СИС

01.11.2014, 23:17 10195 21
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

01.11.2014, 23:17
Публикации: 21 / 0
Здравей
Имам следния въпрос
Имаме ГД от 01.04.14 до 30.09.2014г, плащането и осигуровките са извършени на 30.09.14г общата сума за 6 х 150 = 900лв
Осигуровки, Д1 и Д6 няма защото за периода 01.04.14 до 30.09.2014г не е осигурено на друго основание и няма други граждански договори.
А въпроса е колко сметки за изплатени суми да се издадат - 1 или за всеки месец - като данъка е в трето тримесечие?
#1 | 01.11.2014, 23:54
Публикации: 484 / 46
Според мен за всеки месец по отделно. Моята програма не ми дава да го вкарам във ведомостта преди да съставя СИС.
#2 | 02.11.2014, 11:03
Публикации: 7211 / 1079
От мен: едно плащане - една СИС
#3 | 02.11.2014, 15:54
Публикации: 405 / 10
Независимо, че не е осигурен на друго основание не трябва ли все пак да се подава ежемесечно Д1 и декларация по чл. 55 на тримесечие?
#4 | 02.11.2014, 16:12
Публикации: 7211 / 1079
Помислете, какво ще впишете в тези декларации?
Най-вероятно ще стигнете до отговора, че щом няма осигуровки - няма Д1, а щом има данък през първите три тримесечия - има Д55
Не беше трудно, нали?
#5 | 03.11.2014, 10:14
Публикации: 405 / 10
Мисля, че и да няма осигуровки, а само данък се подава д1 за лицето през всичките месеци с вид осигурен 14, за данъка и д.55!
#6 | 03.11.2014, 10:22
Публикации: 9639 / 1643
Мисля, че и да няма осигуровки, а само данък се подава д1 за лицето през всичките месеци с вид осигурен 14, за данъка и д.55!

Отговорът е в Наредба-8 :
" Чл. 1. (Изм. - ДВ, бр. 7 от 2007 г., в сила от 01.01.2007 г.) С тази наредба се уреждат сроковете, съдържанието, редът, начинът за събиране и съхраняване на данни от работодателите, осигурителите за осигурените от тях лица, осигурителни каси, както и от самоосигуряващите се лица за държавното обществено осигуряване, учителския пенсионен фонд, допълнителното задължително пенсионно осигуряване, здравното осигуряване, фонд "Гарантирани вземания на работниците и служителите" и облагаемия доход и данъка за доходи от трудови правоотношения по смисъла на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ)."

Данъкът се декларира единствено чрез декларация чл.55 от платеца на дохода, ако е предприятие или самоосигуряващо се лице.
#7 | 03.11.2014, 10:26
Публикации: 405 / 10
Да, съгласна съм, но в същото време независимо, че не се дължат осигуровки се подава д1.
#8 | 03.11.2014, 10:35
Публикации: 9639 / 1643
Да, съгласна съм, но в същото време независимо, че не се дължат осигуровки се подава д1.


Това не е вярно . Н-8 регламентира подаването на ДДФЛ само за наетите по трудов договор лица . За лицата по извънтрудови правоотношения не се подава обр.1 при липса на задължение за осигуряване, а ДДФЛ се декларира чрез декларация чл.55..

http://balans.bg/4187-grajdanski-dogovor-na-pensioner/
#9 | 03.11.2014, 10:40
Публикации: 405 / 10
Ок, така да е, но аз досега съм подавала и д1 с код 14 и без никакви осигуровки, след допитване със служител на НАП, кой е правия незнам.
#10 | 03.11.2014, 10:47
Публикации: 9639 / 1643
Ами мисля, "права" е единствено Н-8.... :smile1:

Интересно ми е това лице с подаден ДДФЛ като задължение с обр.1 / ако обр.1 с код 14 формира задължение / и още веднъж с ГДД какви задължения по единната му сметка се получават ?
#11 | 03.11.2014, 11:11
Публикации: 405 / 10
Данъкът нищо че е отбелязан в д1 се декларира за трудовите с д6, а за извънтрудовите с д55, де факто няма как да се дублира.
#12 | 03.11.2014, 11:18
Публикации: 9639 / 1643
Данъкът нищо че е отбелязан в д1 се декларира за трудовите с д6, а за извънтрудовите с д55, де факто няма как да се дублира.

Дублирането би било факт от повторение на задължението чрез обр.1 на лицето и ГДД по чл.50 на същото, а не от чл.55 .
#13 | 03.11.2014, 11:23
Публикации: 405 / 10
Защо намесваме д50 в случая, говорим за наето лице по граждански договор, а не за самоосигуряващо се. Нещо изпуснахме началото на темата..
#14 | 03.11.2014, 11:27
Публикации: 9639 / 1643
Защо намесваме д50 в случая, говорим за наето лице по граждански договор, а не за самоосигуряващо се. Нещо изпуснахме началото на темата..

Точно защото говорим за лице с граждански договор намесваме и ГДД на лицето , където то ще си декларира и ДДФЛ за доходите по гражданския договор.Именно това и изключва подаването на ДДФЛ с обр.6 на наетите лица, както и обр.1 само с данъка - лицето само си го декларира в годишната декларация.
#15 | 03.11.2014, 11:45
Публикации: 405 / 10
С която д50, лицето декларира, че му е удържан и внесен данъка и  ще направят и справка по д1, че действително това лице е осигурявано на някакво основание .
#16 | 03.11.2014, 11:50
Публикации: 9639 / 1643
Няма как от декларация обр.1 за лице с граждански договор , неправомерно подадена само с ДДФЛ при липса на осигуряване да се направи извод, че лицето е " осигурявано на някакво основание ".
#17 | 04.11.2014, 11:48
Публикации: 21 / 0
Граждански договор - Д1 и Д6 не се подават, щом няма осигуровки.
Ако има осигуровки то данъка не се посочва в Д1 а в декларация по чл.55
Но въпроса е как се издава сметка за изплатени суми 1 брой или за всеки месец?   
#18 | 04.11.2014, 11:54
Публикации: 9639 / 1643
Сметка за изплатени суми - колкото плащания, толкова сметки.  :smile1:
Ако сумите са изплатени наведнъж - една СИС за общата сума.
#19 | 06.11.2014, 10:15
Публикации: 39 / 0
И аз да си сверя часовника.........През м.10.2014 имам ГД -400 лв.с безработно лице,регистрирано на борсата и получаващо обезщетение оттам.Не му се спират социални и здравни осигуровки,а и защото дохода е в четвъртото тримесечие няма и ДОД.Не му подавам Д1 и Д6.Ще подам Декл чл.55 в м.01.2015 за 4-тото трим.,а по-нататък и по чл.73.Само се опасявам да не му спрат на човека парите от борсата,защото знам,че след приспадане на НПР 25 % се получава 300лв.и това е под МРЗ,но все пак се притеснявам да не объркам нещо....Моля споделете опит?!
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове