Прекр.по чл.328,ал.1,т.1 от КТ

25.05.2015, 18:40 4883 12
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

25.05.2015, 18:40
Публикации: 37 / 0
Работодателят държи на служител да му  бъде прекратен договорът от 30,05,Затова изготви предизвестие към него от 29,04. Въпросът ми е как се постъпва със обезщетението по чл.221,ал. 1, тъй като обхваща двата месеца и как да се начисли. Април лицето е в платен отпуск  и декл.1е подадена.
#1 | 25.05.2015, 18:49
Публикации: 7561 / 1137
Работодателят държи на служител да му  бъде прекратен договорът от 30,05,Затова изготви предизвестие към него от 29,04. Въпросът ми е как се постъпва със обезщетението по чл.221,ал. 1, тъй като обхваща двата месеца и как да се начисли. Април лицето е в платен отпуск  и декл.1е подадена.
Обезщетение по чл.221,ал. 1 при предизвестие от 29.04 и прекратяване на ТД от 30.05?
#2 | 25.05.2015, 18:51
Публикации: 37 / 0
Как да постъпя?
#3 | 25.05.2015, 18:52
Публикации: 37 / 0
чл.222 , ал.1 извинете ме
#4 | 25.05.2015, 18:54
Публикации: 7561 / 1137
Как да постъпя?
Първо - да уточним датите на предизвестието и на прекратяването на ТД. Второ- колко е предизвестието по този ТД?

Ааа, то било друго :)
чл.222 , ал.1 извинете ме
За това обезщетение - когато му дойде времето. Може човекът за започне работа...

Иначе - една брутна заплата делите на работните дни в периода на обезщетението. Числото умножавате по работните дни за всеки от двата  месеца в този период
#5 | 25.05.2015, 18:57
Публикации: 37 / 0
29,04 е предизвестието, считано от 30,05 се прекратява, 30 дневно е самото предизвестие
#6 | 25.05.2015, 19:00
Публикации: 7561 / 1137
В същност защо смятате че обезщетението по чл. 222, ал.1 ще обхваща два месеца? 30 и 31. 05 са неработни дни. При период на обезщетението от 30.05 до 29.06 включително ще има дни в осигуряване и Д1  само за м. 6
#7 | 25.05.2015, 19:08
Публикации: 37 / 0
защото предизвестието е от 29,04 до 30,05 - в този период не се ли начислява обезщетение или след прекратяване на договорът.
#8 | 25.05.2015, 19:12
Публикации: 7561 / 1137
Обезщетението по чл. 222, ал.1 е за оставане без работа до един месец. Един месец след прекратяване на договора. Освен ако с акт на Министерския съвет или колективен ТД не е уговорен по-дълъг срок.
Работникът може да потърси това обезщетение едва след изтичане на този месец.
#9 | 25.05.2015, 19:14
Публикации: 37 / 0
Благодаря на всички за отзивчивостта.
#10 | 25.05.2015, 19:19
Публикации: 37 / 0
в случая един месец означава 30дни нали и обезщетението ще е за р.д. в м.06 до 29.06 включително без 1 ден - няма да се включва един р.д. в общото изчисляване на база средно дневно брутно възнаграждение за предходен месец. В това обезщетение кои осигуровки се начисляват, както при стандартно трудово възнаграждение ли?
#11 | 25.05.2015, 19:34
Публикации: 7561 / 1137
Обезщетението е една БРЗ. Д1 е само за 01-29.06 с цялата сума. Осигуровките са за пенсия и ДЗПО. Няма здравни.
Потърси в подобни теми - въпросут е дъвкан, дъвкан...
#12 | 25.05.2015, 21:48
Публикации: 37 / 0
Благодаря Ви.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
<b style=
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група