Запор върху заплата

24.02.2016, 10:24 87959 109

#20 | 24.02.2016, 10:24
Публикации: 30 / 2
Добро утро,
Няма ли кой да напише каквото знае или има опит в прилагането на това  тъл.решение на ВКС и да отговори какъв е смисъла от ГПК и решението на ВКС.
Много моля,ако има потребител с юридическо образование да се включи.
Хубав ден на всички.
24.02.2016г.
#21 | 01.03.2016, 09:57
Публикации: 30 / 2
Аз лично  1/4 или 1/5 част от 400лв. , на осн.чл.446
[/quote
Вие лично 1/4 или 1/5 от400лв ,защото не се интересувате от промени ,тъй като явно не засягат Вас .Аз лично поне 100 пъти съм прочела ТЪЛ.РЕШЕНИЕ на ВКС и това ,което ми препоръчвате да направя съм го направила.
За съжаление сте ми колежка и ми е неприятно,че сте категорична върху 1/4,1/5 от 400лв.Дали не трябва да се поинтересувате, а не да давате категорични отговори.
01.03.2016г.
#22 | 02.03.2016, 09:32
Публикации: 1187 / 228
Аз лично, ако лицето получава нетно възнаграждение 400 лева към момента, няма да удържа нищо, защото сумата е несеквестируема, съгласно ГПК и тълкувателното решение. Ще напиша уведомително писмо до ЧСИ, ще приложа помесечна справка за брутен и нетен доход, за да е категорично видно това, и ще предупредя лицето независимо от това да си внася ежемесечно някакви суми, тъй като съдиите предприемат всякакви стъпки за събиране на дължимите суми - запори на сметки, описване на имущества и последващо обявяване за публична продан...
#23 | 12.03.2016, 06:12
Публикации: 1 / 0
Може ли да ми бъде пояснено -работя на основен трудов договор с нетно възнаграждение 800лв. и допълнителен трудов договор с възнаграждение 400лв.Разведена съм с едно дете под 18 год.Имам запор ,каква сума е редно да ми бъде удържана от работодателя-за превод към ЧСИ ? Благодаря предварително !
#24 | 12.03.2016, 08:40
Публикации: 30 / 2
Може ли да ми бъде пояснено -работя на основен трудов договор с нетно възнаграждение 800лв. и допълнителен трудов договор с възнаграждение 400лв.Разведена съм с едно дете под 18 год.Имам запор ,каква сума е редно да ми бъде удържана от работодателя-за превод към ЧСИ ? Благодаря предварително !
Много ми се иска да Ви помогна,но никои от работодателите,по точно служителите ТРЗ се  ПЛАШАТ ОТ ГЛОБИ и не си правят труда да питат.
Изпращам Ви питането по Тълк.решение на ВКС И ОТГОВОРА.
По надолу съм пуснала едно тълкуване на адвокат Русев.Ако може с нещо да Ви помогне.Има и негов телефон.
Според мен трябва да ви отдържат,ако съберем дветв заплати и договорите са в една и съща фирма-което не пишете-горницата над 800.00лв.
Пишете,ако мога да помогна с още нещо.
Никои колега не взе отношение,което е жалко.
#25 | 12.03.2016, 08:42
Публикации: 30 / 2
Много ми се иска да Ви помогна,но никои от работодателите,по точно служителите ТРЗ се  ПЛАШАТ ОТ ГЛОБИ и не си правят труда да питат.
Изпращам Ви питането по Тълк.решение на ВКС И ОТГОВОРА.
По надолу съм пуснала едно тълкуване на адвокат Русев.Ако може с нещо да Ви помогне.Има и негов телефон.
Според мен трябва да ви отдържат,ако съберем дветв заплати и договорите са в една и съща фирма-което не пишете-горницата над 800.00лв.
Пишете,ако мога да помогна с още нещо.
Никои колега не взе отношение,което е жалко.
#26 | 12.03.2016, 13:00
Публикации: 1187 / 228
Може ли да ми бъде пояснено -работя на основен трудов договор с нетно възнаграждение 800лв. и допълнителен трудов договор с възнаграждение 400лв.Разведена съм с едно дете под 18 год.Имам запор ,каква сума е редно да ми бъде удържана от работодателя-за превод към ЧСИ ? Благодаря предварително !

