От трудов договор в СОЛ и проблем с Д1

15.06.2015, 06:49 4484 5

15.06.2015, 06:49
Публикации: 54 / 1
Здравейте, голяма каша съм сътворила. Бях служител във фирмата на майка ми, но септември 2014г тя почина, последва вписването ми като съдружник и управител в ООД и от 13.10.2014 заявих в НАП, че ще се самоосигурявам. Сега при представен болничен в НОИ за гледане на малко дете, получавам писмо, че в Регистрите за трудови договори няма подадено уведомление за прекратяване на договора ми /да, не съм подавала уведомление, но служителката в НАП ме уврери, че подаването на Окд 5, че преминавам в СОЛ е достатъчно/ и неправилно съм подала Д1 с код 12 за м.10 като съм включила осигуряване от 01.10, а то трябва от 13, т.е. подаала съм инфо, че се осигурявам целия октомври като СОЛ. Имам и задължително предписание от НОИ за корекцията на Д1 с код 12. Самата корекция на Д1 с код 12 знам как да направя. Обаче! тези дни от 01. до 13. 10, какво ги правя. Възможно ли е да подам Д1 с код 01 и последващата Д6. Как става това, две Д1 с различен осигурителен код за месеца ли? И какво правя с трудовия договор, който не съм прекратила? Благодаря ви много за помощта!
#1 | 15.06.2015, 08:33
Публикации: 9339 / 1571
Самата корекция на Д1 с код 12 знам как да направя - с код К и верни данни
тези дни от 01. до 13. 10, какво ги правя - нищо. Или оправяте нещата с осигуровките по непрекратения ТД /лихви, глоби, предписания.../ или стоят без стаж.
Възможно ли е да подам Д1 с код 01 и последващата Д6 - възможно е. След предписание от НОИ, след плащане на глоба за закъснението и евентуалните лихви.
две Д1 с различен осигурителен код за месеца ли?  - възможно е. Впрочем - тата е трябвало да го направите още навремето.
И какво правя с трудовия договор, който не съм прекратила? - поискайте предписание от ИТ за прекратяване със стара дата. Не зная има ли глоби за това, но допускам. А можете да го прекратите сега, като оправите нещата със осигуряването по този договор. Виж по-горе.

Най-добре е да си намерите счетоводител. Още по-добре е щяло да бъде, ако сте свършили това навреме.
#2 | 15.06.2015, 19:16
Публикации: 54 / 1
Благодаря за отговора. Ще отида до Инспекцията по труда, където най-вероятно ще ми съставят глоба от 1500лв за неподаденото в срок уведомление, ще ми дадат предписанието и ще мога да залича аз като управител трудовия си договор като служител.  :no: Със задна дата. Доколкото разбирам ако го прекратя сега, ще дължа осигуровки от 10.2014г до момента, глоба за неподадена в срок Д1 и Д6, лихви. И ако  сумата  е близка до глобата на ИТ, е, предпочитам на НАП да ги дам. Още веднъж, благодаря за съвета!
#3 | 15.06.2015, 19:32
Публикации: 11960 / 2183
" Доколкото разбирам ако го прекратя сега, ще дължа осигуровки от 10.2014г до момента "

Едно е да не сте прекратили трудовия договор, а съвсем друго да не сте подали уведомление за това. Прекратете си го по стандартния ред - молба за напускане, заповед за прекратяване и пр. считано от 01.10.2014 .Осигуровки се дължат за полагане на труд, а не за неподадено уведомление за прекратен договор. Имате само нерегистрирано уведомление за прекратен трудов договор и евентуалната глоба за това си има давностен срок. Не бих бързала да правя нищо преди това.
#4 | 15.06.2015, 19:47
Публикации: 54 / 1
 :good: Значи си правя корекцията на Д1 с вярна дата за начало на осигуряването/13-ти/, за нея имам предписание от НОИ. За останалото пас И по една свещичка всяка сутрин още 6месеца напред. Благодаря, Делфин! Как щях сама да се навра между шамарите.
#5 | 16.06.2015, 14:13
Публикации: 114 / 3
 :good: Значи си правя корекцията на Д1 с вярна дата за начало на осигуряването/13-ти/, за нея имам предписание от НОИ. За останалото пас И по една свещичка всяка сутрин още 6месеца напред. Благодаря, Делфин! Как щях сама да се навра между шамарите.
Освен това,като продължение на темата,дори и да ви глоби някой,имате време за възражение.Описвате  вашият случай и че това Ви се случва за първи път в живота и бла,бла ,бла,което си е вярно ,нали ,и  много се съмнявам ,че ще Ви глоби някоя от институциите.Може би ще минете с предупреждение.Но имайте си обеца на ухото,питайте,консултирайте се. :good:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група