Масови уволнения ??

13.12.2014, 08:40 4437 3

13.12.2014, 08:40
Публикации: 119 / 2
Добро утро! Какво е  "масово уволнение", не ми е ясен много текста в КТ, а именно:
"" “Масови уволнения” са уволненията на едно или повече основания, извършени по преценка на работодателя и по причини, несвързани с конкретния работник или служител, когато броят на уволненията е:
а) най-малко 10 в предприятия, където списъчният състав на заетите в месеца, предхождащ масовото уволнение, е повече от 20 и по-малко от 100 работници и служители за период 30 дни;
б) най-малко 10 на сто от броя на работниците и служителите в предприятия, където списъчният състав на заетите в месеца, предхождащ масовото уволнение, е най-малко 100, но не повече от 300 работници и служители за период 30 дни;
в) най-малко 30 в предприятия, където списъчният състав на заетите в месеца, предхождащ масовото уволнение, е най-малко 300 или повече работници и служители за период 30 дни;
г) най-малко 20 в предприятия, независимо от броя на работниците и служителите, за период 90 дни.
Когато в периодите по букви “а”-“в” работодателят е уволнил най-малко 5 работници и служители, всяко последващо прекратяване на трудово правоотношение, извършено по преценка на работодателя на други основания и по причини, несвързани с конкретния работник или служител, се взема предвид при определяне броя на уволненията по букви “а”-“в”""

Точка б/ и  точка г/ не си ли противоречат? Някой може ли да ми обясни за период от една година, колко на брой служители могат да се съкратят по някое от основанията на чл.328 от КТ без това да е масово уволнение?
#1 | 13.12.2014, 09:06
Публикации: 9339 / 1571
Защо да си противоречат? Буква г дава по-строги условия, така, че да не се прекалява с букви а и б.
Според мен буква в увисва, защото 30 уволнени за 30 дни винаги е над 20 за 90 дни.

Като чета текста, ако на м.01 уволните 9 човека, м.02 - още 9 и м.03 - един, то избягвате едновременно т. а, б, в и г. Следващото тримесечие пас така и общо 4*19=76 работника
Не съм сигурна как точно се тълкува текста "Когато в периодите по букви “а”-“в” работодателят е уволнил най-малко 5 работници и служители, всяко последващо прекратяване на трудово правоотношение, извършено по преценка на работодателя на други основания и по причини, несвързани с конкретния работник или служител, се взема предвид при определяне броя на уволненията по букви “а”-“в”"
#2 | 13.12.2014, 09:39
Публикации: 119 / 2
То няма никаква яснота тогава, тази буква г отменя  всичките, защото ако за период от 30 дни  при 10% равни на 26 служителя, няма как да ги освободиш, защото буква г/ забранява, няма да са повече от 19 и после не се дава и яснота в какъв период пак можеш да освобождаваш и как да ги броиш - с предните или не?! Не знам сигурно нещо не разбирам ама наистина не мие ясно много. Все пак благодаря ти :)
#3 | 13.12.2014, 09:42
Публикации: 119 / 2
Сега видях, че тази буква г/ е отменена от 2010г., извинявам се за подвеждането. Може би без нея става малко по-ясно.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група