Запор върху заплата

06.02.2018, 14:33 87951 109

#100 | 06.02.2018, 14:33
Публикации: 126 / 21
Ако нетната Ви заплата /след приспадане на данъци и осигуровки/ е до МРЗ /510,00лв. в момента/, то не би трябвало да ви удържат сума, която да превеждат на ЧСИ.

п.п. Извинявам се за първият ми отговор, но не съм Ви разбрала правилно!
#101 | 07.02.2018, 16:35
Публикации: 6 / 0
Накратко - ако нямате запор за издръжка, нетното ви възнаграждение под размера на МРЗ е несеквестируемо.

Тоест излиза, че в разрез с действащото законодателство са ми удържали 25 % от заплатата вече 2 години. Какво мога да предприема сега, за да си потърся правата и съответно възстановяване на неправомерно удържаната сума ?
#102 | 07.02.2018, 17:38
Публикации: 1187 / 228
Ами принципно можете да подадете молба до ЧСИ, като опишете тези обстоятелства... Но преди съдебната практика беше много противоречива, като се има как бе написано в ГПК, особено до излизането на Тълкувателното решение. Според някои съдебни решения на районни и окръжни съдилища нескевестируемостта се простираше само до пенсия под МРЗ, според други - и до доход в трудово правоотношение в този размер, така че не се знае какво ще стане, веднъж вече удържано.
Принципно можете да се оплачете и в Инспекцията, не че от там ще ви върнат парите - най-много работодателя да ви вдигне мерника.
#103 | 07.02.2018, 22:14
Публикации: 6 / 0
Работодателя ми е последна грижа. Въпроса е дали мога да заведа съдебен иск за възстановяване на неправомерно удържаните суми и ако да - срещу кого ?
#104 | 07.02.2018, 22:38
Публикации: 9261 / 1550
Можете да съдите работодателя си, че Ви е удържал повече.
Можете да съдите себе си, че когато сте вземали кредит, не сте мислили как ще го погасявате.
Можете да съдите банката, че си иска парите обратно.
А можете и да благодарите на работодателя си, че по някакъв начин се е погрижил да се намалят задълженията Ви.

И си помислете дали работодателят Ви си няма други грижи, та да е трябвало да му насамарят и отговорността за събиране на дългове.
#105 | 08.02.2018, 09:07
Публикации: 1187 / 228
Принципно бихте могли да съдите работодателя си с претенция за неправомерно удържани суми. Но както ви казах, до излизане на тълкувателно решение на ВКС 3/2015 от 10.07.2017 г., съдебната практика бе силно противоречива, така че не се знае какво ще излезе от цялата работа. Още повече, че това, че няма да ви удържат (уж) нищо не значи, че сте се спасил. Съдиите започват да търсят други способи за събиране на пари - едно, че взискателите ги притесняват, а друго - все пак се хранят от тази работа. И в един момент излиза, че са запорирани сметки, удържани пари по влогове, обявени апартаменти за публична продан...
Така че бъдете обективен - в онази неизяснена обстановка не е постъпено неправилно. Масово работодателите удържаха в тази ситуация - просто в ГПК този въпрос, не знам дали нарочно, или не, бе уреден изключително неясно. Тогава от Инспекцията бяха против удържане на заплата под МРЗ, но като се стигнеше до искане да дадат писмена обосновка защо, почваха да трият кълки и да мънкат. Писал съм писмо за разяснения - отговора беше цитат от ГПК... Аз лично никога не съм давал да се удържа в подобни случай, но с ясната нагласа какво правя, как да се обоснова и да защитя и двете страни. И обяснявайки на работника какво правим, защо го правим и какви обаче последствия поражда това за него. И винаги съм съветвал длъжника, независимо че не му се удържа от трудово възнаграждене, да не се чувства отърван, а сам да си внася регулярно, за да не даде възможност на съдията да предприеме други принудителни действия.
Толкова от мен по въпроса.
#106 | 09.02.2018, 18:33
Публикации: 6 / 0
Можете да съдите работодателя си, че Ви е удържал повече.
Можете да съдите себе си, че когато сте вземали кредит, не сте мислили как ще го погасявате.
Можете да съдите банката, че си иска парите обратно.
А можете и да благодарите на работодателя си, че по някакъв начин се е погрижил да се намалят задълженията Ви.

И си помислете дали работодателят Ви си няма други грижи, та да е трябвало да му насамарят и отговорността за събиране на дългове.

Иронията очевидно Ви е силна черта ! Надявам се, не единствената силна ! Не знам, как си позволявате да правите такива коментари, с оглед на факта, че не сте наясно със ситуацията около отделните индивиди...
Аз лично не съм взел нито лев от който и да е, а длъжното лице, за което съм гарантирал си е изплатило до стотинка задължението към кредитора - има го черно на бяло, но агента отговорен за събирането и отчитането на задълженията явно е "забравил" да отчете тези вноски пред работодателя си, както е забравил и за още над 50 човека по същия начин. Водим дела вече 3 години, но ...
Надявам се, да се позамислите следващия път, преди да давате оценки и да правите квалификации за хора, които не познавата и чийто проблеми са Ви неясни !

Благодаря на всички, които ми помогнаха тук ! Благодаря и на Вас за иронията !
#107 | 09.02.2018, 18:58
Публикации: 9261 / 1550
Съжалявам, че сте приели включването ми като ирония. Опитала съм се да Ви обясня какво можете или имате право да направите. От позицията на  опита си исках да помогна на един млад човек да слезе от облаците. Кредитополучатели гарант на такъв - няма съществено значение - все е трябвало да се мисли предварително. Във втория случай дори повече.
Това, че имате проблем ЧСИ или агента по събиране на вземанията, е друг проблем и работодателят Ви няма вина. Той е получил писмо, според което ако не удържа определена сума от заплатата Ви, става съдлъжник.
Казвате, че се съдите от години. Напомням, че тълкувателното решение на съда за несеквестируемия минимум е от лятото на 2015 г. Преди това при доходи по ТД се удържаше и под МРЗ.
#108 | 09.02.2018, 19:49
Публикации: 6 / 0
Благодаря и на Вас ХХХХХ !
#109 | 12.02.2018, 09:16
Публикации: 1187 / 228
То решението е от 2015, но излезе 2017, та в този период така или иначе народа не беше осенен от него...
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група