При подаване на ГДД за 2013 трябва ли да се сключва договор с фирма?

10.03.2014, 12:36 7383 9
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

10.03.2014, 12:36
TTVVTT
Добър ден,
Мой познат учреди ЕООД през 2013 г. В това ЕООД няма заети лица, няма дейност и т.н. Моя познат иска да му направя услуга и да съставя отчетите за 2013 и той да ги подаде на хартия в НАП. Това законно ли е? Трябва ли да се сключи договор за извършената услуга между мен и него? И ако трябва да се сключи този договор той трябва ли да се завери нотариално или по някакъв начин да се уведуми НАП за него? На собственика на дружеството не му се иска да плаща на фирма да му подаде отчетите в НАП, защото това са допълнителни 100-150 лв, а е в затруднено положение. Аз, от своя страна, се притеснявам, защото в Закона за Счетоводството пише, че съставителя трябва да има поне облигационни правоотношения с дружеството (а не знам какво означава "облигационни правоотношения").

Предварително Ви благодаря.
#1 | 10.03.2014, 12:45
Публикации: 7230 / 1079
Трябва да се сключи договор за извършената услуга. Трябва да има и уговорено плащане. Това общо взето значи "облигационни правоотношения" /виж ЗЗД/.
За да съставите отчета, трябва да отговаряте на изискванията на ЗСч.
Ако фирмата няма дейност, то в НСИ подава декларация за неактивно предприятие. Там няма нужда от счетоводител.
ГФО, съставен и подписан от лице, имащо право да съставя ГФО, е нужно за самата фирма, както и за ТР.
#2 | 11.03.2014, 08:40
TTVVTT
Фирмата има откриване и закриване на набирателни сметки и за жалост трябва да го съставя. Благодаря много за отговора. Само не ми стана ясно договора, който трябва да се сключи с мен като съставител трябва ли да се обяви в НАП или той е само между мен и дружеството?
#3 | 11.03.2014, 08:53
Публикации: 950 / 101
Ако сключат граждански договор с Вас за извършване на услугата срещу някакъв хонорар, той не се регистрира в НАП. Но в последствие ще трябва да се подаде декларация 1 и декларация 6 за осигуровките (ако са дължими такива), съответно и декларация 55  за удържания данък и догодина - да бъде включен в справката по чл.73.
#4 | 11.03.2014, 10:27
Публикации: 6324 / 1030
Да кажа и аз мнението си :smile1:

Облигационни отношения са отношения по ЗЗД. Може да не са сключени в писмена форма. Не е задължително и да са възмездни. Ако не сте свързани лица, то безвъзмездната услуга не е отклонение от данъчното облагане.

Мисля, че няма пречка да направите тази дребна услуга без притеснения.
#5 | 11.03.2014, 10:43
TTVVTT
Много Ви благодаря за разясненията. Много ми помогнахте. Приятен ден на всички  :smile1:
#6 | 11.03.2014, 11:02
Публикации: 70 / 2
Към irenabrilli

Моля, бихте ли аргументирали твърдението си, че ако не става въпрос за свързани лица, безвъзмездна сделка не се третира като отклонение от данъчното облагане.
#7 | 11.03.2014, 11:53
Публикации: 6324 / 1030
Към alniel
Твърдението не е мое авторско, а на адвокат :smile1: Намирам го за логично, особено в този сучай на отчитане на фирма без дейност. Каква пазарна стойност бихте определили за тази услуга, при положение, че в нета имаше описани случаи на дъмпингово счетоводно обслужване на фирми по ДДС за по 10 лв. месечно?
#8 | 11.03.2014, 12:05
Публикации: 70 / 2
Не става дума за конкретния случай, интересувам се принципно - можете ли да прикачите адвокатското мнение?
#9 | 11.03.2014, 13:23
Публикации: 148 / 7
Не само в ЗЗД и съгласно договор, уреден от ЗЗД възникват облигационни отношения. Далеч повече са    законите. Нямам време за дълги обяснения. Всеки може да потърси лекции в нега.

Защо да коментираме безвъзмездна сделка, след като няма да е такава и Вие всъщност желаете да съставите документи с невярно съдържание.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове