Чл.328 ал.1 т.12 от КТ

05.12.2014, 10:11 14185 20
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

05.12.2014, 10:11
Публикации: 67 / 1
Здравейте,
моля за съвет по следния казус. Имаме майка на дете  под 3 годишна възраст. След майчинството излезе в платен отпуск 40 дни. След това използва неплатен отпуск 6 месеца за гледане на дете до 8 год. възраст. Скоро този неплатен отпуск изтича. От известно време майката живее в друг град и  няма намерение да се връща. Второ няма кой да и гледа детето. Т.е. няма как да се върне на работа. Съобщи ни, че искала да я освободим поради нямаляване на обема от работа за да ползвала по-дълго борса и обезщетение от нас. Но реално ние няма да я освободим по този член защото попада под закрилата на чл.333 майка на дете до 3 год. Отделно не ние искаме да я освободим, а тя се е установила в друг град. И понеже не искаме проблеми с нея какво мислите за чл.328 ал.1 т.12 -поради обективна невъзможност за изпълнение на ТД. Знам, че трябва да отправим предизвестие и че ще ползва борса според стажа, както иска. Въпросът е дали тези причини, които изброих са обективни и как да ги документираме и докажем? До колкото четох, по този член няма закрила на майките нали? Благодаря ви.
#1 | 05.12.2014, 10:16
Публикации: 7230 / 1080
По добре използвайте някои други тривиални трикове за прекратяване на договора и "пълна" борса. Е, вярно е, че всичките са свързани с някой друг работен ден + осигуровки, ама е по-чисто
#2 | 05.12.2014, 10:18
Публикации: 67 / 1
Приемам идеи :) защото не се сещам за друго.
#3 | 05.12.2014, 10:19
Публикации: 6113 / 545
Освобождаване по този член е т.н. "нож с две остриета".
При прекратяване по чл.328, ал.1, т.12 лицето ще получава обезщетение не по-малко от 7.20 лв. на 1 работен ден според стажа, който има, но ако някой и даде съвет - може да заведе дело за неправомерно прекратяване и да бъде възстановена. Трябва много добре да се изпипат документите и лицето да не е от т.н. "враждебно настроени".
#4 | 05.12.2014, 10:20
Публикации: 6113 / 545
Приемам идеи :) защото не се сещам за друго.

Преназначаване на нова длъжност със срок на изпитване, уговорен в полза на работодателя и прекратяване в срока на изпитване по инициатива на работодателя.
#5 | 05.12.2014, 10:24
Публикации: 67 / 1
Добре, но тя не може да се върне на работа, защото се е установила в друг град. Това не е ли обективна причина...
Майката не оспорва освобождаването, дело няма да заведе защото иска да си гледа детето. Въпросът е точно за това документално изпипване, което споменахте....
#6 | 05.12.2014, 10:31
Публикации: 1181 / 85
Според мен, този член, който цитирате не може да го използвате. По този член се освобождава, когато работникът НЕ се справя с възложената му работата, а не по негови лични причини /живее в друг град, няма кой да й гледа детето и т.н./. Това е мое лично мнение! Сега е съгласна с това прекратяване, но не се знае един ден какъв акъл ще й "дойде" в главата.
#7 | 05.12.2014, 10:38
Публикации: 67 / 1
Да Светла и мен нещо ме човърка от вътре, че това не са съвсем независещи от двете страни обстоятелства, трябва да ги докажем. Как да ги докажем, ако ли не с декларация от майката. Следователно като декларира, че не може да се върне на работа следва да си подаде молба за напускане иначе се води самоотлъчка и там вече става още по-сложно.
#8 | 05.12.2014, 10:43
Публикации: 1181 / 85
Този член е по инициатива на РАБОТОДАТЕЛЯ и аз на това хоро НЕ бих се хванала! Да не говорим, че е майка с дете под 3 г.
#9 | 05.12.2014, 10:49
Публикации: 67 / 1
И на мен не ми се хваща на това хоро, да не говорим за чл.328 ал.1 т.3 . Това с преназначаването също го изключвам. И какво ни остава, ако се заинати и не си подаде молба по взаимно съгласие?
#10 | 05.12.2014, 10:51
Публикации: 1181 / 85
Да Светла и мен нещо ме човърка от вътре, че това не са съвсем независещи от двете страни обстоятелства, трябва да ги докажем. Как да ги докажем, ако ли не с декларация от майката. Следователно като декларира, че не може да се върне на работа следва да си подаде молба за напускане иначе се води самоотлъчка и там вече става още по-сложно.
Като декларира, че не може да се върне на работа и какво? Подава си молба за напускане по взаимно съгласие, защото инициативата е нейна. Преназначаването със срок на изпитване в полза на работодателя е най-чистият вариант според мен и според другите колеги, които са Ви отговорили преди мен.
#11 | 05.12.2014, 13:28
Публикации: 333 / 37
Ето ви един вариант:
1.Прекратявате договора по взаимно съгласие
2.Назначавате лицето на друга длъжност със срок на изпитване.
3.След като минат повече от 5 работни дни освобождавате лицето по чл.71
#12 | 05.12.2014, 13:46
Публикации: 629 / 25
А на коя дата е била назначена госпожата и на какво основание,със срок на изпитване ли е в полза на работодателя.Имайте впредвид,че периодите на майчинство,болнични,неплатен отпуск не влиза в периода на изпитване,така че можете да прецените тази гледна точка.
#13 | 05.12.2014, 15:37
Публикации: 67 / 1
Минали са 5 години от назначаването. Ще пробваме варианта с преназначаването и срока на изпитване, но ще стане сложно ако не се съгласи на чл.71 ал.1.
#14 | 05.12.2014, 16:36
Публикации: 1297 / 175
...чл. 328 (1) т. 7 не ви ли върши работа?
Но преди това й напишете едно официално писмо, с което да я уведомите, че условията на работа са променени и дали тя е съгласна да ги приеме или ако НЕ то да счита писмото за едномесечно предизвестие...
#15 | 05.12.2014, 17:04
Публикации: 333 / 37
Минали са 5 години от назначаването. Ще пробваме варианта с преназначаването и срока на изпитване, но ще стане сложно ако не се съгласи на чл.71 ал.1.
Какво му е сложното? Като не е съгласна да си подаде молба за напускане. Ако не желае трябва да се яви на работа. Ако не се явява на работа я водите в самоотлъчка, изисквате писмени обяснения защо не се явява на работа и съответно я уволнявате дисциплинарно.
#16 | 05.12.2014, 17:20
Публикации: 2510 / 285
Аз лично никога не бих направила друго освен чл. 71 и чл. 331, когато става дума за майки и борси (че и не само за тях).
Никога не знаеш човекът какво ще му хрумне да направи, каквото и да говори в момента.
#17 | 05.12.2014, 18:12
Публикации: 333 / 37
Така е дисциплинарното уволнение почти винаги е следвано от съдебни дела, но в някои случаи се налага да се приложи. Ако е спазена процедурата няма проблеми.
#18 | 05.12.2014, 19:44
Публикации: 629 / 25
Най-чсто си е да я освободите по взаимно съгласие,отново да я назначите във фирмата,даже ако има собственика и някоя друга на разположение,след 10 дни я освобождавате по чл. 71 от КТ.
#19 | 08.12.2014, 09:48
Публикации: 67 / 1
Благодаря на всички за мненията. В крайна сметка ще се възползваме от варианта на освобождаване по взаимно съгласие и назначаване за определена работа. Понеже служителката не иска по чл.71.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове