Тр.книжка

05.03.2014, 17:29 12696 17
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

05.03.2014, 17:29
Публикации: 118 / 1
постъпил работник на работа на 24,02,2014 договора е прекратен считано от 01,03,2014.на 4 часа .Във ведомоста за м,02 има  5 работни дни .Трудовата книжка трябва да се попълни  0г 0м 5 дни.и съответно осигурителния стаж не е равен на трудовия стаж
#1 | 05.03.2014, 17:32
Публикации: 6959 / 1021
Когато осигурителния стаж не е равен на трудовия стаж, в ТК не се пише нищо. Другото е така
#2 | 05.03.2014, 17:37
Публикации: 118 / 1
не трябва ли да попълня в правоъгълния печат 0г 0м 5д и отсрани да пиша че осигурителния стаж не е равен на зачетения трудов стаж
#3 | 05.03.2014, 17:38
Публикации: 6959 / 1021
Трябва да попълните в правоъгълния печат 0г 0м 5д и не трябва да пишете, че осигурителния стаж не е равен на зачетения трудов стаж. Просто такъв текст не се вписва в ТК.


Трябва да издадете и УП3
#4 | 05.03.2014, 17:42
Публикации: 118 / 1
като забележка не се ли вписва
#5 | 05.03.2014, 17:42
Публикации: 6959 / 1021
Не се вписва такава забележка, когато ОС не е равен на ТС!!!
Издава се УП3
#6 | 05.03.2014, 19:50
Публикации: 3354 / 252
Аз съм на мнение, че се вписва когато не е равен, освен издаването на УП-3.
Лично аз този текст не го пиша, защото имам печат и за осигурителен стаж.
#7 | 05.03.2014, 19:55
Публикации: 2041 / 249

Как се оформя трудовата книжка на лице,което работи при непълно работно време-4 часа?Ако е работил 1 година при 4 часов работен ден,1 година трудов стаж ли му се записва в трудовата книжка?
 
 
 експерт "МТСП"
Отговор
 
Съгласно чл. 355 от Кодекса на труда (КТ) трудовият стаж се изчислява в дни, месеци и години. За 1 ден трудов стаж се признава времето, през което работникът или служителят е работил най-малко половината от законоустановеното за него работно време за деня по едно или няколко трудови правоотношения. За 1 месец трудов стаж се зачита календарният месец, през който са изработени най-малко 21 дни при петдневна работна седмица. За 1 година трудов стаж се признават 12 месеца трудов стаж, изчислени по установения начин. Трудовият стаж се изчислява от работодателя при спазване на чл. 355 КТ. При прекратяване на трудовото правоотношение работодателят е длъжен да впише придобитият от работника или служителя трудов стаж в трудовата му книжка. Съгласно чл. 4 от Наредбата за трудовата книжка и трудовия стаж, когато е уговорено непълно работно време, неговата продължителност се вписва в трудовата книжка. Съгласно чл. 9, ал. 1, т. 1 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) осигурителният стаж се изчислява в часове, дни, месеци и години. За осигурителен стаж се зачита времето, през което работниците и служителите са работили при пълното, законоустановено за тях работно време, ако са внесени или дължими осигурителните вноски върху полученото възнаграждение, но не по-малко от минималния осигурителен доход по чл. 6, ал. 2, т. 3 КСО за съответната професия, а когато лицето е работило при непълно работно време, осигурителният стаж се зачита пропорционално на законоустановеното работно време. От изложеното е видно, че при работа на непълно работно време осигурителният стаж няма да е равен на зачетения трудов стаж. В този случай, при изчисляване на осигурителния стаж се спазва принципът за пропорционалност. Следва да се има предвид и изискването на чл. 40, ал. 4 от Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж, съгласно която за времето след 31.12.2002 г., ако продължителността на осигурителния стаж за лицата, работещи по трудово правоотношение, е равна на продължителността на трудовия стаж, в трудовата книжка при прекратяване на правоотношението се вписва от осигурителя следният текст: "Осигурителният стаж е равен на зачетения трудов стаж.". Ако в трудовата книжка не е направено посоченото вписване, осигурителният стаж се установява с документ по образец, утвърден от управителя на Националния осигурителен институт, издаден от осигурителя. В хипотезата за работно време с продължителност 4 часа зачетеният трудов стаж не е равен на осигурителния стаж, поради което работодателят не следва да прави вписването, съобразно чл. 40, ал. 4 от Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж, а да издаде образец УП-3 за осигурителен стаж. КС
#8 | 05.03.2014, 22:07
Публикации: 118 / 1
Значи трябва да попълня трудовата кн.на работник които работи на 4 часа -в правоъгълния печат пиша 0г 0м 5д а в УП3 - 0г 0м 2д
#9 | 05.03.2014, 22:42
Публикации: 3077 / 416
Ако е работил пет дни по четири часа това не прави ли ОС = 0г. 0м. 2д. 4ч.?
#10 | 06.03.2014, 08:56
Публикации: 118 / 1
E час къде има за попълване има год,месец и дни.
#11 | 06.03.2014, 09:03
Публикации: 949 / 101
дел
#12 | 06.03.2014, 09:16
Публикации: 1252 / 119
В трудовата книжка се пише трудов стаж не осигурителен. Ако лицето работи на по малко от законно установеното време се вписва като забележка, че трудовият и осигурителният стаж не са равни и се издава УП-3 за осигурителният стаж, а УП-2 се прави по месечно.
#13 | 06.03.2014, 09:16
Публикации: 118 / 1
Да така е в УП3 има и час г.0 м.0 дни2 час4.А УП3 как се пише от 24.02.2014 до 28.02.2014/това е последния работен ден/ или от 24.02.2014 до 01.03.2014/считано от 01,03,2014 е заповедта за прекратяване/
#14 | 06.03.2014, 09:22
Публикации: 6959 / 1021
del
#15 | 06.03.2014, 09:36
Публикации: 3354 / 252
Да така е в УП3 има и час г.0 м.0 дни2 час4.А УП3 как се пише от 24.02.2014 до 28.02.2014/това е последния работен ден/ или от 24.02.2014 до 01.03.2014/считано от 01,03,2014 е заповедта за прекратяване/

Вписвате 24.02.2014-01.03.2014
#16 | 06.03.2014, 09:38
Публикации: 1252 / 119
А защо не използвате готовата автоматизирана бланка от сайта тук...
#17 | 06.03.2014, 12:40
Публикации: 347 / 16
В трудовата книжка се пише трудов стаж не осигурителен. Ако лицето работи на по малко от законно установеното време се вписва като забележка, че трудовият и осигурителният стаж не са равни и се издава УП-3 за осигурителният стаж, а УП-2 се прави по месечно.

 В хипотезата за работно време с продължителност 4 часа зачетеният трудов стаж не е равен на осигурителния стаж, поради което работодателят не следва да прави вписването, съобразно чл. 40, ал. 4 от Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж, а да издаде образец УП-3 за осигурителен стаж. КС
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове