Казус с майчинство

16.09.2014, 23:12 3615 3
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

16.09.2014, 23:12
Публикации: 4 / 0
Лице е във временна нетрудоспособност бременност и раждане до 14.03.2014г. След това е подадено заявление-декларация за изплащане на парично обезщетение за отглеждане на малко дете, считано от 15.03.2014г. Същата година обаче лицето заминава за Германия, където забременява отново. Обезщетение за второто дете ще получава от там, въпреки че не работи, тъй като съпругът упражнява дейност там. Сумата на обезщетението ще зависи от неговия доход. Получават детски надбавки и за първото дете от момента на пристигането си там – според немското законодателство всяко дете получава такива, независимо от доходите на родителите.

Въпросите ми са:

Трябва ли да прекратя трудовия договор на лицето – макар че нямам право, защото то се ползва със закрила, а и не упражнява дейност в Германия?
Трябва ли да прекъснем майчинството, което получава за първото дете?
Трябва ли да подаваме някакви документи към НОИ за настъпилия нов период на бременност и раждане, при положение че то от Германия няма да ни изпраща болнични листове, тъй като системата там е друга?
Проблем ли е, че там ще получава детски надбавки за двете деца, а тук – майчинство за първото?
Какви действия следва да предприемем, когато периодът за отглеждане на малко дете изтече? Следва ли да прекратим договора, при положение, че лицето отново е във временна нетрудоспособност – бременност и раждане, и няма ли да сме в нарушение по КТ, ако го направим?

Изпратих официално запитване и до НОИ, но вече трети месец отговор нямам, ще се радвам да споделите мнението си. Благодаря предварително!
#1 | 16.09.2014, 23:22
Публикации: 7233 / 1081
Eдинственото което мога да отговоря със сигурност е,че има основания трудовия договор да бъде прекратен и по време на майчинството без да има заклила /по желание на работника, по взаимно съгласие, по чл. 331, ... евентуално по чл. 71 или при срочен ТД/
#2 | 16.09.2014, 23:25
Публикации: 4 / 0
Да де, ама тя си иска парите от майчинството тук. Притеснява ме да не я карат да ги връща един ден.
#3 | 16.09.2014, 23:35
Публикации: 7233 / 1081
Проблемът не е Ваш. Вие нищо няма да връщате.
Ако трябва да се връща, разбира се.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове