Назначаване на работник от земед.производител- физ.лице

22.06.2015, 12:49 9300 8

22.06.2015, 12:49
Публикации: 394 / 9
Здравейте, днес получих въпрос от собственик на земеделски производител-физическо лице, дали можем да назначим една лице на граждански или трудов договор като овчар, който пасе овцете, които той отглежда?Как мислите? :)
#1 | 22.06.2015, 12:50
Публикации: 6682 / 662
На трудов договор.
#2 | 22.06.2015, 13:42
Публикации: 6403 / 1130
Физическо лице може ли да назначава на трудов договор? Не съм специалист по Човешки Ресурси, но ми се върти из главата, че ФЛ не е осигурител.
#3 | 22.06.2015, 14:07
Публикации: 6682 / 662
Може, може. Имам овчар, говедар:))
Стажът се заверява в осигурителна книжка.
#4 | 22.06.2015, 14:33
Публикации: 6403 / 1130
Благодаря, marpan_64 :smile1:
#5 | 25.06.2015, 12:55
Публикации: 394 / 9
И аз съм назначавала на труд.договор лице, осигурявано от зем.производител-физ.лице, но тук настояват да е на граждански, защото не пасял само неговите овце, а тези на цялото село. И си мисля, че ако е на граждански, по-скоро трябва да се оформи като договор за външна услуга, или пък да му се съставя документ за плащане веднъж годишно, то ще е малка сума и декларация 1 не би следвало да се подава всеки месец. Май по-чистия вариант е на трудов, било то и на 4 часа.
#6 | 15.07.2016, 00:37
Публикации: 17 / 2
Здравейте! Аз съм пчелар ЗП фЛ и ми се налага да назнача мъжа ми в стопанството като общ работник от 01,08,2016. Моля за отговор какви осигуровки трябва да плащам всеки месец - върху каква сума и какви проценти и какви декларации трябва да подавам. Имам ПИК и изтеглена програма за декл 1 и 6. Трябва ли да водя ведомост за заплати? Трудовия договор мога ли да си го изтегля от интернет или е точно определена бланка. Вече 12 г. съм ЗП, но досега не ми се е налагало да назначавам хора и затова счетоводно и документално съм доста боса. Благодаря предварително за консултацията!
#7 | 15.07.2016, 01:22
Публикации: 9366 / 1574
Задавате много въпроси, които изискват дълги отговори и много цитати от законите.
Осигуровките са върху възнаграждението, но не по-малко от 420 лв. Заплатата за пълен месец при 8-часов работен ден също не трябва да е под 420 лв.
Осигуровките за за пенсия, за общо заболяване и майчинство, за безработица, за трудова злополука, за здравно осигуряване и евентуално за допълнително задължително пенсионно осигуряване. Процентите са посочени в КСО и ЗЗО.
Трудовите договори нямат задължителна бланка, но има задължително съдържание, посочено в КТ.
Декларациите - Д1 и Д6, уведомление за регистриране на ТД /при сключването и при прекратяването/.
Водите ведомост за заплати. Водите досие на работника.
Нужен Ви е договор със служба по трудова медицина. Нужни са инструктажи със съответното документирате.
Най-добре е да сключите договор със счетоводител.
Ако мъжът Ви не работи другаде, помислете дали е нужно да го назначавате на ТД или е по-добре да го осигурявате по реда на чл.4, ал.9 от КСО
 
Скрит текст :
#8 | 15.07.2016, 09:17
Публикации: 632 / 23
Здравейте! Аз съм пчелар ЗП фЛ и ми се налага да назнача мъжа ми в стопанството като общ работник от 01,08,2016. Моля за отговор какви осигуровки трябва да плащам всеки месец - върху каква сума и какви проценти и какви декларации трябва да подавам. Имам ПИК и изтеглена програма за декл 1 и 6. Трябва ли да водя ведомост за заплати? Трудовия договор мога ли да си го изтегля от интернет или е точно определена бланка. Вече 12 г. съм ЗП, но досега не ми се е налагало да назначавам хора и затова счетоводно и документално съм доста боса. Благодаря предварително за консултацията!

Наемете си човек!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група