Нека уточним нещо, работите при един работодател на основен и допълнителен трудов договор? В този случай, при положение, че нетното Ви възнагражение по двата договора възлиза на 1200.00 лева, нормата казва "ако осъденото лице получава от 600 до 1200 лв. месечно - една втора част, ако е без деца, и една трета, ако е с деца, които то издържа", Или трябва да Ви удържат 400 лева общо по двете правоотношения.
Ако работите при различни работодатели, този по основно правоотношение(ако приемем, че е възникнало първо това за 800 лв, нето) трябва да ви удържи пак по силата на същата точка 266,67лв. Този по допълнително правоотношение няма да ви удържи нищо най-вероятно, в светлината на решението от миналата година, защото сумата е несеквестируема, а съществуват редица съдебни решения, според които работодателя не е страна, която има за задължение да изяснява размера и източниците на доход на работника извън техните преки взаимоотношения. Работодателя не разполага с такива механизми. И затова най-вероятно няма да се съгласи да ви удържа нищо, въпреки че ще е наясно, че имате и основен трудов договор, от който имате доходи, за да е изряден за себе си, при евентуална проверка от ИТ, при която неизменно ще възникнат въпроси защо ви е удържал при положение, че сумата е под МРЗ и е несеквестируема... Този по основен пък най-вероятно няма да приеме да ви удържа горница точно по същите причини и да си "вкарва таралежи в гащите". За съдиите при всяко положение ще е добре да ви удържат пари отвсякъде и всякак...
Моя съвет е да си внасяте сама от другата сума нещо(или примерно разликата до сумата по ГПК 133 лв.), защото изпълнителите периодично правят проверки за източниците на доходите и е възможно да останете неприятно изненадана със запори на сметки и описване на имущества, когато някой забележи, че получавате по-високи доходи в тяхната съвкупност..

п.с. И още нещо на вниманието на потребителя wrata. Хората, които имат представа за какво става дума, без значение дали работодатели, "прости " счетоводители и ТРЗ-та, не се плашат, а подхождат рационално и многопластово към подобни ситуации, точно защото осъзнават потенциала им за създаване на последващи проблеми, и в тази връзка са предпазливи в своите становища, което им спестява необходимостта да правят генерални заключения...
#27 | 17.03.2016, 16:32
Публикации: 2 / 0
В "446. (1) (Изм. - ДВ, бр. 50 от 2008 г., в сила от 01.03.2008 г.) Ако изпълнението е насочено върху трудовото възнаграждение или върху друго каквото и да е възнаграждение за труд, както и върху пенсия, чийто размер е над минималната работна заплата, може да се удържа само: ..."   думата чийто е написана с "й", което означава че автоматически се отнася към нещо дето е в единствено число и в контекста на този член това нещо е "пенсия". Моето тълкуване е породено от граматическите правила в българския език. Ако този член имаше предвид като несеквестируеми до размера на минималната работна заплата и трудовите възнаграждения след запетаята следваща "пенсии" трябва да е написано "чиито" (мн. число), а не "чийто".

 Може да поканим и филолози да се включат в обсъждането.   :-)))

А ако тълкувателното решение от 26 юни 2015 год. е последна инстанция, то как пък не намериха време да променят нещо в този чл.446. (1), па макар и само това "й" в "и".

Вече почвам да се чудя и кое е водещото в нашето законодателство - обнародвания и влязъл в сила нормативен акт (ГПК) или тълкувателните  решения на ВКС.
#28 | 18.03.2016, 20:15
Публикации: 30 / 2
http://
В "446. (1) (Изм. - ДВ, бр. 50 от 2008 г., в сила от 01.03.2008 г.) Ако изпълнението е насочено върху трудовото възнаграждение или върху друго каквото и да е възнаграждение за труд, както и върху пенсия, чийто размер е над минималната работна заплата, може да се удържа само: ..."   думата чийто е написана с "й", което означава че автоматически се отнася към нещо дето е в единствено число и в контекста на този член това нещо е "пенсия". Моето тълкуване е породено от граматическите правила в българския език. Ако този член имаше предвид като несеквестируеми до размера на минималната работна заплата и трудовите възнаграждения след запетаята следваща "пенсии" трябва да е написано "чиито" (мн. число), а не "чийто".

 Може да поканим и филолози да се включат в обсъждането.   :-)))

А ако тълкувателното решение от 26 юни 2015 год. е последна инстанция, то как пък не намериха време да променят нещо в този чл.446. (1), па макар и само това "й" в "и".

Вече почвам да се чудя и кое е водещото в нашето законодателство - обнародвания и влязъл в сила нормативен акт (ГПК) или тълкувателните  решения на ВКС.
За съжаление нищо не е направено.
Има Тъл.решение на ВКС-ЗАБЛУДА за обикнновените хора и няма време за промяна на чл.446 от ГПК.Колкото и странно да Ви звучи говорих два пъти с ПРАВНАТА КОМИСИЯ НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ.И познаите отговора-ЩЕ БЪДЕ РАЗГЛЕДАНО,АМА........
Аз лично не разбирам защо е това Тъл.решение след като всеки го тълкува,както иска.
Как да разбирам -МРЗ-1/2,1/3,-никаква логика,след като няма промяна в ГПК.
Благодаря Ви за мнението.
Надявах се лице с юридическо образование да вземе мнение,но такова до момента няма.
Добър съвет-и филолг.
Хубава вечер.
#29 | 22.03.2016, 17:33
Публикации: 261 / 41
нас лице с юридическо образование ни посъветва или да не променяме нищо на база тълкователното решение, понеже то е доста неясно. Или официално, в писмена форма, да запитаме съответните ЧСИ-та как те тълкуват решението на ВКС
общо взето пат...
#30 | 22.03.2016, 17:52
Публикации: 1187 / 228
Хубаво, де - а вие защо мислите, че в темата не е взело отношение лице И с юридическо образование и съответната правоспособност? И едно такова образование и правоспособност, сами по себе си, показател за какво са? Нима не може някой проЗ счетоводител да си позволи лукса да завърши таквоз виШо?
Аз лично, до момента(и преди излизането на Решението) не съм имал проблеми с ЧСИ и ДСИ. По една или друга причина съм следил нещата от близо, още когато този въпрос, заедно с останалите(защото имаше още няколко питания, които комплексно бяха изпратени за тълкуване) пораждаше неопредленост. Но тогава имаше и редица еднозначни съдебни решения, формиращи т.нар. "островно право", според които ограничаването на несеквестируемостта само до пенсия е дискриминационно,  освен това един юридически специалист(при това професор) направи семантично-морфологичен анализ точно на този абзац от ГПК и стигна до същия извод.
Аз пък винаги изпращам уведомление, в което уведомявам за обстоятелствата, прилагам надлежна справка за брутно и нетно възнаграждение(едно време се позовавах и на конкретни съдебни решения от районни и окръжни съдилища), накрая завършвам с учтив призив в така създалата се ситуация да ми изпратят становище как да действам. Хората ми връщат писмо отговор - действайте по описания начин, или не действайте изобщо, аз си го прилагам към досието, "връзвам си гащите" - и с това приключвам нещата. Толкова ли е трудно да процедирате така с конкретния съдия, уведомявате, че до МРЗ няма да удържате при всяко положение, нагоре по установения ред - и толкова. Така или иначе нормата Ви задължава да го уведомите...
Най-лесно е да се мрънка и рови в някаква неопределеност, която от това става още по-неопредлена...
 
