Консултант, регистриран по ЗДДС

11.12.2014, 13:22 6420 12
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

11.12.2014, 13:22
Публикации: 48 / 1
Здравейте,

Консултант - свободна професия, регистриран по ЗДДС, защото издава фактури за ЕС, може ли да работи за БГ клиент на граждански договор, а да не издава фактури и съответно да начислява ДДС.
#1 | 11.12.2014, 13:25
Публикации: 7230 / 1079
А като работи ще по граждански договор, какво мислите че ще издава?
#2 | 11.12.2014, 13:28
Публикации: 2510 / 285
За целите на ЗДДС - трябва да издаде. За целите на ЗДДФЛ мисля че може да бъде кръстено и квитанция :) Но какво ви бърка ЗДДФЛ, като имате ЗДДС :)

ПС - по кой чл. е регистриран по ДДС?
#3 | 11.12.2014, 17:00
Публикации: 48 / 1
По чл. 97а, ал.2
#4 | 11.12.2014, 17:06
Публикации: 2510 / 285
Значи би трябвало да си издаде квитанция и да не начислява ДДС.
Обаче ... някой по-опитен от мен да се изкаже, че ДДСто ми е малко далечно...
и пак обаче - следете му доходите, независимо по кой член е регистриран, да не надхвърли 50 хиляди лева...
#5 | 12.12.2014, 07:27
Публикации: 6324 / 1030
Значи би трябвало да си издаде квитанция и да не начислява ДДС.
Обаче ... някой по-опитен от мен да се изкаже, че ДДСто ми е малко далечно...
и пак обаче - следете му доходите, независимо по кой член е регистриран, да не надхвърли 50 хиляди лева...
:good:

Издаване на фактура
Чл. 113. (9) (Доп. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г., изм. - ДВ, бр. 94 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) Данъчно задължените лица, които не са регистрирани по този закон или са регистрирани на основание чл. 97а, ал. 1 и 2, чл. 99 и чл. 100, ал. 2, нямат право да посочват данъка в издаваните от тях фактури и известия към фактури.
#6 | 12.12.2014, 10:57
Публикации: 2510 / 285
Упс, моя грешка по отношение на документа, живея си аз с чл. 7, ал. 2 ЗСч :)
#7 | 16.12.2014, 21:55
Публикации: 48 / 1
Благодаря за отговорите. Сега съм по-объркана обаче. Лицето е регистрирано по чл. 97а, ал2. Но вече е достигнало оборот от 50000, но само от ВОд по чл 21, Ал.2. Налага ли се пререгистрация за оборот, щом е достигнат прага.
Сега ще продава консултации по граждански договор и на българския пазар. Следва ли да начисли ДДС, след като е достигнат оборот от 50000лв.
Извинявам се, че така объркващо задавам въпроса си.
 Благодаря много!
#8 | 17.12.2014, 07:30
Публикации: 6324 / 1030
Съгласно чл. 3, ал. 1 от ЗДДС данъчно задължено лице е всяко лице, което извършва независима икономическа дейност, без значение от целите и резултатите от нея, а съгласно ал. 2 от същия член "Независима икономическа дейност" е дейността на производители, търговци и лица, предоставящи услуги, включително в областта на минното дело и селското стопанство, както и упражняването на свободна професия, включително на частен съдебен изпълнител и нотариус. Независима икономическа дейност е и всяка дейност, осъществявана редовно или по занятие срещу възнаграждение, включително експлоатацията на материално и нематериално имущество с цел получаване на редовен доход от него. В този смисъл и реализираните от лицето доходи по гражданския договор също представляват независима икономическа дейност и формират облагаем оборот за регистрация по ЗДДС.

Чл. 97а. (5) Лице, което е регистрирано на основание на този член и за което възникнат основания за задължителна регистрация по чл. 96, 97, 98 и 99 или за регистрация по избор по чл. 100, ал. 1, 2 и 3, се регистрира по реда и в сроковете за задължителна регистрация или регистрация по избор.
#9 | 17.12.2014, 12:17
Публикации: 19 / 0
Аз като колегата съм консултант на фирма от ЕС и съм регистриран по чл.97а.Нямам други дейности освен консултациите за фирмата от ЕС.Този месец ще направя 50х.лв. оборот.Бях сигурен,че не трябва да се регистрирам по ДДС по чл.96,но сега като видях този въпрос и се замислих. Имайки само доход от консултации за страна от ЕС,имайки оборота трябва ли пак да се регистрирам по ЗДДС-чл.96?
#10 | 17.12.2014, 12:31
Публикации: 2510 / 285
Добре де, защо правите разлика между пари и пари? Регистрацията по чл. 97а не е точно регистрация по ДДС - тя е за целите на ЕС отчетността (според мен). Доходите са си доходи.
За да не се чудите, можете да се разходите до Аксаков и да питате.
#11 | 18.12.2014, 09:11
Публикации: 19 / 0
А, знаете ли дали може да се направи запитване по е-мейл? И ако знаете такъв, моля да го напишете. Благодаря предварително.
#12 | 18.12.2014, 11:20
Публикации: 2510 / 285
Нали знаете, че НАП имат страница? :)
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове