Кои фирми и лица имат право да съставят финансови отчети по Закона за счетоводството

12.01.2017, 16:52 41800 76
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

#20 | 12.01.2017, 16:52
Публикации: 6310 / 1021
Здравейте,
За да извършва една фирма дейност като специализирано счетоводно предприятие, в предмета на дейност трябва изрично да се съдържа следният текст:
"счетоводни услуги, данъчни консултации, организиране на счетоводно отчитане и съставяне на междинни и други финансови отчети по реда на Закона за счетоводството"
#21 | 12.01.2017, 18:02
Публикации: 1 / 0
Само това ли е изискването за СП?
#22 | 13.01.2017, 12:00
Публикации: 6310 / 1021
Само това ли е изискването за СП?
Не е само това изискването, но то е достатъчно като отрицателен отговор на въпроса на питащия  angela sof .
#23 | 14.01.2017, 15:21
Публикации: 60 / 2
Имам завършено висше - Счетоводство и контрол, опит 10 год. по специалността.
Имам граждански договор с фирма за извършване на счетоводни услуги. Съответно имам получени 3 плащания по договора през 2016 год.
Ще сключим нов граждански договор за съставяне на ГФО и съответно ще има плащане и по него.
Имам ли право в този случай да съставя и подпиша ГФО на фирмата за 2016 год.?
(Т.е. имаме подписан само граждански договор, не съм регистриран като упражняващ свободна професия с БУЛСТАТ. Защото някъде по форумите четох, че задължително трябва да се регистрирам в БУЛСТАТ. Граждански договор не е ли облигационно отношение?)
#24 | 16.01.2017, 14:42
Публикации: 2 / 0
Благодаря за отговорите, ще променяме дейността
#25 | 16.01.2017, 19:34
Публикации: 1914 / 1291
Администратор на сайта
Колеги, относно текста в предмета на дейност на счетоводното предприятие, прикачам по-долу едно писмо от Министерството на финансите, което получихме в АССП, в отговор на наше запитване.

Въпрос:
"Ако в предмета на дейност са включени текстове като „счетоводни услуги“, „счетоводно обслужване” или „пълно счетоводно обслужване“, но без да е изписан текста „организиране на счетоводно отчитане и съставяне на финансови отчети“, то може ли да се приеме, че е спазено изискването към предмета на дейност от § 1, т. 27 от Допълнителните разпоредби на Закона за счетоводството?"

Отговор:

Накратко Министерството отговаря, че може. Според МФ „счетоводни услуги“ и „счетоводно обслужване” означава едни и също с „организиране на счетоводно отчитане и съставяне на финансови отчети”.
#26 | 16.01.2017, 21:26
Публикации: 15 / 1
Здравейте,

Дали сте се замисляли по въпроса дружество регистрирано 2017 отговарящо на условието за спец.счетоводно предприятие с представляващо лице без нужен стаж за съставител и без други служители??? Ако отговоря на условието за спец.счетоводно предприятие ОК, но какви са критериите за представляващ на спец.счетоводно предприятие - няма. Няма и санкция за това... Но физическите лица ги санкционират...Всички закони ги мислят едни...
#27 | 16.01.2017, 23:53
Публикации: 9 / 2
Zufi - прочети внимателно чл 18 от Зсч!
#28 | 17.01.2017, 13:31
Публикации: 1914 / 1291
Администратор на сайта
Zufi, има изисквания за представляващия счетоводното предприятия. Те са същите, каквито са изискванията за съставител ФЛ. В ЗСч е записано, в статията, която коментирате, също много ясно е написано. Има и санкции, прочетете преди да пишете.
#29 | 17.01.2017, 17:00
Любопитна е регламентацията свързана със съставителите на финансови отчети, посочена в чл.17, ал.2 от Закона за счетоводството – собственици и съдружници в някои от предприятията.
#30 | 17.01.2017, 18:31
Публикации: 15 / 1
Извинявам се, не го видях в предварителните текстове. Радвам се, че го има.



#31 | 20.01.2017, 10:57
Публикации: 7 / 1
Колеги, не е точно по темата, но искам да споделя с вас нещо важно. Когато се подават заявления за регистрация в Агенция по вписванията към Търговски регистър на специализирани счетоводни предприятия, съдиите по вписванията НЕ проверяват дали съдружниците или управителите отговарят на изискванията на Закона за счетоводството - нито дали имат съответното образование и стаж, нито дали могат да бъдат съставители на отчети. Това не е наша отговорност, а тяхна! Опитайте се да регистрирате дружество в предмета на дейност, на което е вписано " данъчно правни консултации" . Ще получите отказ на основание Закона за адвокатурата. Но счетоводна къща може да регистрира всеки. Това е абсурд!
#32 | 23.01.2017, 09:21
Публикации: 1 / 0
 Фирма с предмет на дейност по регистрация-Производство на изделия и стоки; вътрешна и външна търговия; внос и износ на стоки, услуги и технологии; покупка на стоки или други вещи с цел препродажба в първоначален, преработен или обработен вид; продажба на стоки от собствено производство; търговско представителство и посредничество; извършване на услуги, посредническа, агентска, комисионна, транспортна, спедиторска, туристическа, рекламна и информационна дейности; консултации; специализирани услуги в областта на битовото обслужване и всякакви други дейности и услуги, които не са забранени от закон може ли да извършва счетоводни услуги?
#33 | 23.01.2017, 11:54
Публикации: 6996 / 1029
Погледнете Закона за счетоводство, Допълнителни разпоредби, §1, т. 27
Скрит текст :
Вижте и чл. 17 и чл.18 от същия закон.

Всичко това е преразказано и в темата по-горе, но трябва четене...

Иначе - можете да извършвате каквито искате услуги, включително и счетоводни, но нямате право да съставяте и подписвате ГФО. Поне нямате това право в качеството си на счетоводно предприятие.

#34 | 23.01.2017, 15:59
Публикации: 70 / 19
Леко извън темата, но не съвсем.
Някой сменял ли е кода на икономическата дейност в Търговския регистър? Никъде в решението на общото събрание не е вписан КИД, а само при подаване на Заявлението за пререгистрация е вписан /без да е задължително/.
Дали е възможно само с протокол-решение на едноличния собственик и платена такса за промяна на обстоятелствата да се промени КИД?
#35 | 25.01.2017, 17:36
Публикации: 73 / 2
Искам да попитам за: Съставител на ГФО 2016 - Преподавател по счетоводство и контрол. Това означава ли, че учител по счетоводство и икономически дисциплини        /Висше - магистър по Счетоводство и контрол и  трудов стаж 10 г./ в професионална гимназия, може да е съставител на ГФО?
Благодаря!
#36 | 26.01.2017, 17:58
Публикации: 7 / 1

Не. КИД за целите на статистиката се определя на годишна база - преобладаващият приход от конкретна дейност, а не с първоначално вписване в ТР. Въпреки, че няма закон, който да ви задължи да обявите промяна на КИД, не мисля, че с решение на общото събрание може да се прави това, освен в случаите, когато се приемат ГФО и те удостоверяват променена икономическа дейност за  предходната година.
#37 | 27.01.2017, 12:38
Публикации: 1914 / 1291
Администратор на сайта
Теди35, вижте изискването в чл. 18, т. 1: "да имат придобита задължителна минимална степен на завършено образование и съответстващ към него действителен стаж по специалността, както следва:
а) висше счетоводно-икономическо образование и стаж в областта на счетоводството, външния и вътрешния одит и финансовата инспекция, данъчните ревизии или като преподавател по счетоводство и контрол, съответно:
аа) при магистърска степен - две години;
бб) при бакалавърска степен - три години;
вв) при степен "професионален бакалавър" - 4 години;
б) друго висше икономическо образование и 5 години стаж в областта на счетоводството, външния и вътрешния одит и финансовата инспекция, данъчните ревизии или като преподавател по счетоводство и контрол;
в) средно икономическо образование и 8 години стаж като счетоводител;"
#38 | 27.01.2017, 19:56
Публикации: 73 / 2
Теди35, вижте изискването в чл. 18, т. 1: "да имат придобита задължителна минимална степен на завършено образование и съответстващ към него действителен стаж по специалността, както следва:
а) висше счетоводно-икономическо образование и стаж в областта на счетоводството, външния и вътрешния одит и финансовата инспекция, данъчните ревизии или като преподавател по счетоводство и контрол, съответно:
аа) при магистърска степен - две години;
бб) при бакалавърска степен - три години;
вв) при степен "професионален бакалавър" - 4 години;
б) друго висше икономическо образование и 5 години стаж в областта на счетоводството, външния и вътрешния одит и финансовата инспекция, данъчните ревизии или като преподавател по счетоводство и контрол;
в) средно икономическо образование и 8 години стаж като счетоводител;"

Благодаря, Катя Крънчева! Да изискванията съм ги видяла на чл. 18 т. 1. Това означава ли, че лицето: учител по счетоводство и икономически дисциплини - 10 г. и магистър Счетоводство и контрол може да е съставител на ГФО 2016? Според мен да! Моля, за Вашето компетентно мнение.
#39 | 27.01.2017, 21:09
Публикации: 258 / 36
Много точно и недвусмислено Ви е отговорено. Да, разбира се.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове