Осигуряване след изтичане на трудов договор

28.04.2014, 14:34 6066 8
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

28.04.2014, 14:34
Публикации: 4 / 0
Здравейте!

Благодаря за хубавия форум , за безценните съвети и за времето, което отделяте за да помагате на хората! :smile1:

Утре със съпругът ми ще ходим при счетоводителката на фирмата , в която работи, но искам предварително да съм подготвена с различните ситуации, които ще обсъдим там.

Съпругът ми е спортист и е на срочен трудов договор , сключен на основание чл. 68, ал.1, т.1, във връзка с чл. 70 и чл.71., който изтича на 30.04.2014г. След тази дата той трябва да се осигурява. Евентуално ще бъде назначен в същата фирма от 1.09. 2014 г.


Въпросът ми е през тези 4 месеца как да се осигурява, а също така има ли смисъл да се записва на трудовата борса.

Според мен:
Вариант 1: свършва договора, той "отива" на ТБ. Няма да плаща осигуровки, обезщетението му минимално ли ще е по 7.20 лв, за всеки работен ден или ще бъде в размер 60%, от брутното му трудово възнаграждение за последните 24 месеца.

Вариант 2: преди да изтече договора да го преназначат на сходна позиция по чл.119, с изпитателен срок в полза на работодателя и след 10 дни да го съкратят по чл. 71 ,ал.1, така отива на борсата на 60 % обезщетение. Но ще могат ли след 4 месеца да го назначат отново на първата длъжност?

Вариант 3: Подписва нов договор на 4 часов работен ден и сам си плаща осигуровките.

Вариант 4: През тези 4 месеца се осигурява сам, приблизително около 110 лева осигуровки.

Кой според Вас е оптималния вариант за него?

Извинявайте за многото въпроси, които станаха, но четейки досега съвсем се обърках  :blush:
#1 | 28.04.2014, 14:37
Публикации: 6104 / 544
Вариант 1 е най-добрия.
Предполагам, че договора ще е прекратен поради изтичане на срока и тогава обезщетението ще е 60%.
#2 | 28.04.2014, 14:38
Публикации: 5550 / 369
Вариант 1 става, ако отговаря и на другите условия.

Право на парично обезщетение за безработица имат лицата, за които са внесени или дължими осигурителни вноски във фонд „Безработица” най-малко 9 месеца през последните 15 месеца преди прекратяване на осигуряването и които:

са регистрирани като безработни в Агенцията по заетостта;
не са придобили право на пенсия за осигурителен стаж и възраст или пенсия за ранно пенсиониране в Република България, или пенсия за старост в друга държава;
не упражняват трудова дейност, за която подлежат на задължително осигуряване по чл. 4.


Ако не се регистрира на борсата, може да се осигурява само здравно, което 16.80 лв. на месец
#3 | 28.04.2014, 14:42
Публикации: 7211 / 1079
Ако има 9 месеца с трудов договор през последните 15 календарни месеци, то може да получава обезщетение за безработица. Тъй като е назначен по чл. 68/1/1 във връзка с чл.70, то всяко логично прекратяване на договора - по чл. 71 в срока на изпитване или с изтичане на уговорения срок по чл325, ал.1, т 3, ще му осигури право на "пълна" борса. Разбира се, ако последните 3 години не е получавал обезщетение за безработица.

За осигуряването без договор: осигуряването за пенсия и болнични е възможно само ако има някаква дейност - трудов договор, свободна професия, ЕТ, съдружник в ООД и т.н. Ако не работи не може сам да си внася осигуровки за пенсия.
Здравното осигуряване е задължително за всички, в т.ч. и за безработните., които не получават обезщетение за безработица. За целта до 25-то число на месеца, следващ прекратяването на трудовия договор трябва да подаде деклараци 7 в НАП по постоянен адрес и всеки месец да си внася по 16,80
#4 | 28.04.2014, 15:55
Публикации: 4 / 0
Благодаря на всички за отговорите! Страшно полезни сте ми!

Да, съпругът ми има 9 месеца от последните 15 месеца трудов стаж и не е получавал никога обезщетение за безработица.

Това означава, че договорът му ще се прекрати поради изтичане, и ще искаме счетоводителката да му подготви документи за трудовата борса, надяваме се през тези 4 месеца да е на пълно обезщетение.

Тъй като от фирмата искат от 1.09.2014г да го назначат пак на трудов договор в същия клуб/писах евентуално, защото не се знае този клуб ще съществува ли тогава/, затова му оставиха на него решението как ще бъде най-удобно за него през 4-те месеца пауза.

#5 | 28.04.2014, 16:01
Публикации: 7211 / 1079
Е, може обезщетението да е и повече от 4 месеца, ако има повече от 3 г. общ трудов стаж  :)
#6 | 28.04.2014, 16:06
Публикации: 1181 / 85
Във Вашият случай, би следвало да е на пълно обезщетение /60%/. Месеците, за които ще бъде отпуснато, ще са според общият му трудов стаж. Имайте на предвид, че ако постъпи на работа, то борсата ще му се прекрати, но ако тази работа продължи по-малко от 9 месеца, то той ще може да се върне отново на Бюрото по труда и ще продължат да му изплащат обезщетението за  останалите месеци, които са му се полагали.
#7 | 28.04.2014, 16:14
Публикации: 4 / 0
Ох, пак аз с поредния възникнал въпрос в главата ми :)

Тъй като съпругът ми е редовен студент в университет, ще има ли право да се запише на трудовата борса?

Благодаря отново! Много сте мили и отзивчиви!
#8 | 28.04.2014, 16:31
Публикации: 1181 / 85
Само с това мога да помогна!
http://www.mlsp.government.bg/bg/faq/faq.asp?qid=44957
http://www.mlsp.government.bg/bg/faq/faq.asp?qid=56851
Лека вечер!  :smile1:
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове