводната политика, които произтичат от измененията и допълненията в този стандарт, в сила от 1 януари 2008 г., се прилагат без обратна сила."

§ 29. В СС 41 - СЕЛСКО СТОПАНСТВО, т. 5.2 думата "дълготрайните" се заменя с "нетекущите", а думата "краткотрайните" - с "текущите".

Допълнителни разпоредби

§ 30. С постановлението се въвеждат разпоредбите на Четвърта Директива на Съвета от 25 юли 1978 г., приета на основание член 54, параграф 3, буква "ж" от Договора относно годишните счетоводни отчети на някои видове дружества (78/660/ЕИО), и на Седма Директива на Съвета от 13 юни 1983 г., приета на основание член 54, параграф 3, буква "ж" от Договора относно консолидираните счетоводни отчети (83/349/ЕИО).

Заключителни разпоредби

§ 31. Постановлението влиза в сила от 1 януари 2008 г.

Статии от КиК

Абонамент 2024

Абонамент 2024

7615
Уважаеми потребители, Платформата е актуализирана и подготвена за работа за 2024 година. ➤ Препоръчваме да...
Статии от КиК (виж още)

Последно от форума

Доходи от продажба на лични вещи

591
Само че , когато заредиш в Приложение 13 даните подадени в НАП  за ЕКОНТ ти разрешава да пишеш само в Част ІІ Необлагаеми доходи...

Относно Указанието на НАП за коригиране на ГДД при данни от Еконт и др. куриери

475
В Еконт кашата е голяма. Попълвам на СОЛ с личен труд ГДД преди месец.  Данни подадени към НАП - 80 бр наложени платежи  за 16 5...

СОЛ и ТЕЛК

175
Нали е СОЛ - включва ГД в изравняването Осигуряването е според начина, по който се осигурява като СОЛ

Прекратяване нa ТД със срок на предизвестие 3м след назначаване на нова длъжност

113
Щом в последното ДС не е записан срок за предизвестие, би трябвало да е 3 месеца от предпоследното. Какво пише в последното ДС? ...
Още от форума