Отписвания на вземания и задължения

16.02.2015, 11:58 11197 8
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

16.02.2015, 11:58
Публикации: 279 / 8
Здравейте!Имам следният въпрос.:
Ако отпиша вземане или задължение от 2008 г. през 2014,трябва ли да преобразувам ГФР в данъчната декларация.След промените в ЗКПО мисля,че се признават за разход, съответно приход, но искам вашият компетентен отговор.
Ще съм Ви признателна, ако ми отговорите.
#1 | 16.02.2015, 12:33
Публикации: 80 / 0
Признават се за данъчни цели и не се преобразува ФР, справка чл.37 и чл.46 от ЗКПО
#2 | 16.02.2015, 13:16
Публикации: 279 / 8
Много Ви благодаря за отговора.Но аз имам друго притеснение.В ГДД за 2013 г съм посочила като разход, отписани вземания за 2007 г.Може би грешно изчислявам 5 годишният срок.Аз изчислявам така: за 2007 г.се подава ГДД през 2008 г. и 5-годишният срок тече от 01.01.2009 г.,защото при проверки данъчните така изчисляват.
С промените на чл.37 от ЗКПО от 2014 г. се признават за р-д отписаните най рано в годината в която са настъпили, но през 2013 беше в годината в която са настъпили.И сега трябва ли да коригирам ФР за 2013 г. със сумата на тези отписани вземания?Съвсем се оплетох.Ужас!
#3 | 16.02.2015, 14:16
Публикации: 6370 / 1057
Мисля, че действително имате известно объркване с изчисляването на сроковете за давност.

Публичните задължения (данъци и осигуровки) имат точно определен падеж.
Например, за доходи на физически лица това е 30-ти април на годината, следваща тази на придобиване на дохода. Съгласно чл. 171 от ДОПК "публичните вземания се погасяват с изтичането на 5-годишен давностен срок, считано от 1 януари на годината, следваща годината, през която е следвало да се плати публичното задължение..." Т.е., ако имате доход от 20.03.2007, то данъкът за него е дължим до 30.04 2008 г. Давността започва да тече от 01.01.2009 и приключва на 31.12.2013. На 01.01.2014 може да отпишете задължението.

Вие, обаче, говорите за вземания, а те могат да бъдат по търговски сделки.
Давността на тези вземания/задължения се изчислява, считано от момента на тяхната изискуемост. Прието е, че изискуемост по една сделка настъпва най-често с издаването на фактурата. Т.е., ако имате фактура от 20.03.2007, погасителната давност по тази фактура настъпва на 20.03.2012 г. и в ГДД за 2012 можете да я отпишете.

#4 | 16.02.2015, 17:28
Публикации: 279 / 8
Благодаря за точният отговор.Но,аз съм ги отписала през 2013 г.Трябва ли правя корекция на ГДД за 2013 г.
#5 | 16.02.2015, 18:37
Публикации: 279 / 8
Аз съм ги отписала през 2013 и съм намалила данъчният резултат със стойността на отписаните вземания.И сега трябва ли да коригирам резултата в ГДД за 2014 г.
#6 | 16.02.2015, 20:01
Публикации: 6370 / 1057
Аз съм ги отписала през 2013 и съм намалила данъчният резултат със стойността на отписаните вземания.И сега трябва ли да коригирам резултата в ГДД за 2014 г.
И на какво основание сте намалили финансовия резултата с отписаните вземния, които са непризнат разход за данъчни цели, но в годината на счетоводното им отписване, защото не е настъпило все още обстоятерство за признаването им?

Самите текстове от ЗКПО по въпроса са в глава "Данъчни временни разлики"

За тези разлики се формират активи по отсрочени данъци, които имат обратно проявление в годинат на признаване на разликата.

Когато имате непризнат разход в дадена година, но се очаква да го признаета в следваща, имате намаляема временна разлика, защото при обратната проявление финансовия резултат ще се намали.

Правилното е в годината на възникване на намаляемата разлика да формирате актив по отсрочени данъци (АОД)

4971 / 123 (непризнатия разход * 10%)

А в годината, когато вече разхода се признава:

 123 / 4971

Но при това трябва да се има предвид, че съгласно СС12 АОД се признава само ако има достатъчна сигурност, че той ще бъде реализиран в бъдещ период, а именно, че се очаква да се реализира печалба или има достатъчно облагаеми разлики, чието обратно проявление да неутрализира това на намаляемите .

С други думи, ако се прецени,че в следващите години няма да се отчете данъчна печалба, или тя ще бъде в недостатъчен размер, може да не се отчита АОД по намаляемите временни разлики. Това означава, че при обратното им проявление в следващи години те няма да се намаляват при преобразуването на финансовия резултат. В текущата година с тях ще се увеличи финансовия резултат при преобразуването и на практика те ще се превърнат в постоянни разлики...

Явно Вие вече сте постъпили с временната разлика като с постоянна...
#7 | 17.02.2015, 11:05
Публикации: 279 / 8
irenabrili, aз действително съм допуснала грешка като съм намалила ФР за 2013 г. при грешното изчисляване на 5 год.срок.
А сега, какво разбрах от вашият коментар,а аз много вярвам на Вас.
През 2014 г. да съставя СС 497/123 с непризнатият разход *10% и 123/497 вече признати през 2014 след промените на чл.37 и чл.46 от ЗКПО от 01.01.2014 г.Правилно ли съм разбрала?Да, наистина съм допуснала грешка , но как да я изправя сега в ГДД за 2014.
Благодаря,Ви предварително!
#8 | 17.02.2015, 20:04
Публикации: 6370 / 1057
deny51@abv.bg, грешките се поправят по реда на чл. 75 от ЗКПО:
Скрит текст :

На практика Вие не сте допуснали счетоводна грешка, а грешка при попълването на ГДД.
Отчели сте "преждевременно" от данъчна гледна точка отписване на вземания, което води до непризнаване на разходи за данъчни цели.
Когато отписваме вземания, това са други разходи - 609 / 411
Когато те не са признати за данъчни цели, поради неизпълнение на изискванията на чл. 37, с тях следва да се увеличи  финансовия рзултат. А Вие сте го намалили... Ето това описвате в писмо до НАП и те предприемат необходимото за коригиране на данъка.
Счетоводно не предприемате нищо. От миналата година сте си осчетоводили отписването на вземането. Тази година временната разлика има обратно проявление и разходът може да бъде признат за данъчни цели. Сега вече го показвате в намаление.

Да съставяте статии за отсрочени данъци няма смисъл.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група