Вид осигурен код 28

24.04.2015, 11:24 8907 10
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

24.04.2015, 11:24
Публикации: 39 / 0
Ако лицето е от 01.03.2015 до 31.03.2015 в неплатен отпуск,който не се признава за трудов стаж ,с код 28 или код 01  трябва да го подам в Декларация 1?
И ако  на лицето ТД е прекратен  считано от 10.03.2015  и от 01.03.2015 до 09.03.2015 е в неплатен отпуск,който не се призанава за трудов стаж с код 28 или код 01  трябва да го подам в Декларация 1?
Много ще  бъда благодарна , ако някой ми помогне!
#1 | 24.04.2015, 11:29
Публикации: 9639 / 1643
Лице, което е в неплатен отпуск, непризнат за трудов стаж се подава с код 28 в Д1. :smile1:
#2 | 24.04.2015, 11:32
Публикации: 39 / 0
Дори и като му е прекратен ТД ли,защото програмата тогава ми го дава с код 01
#3 | 24.04.2015, 11:36
Публикации: 9639 / 1643
Дори и като му е прекратен ТД ли,защото програмата тогава ми го дава с код 01

Каква декларация изобщо ще подавате на лице след прекратяване на трудовия му договор ? Обр.1 подавате до датата преди прекратяване на ТД на лицето .
#4 | 24.04.2015, 12:04
Публикации: 39 / 0
Едно лице/Петко/ е от 01.03.2015 до 31.03.2015 в неплатен отпуск,който не се признава за трудов стаж ,с код 28 или код 01  трябва да го подам в Декларация 1?
Друго лице/Иван/ ТД е прекратен  считано от 10.03.2015  и от 01.03.2015 до 09.03.2015 е в неплатен отпуск,който не се призанава за трудов стаж с код 28 или код 01  трябва да го подам в Декларация 1?
И Петко и Иван ли трябва да са с код 28?
Мен ми е ясно , че след като е прекратен ТД няма каква декларация да подавам
#5 | 24.04.2015, 12:07
Публикации: 1181 / 85
Код 28 и на двамата.
#6 | 24.04.2015, 12:12
Публикации: 39 / 0
Благодаря!
Хубав ден!
#7 | 24.04.2015, 13:04
Публикации: 1534 / 169
Иван не трябва ли на 09.03. да е на работа, за да бъде освободен, считано от 10.03.?
Така не попада ли в чл.333, ал.1 т.4 от КТ?
http://www.kik-info.com/forum/index.php?topic=3665.0
#8 | 24.04.2015, 13:17
Публикации: 7212 / 1079
Иван не трябва ли на 09.03. да е на работа, за да бъде освободен, считано от 10.03.?
Така не попада ли в чл.333, ал.1 т.4 от КТ?
http://www.kik-info.com/forum/index.php?topic=3665.0


Питащата не е посочила основанието за прекратяване на ТД. Не винаги има защита по чл. 333 :)
#9 | 05.04.2019, 15:28
Публикации: 1 / 0
А дохода в поле 27 и процента на здравното какви са - МРЗ за съответната година и 8% или...  :blink:
#10 | 05.04.2019, 19:09
Публикации: 7212 / 1079
Зависи от основанието.
При неплатен отпуск без стаж, в т. 27 - 1/2 от минималния осиг. доход за СОЛ, че в т. 28 - 8%
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове