Прекратяване на дейност за няколко месеца

08.04.2014, 12:47 5986 7

08.04.2014, 12:47
Публикации: 131 / 0
Здравейте! Аз съм свободна професия, самоосигурявам се. През следващите няколко месеца обаче се очертава да нямам работа и няма да издавам фактури. Имам няколко въпроса:

1. Продължавам ли да подавам ДДС справките (регистрирана съм по ДДС с нулева ставка) и да внасям осигуровки, ако доходът ми е 0?

2. Какво бихте ме посъветвали - ако този период се проточи, да прекратявам ли дейността си и след това да я възобновя, когато пак започна да получавам поръчки - как е по-добре с оглед на счетоводството и осигурвките?

Благодаря предварително за компетентните мнения!
#1 | 08.04.2014, 12:58
Публикации: 9335 / 1570
Т.2 е за предпочитане, щом няма да работите. Но и през този период трябва да продължите да подавате нулеви ДДС декларации
#2 | 08.04.2014, 14:13
Публикации: 131 / 0
А осигуровки да внасям ли с Декларация 1? А декларацията за авансовия данък?
#3 | 08.04.2014, 14:21
Публикации: 9335 / 1570
Предполагам, че целта на спирането на дейността е точно невнасянето на осигуровки. Когато решиш да спреш дейността, подаваш декларация за спиране на самоосигуряването и не внасяш нито осигуровки, нито Д1. Ако не си здравноосигурена на друго основание - трябва да подадеш декларация обр.7 и да започнеш сама да си внасяш по 16,80 ЗО.
Като възобновиш дейността  -отново подаваш декларация ОКД5 и започваш да внасяш осигуровки.
Нямаш ли счетоводител, който поне да те консултира?
#4 | 08.04.2014, 14:29
Публикации: 131 / 0
Ами не, нямам счетоводител, защото ми е малка дейността...Затова съм ви много благодарна за съдействието!
#5 | 14.04.2014, 10:56
Публикации: 131 / 0
А допустимо ли е да си плащаш осигуровки (ДОО), ако нямаш приходи? Тоест какво става в края на периода в случай, че си ги внасял? Аз не искам съвсем да си прекратявам дейността, защото ако получа работа, макар и минимална, няма да мога да я отчета предполагам. От друга страна, ако имам възможност, нямам против и да си внасям осигуровките, но не знам дали това е приемливо?
#6 | 14.04.2014, 12:19
Публикации: 9335 / 1570
А допустимо ли е да си плащаш осигуровки (ДОО), ако нямаш приходи? ..... От друга страна, ако имам възможност, нямам против и да си внасям осигуровките, но не знам дали това е приемливо?

Понятието "дейност" е много рааазтегливо и не се изразява само в приходи. Няма конкретна и ясна дефиниция на термините "има дейност" и "начало на дейност".
Щом имате желание да се самоосигурявате - направете го. А за да изглеждат нещата "достоверни" пуснете някаква фактура през годината на каквато искате стойност. Така никой нищо не може да Ви каже :)
#7 | 14.04.2014, 14:51
Публикации: 131 / 0
Супер, благодаря много!  :good:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група