Ще взимам ли майчински, ако изляза в болничен по-рано?

11.06.2015, 23:36 2854 2

11.06.2015, 23:36
Публикации: 1 / 0
Здравейте!
Имам следния казус,
Работя на трудов договор от 15.07.2013 г. (почти 2 г.) И съм бременна в 6 месец. Вече ми е малко трудничко и ми се иска да изляза в болничен. Но ме притеснява това, че все още нямам 2 г. трудов стаж. Въпросите ми са:
1. Как се изчислява майчинството, от 45тия ден преди термин или от деня в който съм в болничен по майчинство назад?
Да не стане така, че заради 15 дена да нямам право на майчински.
2. През тези 2 години съм излизала в болничен за гледане на дете или аз съм била болна. Те смятат ли се, че съм била осигурена или не и ще трябва и тях да преброя и да си ги изработя?
3. Т.е. Ако изляза в болничен поради бременност, брои ли ми се за стаж? Или е по добре да си взема обикновен болничен от личния лекар?
4. Каква е разликата между двата болнични?

Както вече казах, притеснява ме да не ме одрежат от НОИ, че нямам достатъчно стаж, за да получавам майчински през първите 2 години!

#1 | 11.06.2015, 23:51
Публикации: 332 / 38
Ще имате право на майчинство. Необходими са ви 12 месеца осигурителен стаж. Размера на обезщетението се изчислява 24 месеца назад . Размера не може да е по-малък от минималната работна заплата.  :smile1:
#2 | 12.06.2015, 09:10
Публикации: 9327 / 1567
Да допълня - болничните влизат в осигурителния стаж.
Когато в 24-месечния период има периоди без осигуряване, то за тях се взема МРЗ. Когато има периоди с болничен - взема се дохода, от който е изчислен болничния.

Та: спокойно вземайте болнични. Вашето здраве и здравето на детето са по-важни от 5-10 лева месечно повече или пи-малко.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група