#31 | 10.04.2016, 16:43
Публикации: 30 / 2
Много сте права.че си ВРЪЗВАТЕ ГАЩИТЕ.А мнението на един адвокат например много може да помогне.От начина по който отговаряте не мисля,че ИМАТЕ въобще мнение по въпроса.Силно се надявам като проЗ чсетоводител да си позволите лукса да завършите Таквоз ВИШО,но съм сигурна ,че тогава не само няма да мислите така и така леко да коментирате.Българите имаме един недостатък -ДА РАЗБИРАМЕ ОТ ВСИЧКО,което ни пречи на моменти да уважаваме колеги и т.н
Хубав ден.
Хубаво, де - а вие защо мислите, че в темата не е взело отношение лице И с юридическо образование и съответната правоспособност? И едно такова образование и правоспособност, сами по себе си, показател за какво са? Нима не може някой проЗ счетоводител да си позволи лукса да завърши таквоз виШо?
Аз лично, до момента(и преди излизането на Решението) не съм имал проблеми с ЧСИ и ДСИ. По една или друга причина съм следил нещата от близо, още когато този въпрос, заедно с останалите(защото имаше още няколко питания, които комплексно бяха изпратени за тълкуване) пораждаше неопредленост. Но тогава имаше и редица еднозначни съдебни решения, формиращи т.нар. "островно право", според които ограничаването на несеквестируемостта само до пенсия е дискриминационно,  освен това един юридически специалист(при това професор) направи семантично-морфологичен анализ точно на този абзац от ГПК и стигна до същия извод.
Аз пък винаги изпращам уведомление, в което уведомявам за обстоятелствата, прилагам надлежна справка за брутно и нетно възнаграждение(едно време се позовавах и на конкретни съдебни решения от районни и окръжни съдилища), накрая завършвам с учтив призив в така създалата се ситуация да ми изпратят становище как да действам. Хората ми връщат писмо отговор - действайте по описания начин, или не действайте изобщо, аз си го прилагам към досието, "връзвам си гащите" - и с това приключвам нещата. Толкова ли е трудно да процедирате така с конкретния съдия, уведомявате, че до МРЗ няма да удържате при всяко положение, нагоре по установения ред - и толкова. Така или иначе нормата Ви задължава да го уведомите...
Най-лесно е да се мрънка и рови в някаква неопределеност, която от това става още по-неопредлена...
#32 | 20.04.2016, 15:13
Публикации: 5 / 0
Здравейте. Моля за помощ относно следния казус - Имам наложен запор върху банкови сметки. Не съм виждала все още документите по делото, днес трябва да ги взема. Срещах се с ЧСИ и ми обясниха че тъй като работя на Граждански договор следва да ми бъде удържана цялата сума която постъпва в сметката ми от конкретната фирма. Тоест тук важи ли правилото по Чл. 446 ?? Никъде не открих нищо за Гражданския договор, ЧСИ-то ми обясни че се води "секвестируем доход" Днес ще се консултирам включително и с адвокат, но не мисля че следва да ми бъде удържана цялата работна заплата. ЧСИ ми предложи да направя споразумение с което следва да се задължа всеки месец да внасям конкретна сума /по думи на ЧСИ от сорта на 300-400лв./ Но за да се сключи договор трябва да направя първоначална вноска от минимум 30 % от сумата която изискват от мен. Ако ще е от значение тук вмъквам че съм майка на 6 г. детенце, живеем двамата в жилище на мое име. Притеснява ме това че ЧСИ ми каза че дори да ми удържат от работната заплата всеки месец - това не е гаранция че няма когато решат да поискат запор върху движимо/недвижимо имущество. Моля нека който е запознат да сподели и всякаква насока ще ми е от полза.Ще съм благодарна на отзовалите се.
#33 | 20.04.2016, 15:39
Публикации: 6403 / 1127
Здравейте,
чл. 446 обхваща не само работната заплата, но и каквото и да било друго възнаграждение за труд, а също така и пенсията.
Вижте този коментар:
http://www.trudipravo.bg/index.php?option=com_content&view=article&id=2005:tp201306art&catid=14:tpbest&Itemid=33
#34 | 20.04.2016, 16:10
Публикации: 11902 / 2168
Здравейте. Моля за помощ относно следния казус - Имам наложен запор върху банкови сметки.

По отношение на този запор ще трябва да кореспондирате с банката какви удръжки по запора ще Ви прави и дали ще прави, позовавайки се на чл.446. Много е вероятно да Ви изискат някакви документи / декларации и други подобни , с които да удостоверите доходите си . Най-важното е да има "желание за диалог " по въпроса от страна на банковата институция . Няма значение какъв произход има дохода Ви, защото чл.446 не прави изключения по отношение на това обстоятелство.

" чл.446
 (1) (Изм. - ДВ, бр. 50 от 2008 г., в сила от 01.03.2008 г.) Ако изпълнението е насочено върху трудовото възнаграждение или върху друго каквото и да е възнаграждение за труд..."
#35 | 25.05.2016, 16:25
Публикации: 5 / 0
Здравейте отново. Благодаря на всички отзовали се по моя казус. Имах късмета да попадна на ЧСИ която всеки път си мени думите  веднъж ми казва едно - следващия път  противоположното на казаното до момета. Днес е преведена 2-ра заплата по сметката ми. До ден днешен не съм взела 1 лев от тези 2 заплати нито пъкима превод от банката към ЧСИ-то. Нямам нерви вече да звъня ту на едните ту на другите и само си прехвърлят топката, вече не знам какво да правя. Парите си стоят в сметката ми, ЧСИ ми налага опис на движимо имущество тъй като не е направено никакво плащане по задължението /вината не е в мен, че от банката не са им превели сума/ Опитах се частично да изтегля от заплатата ми това което по закон ми се полага... ами не успях защото ЧСИ не е изпратила съобщение до банката че мога частично да изтегля сума /това което ми остава след удръжката за задължението/ Може би вината си е в мен и точно на това разчитат - че доста от нас не си знаем правата и как трябва да постъпим в такива ситуации.  Иначе чакамм пълна справка от Топлофикация по молба на адвоката ми. Попитах и ЧСИ и банката на кого да предоставя бележка или копие от Акта за раждане на детенце за да докажа че имам малко дете, от което зависи и сумата която ще ми се удържа - е, никой не ми даде отговор и на този въпрос. Вече съм без нерви. Обмислям да пусна жалба срещу ЧСИ за това че не  си е свършила работата и вече 2-ри месец с 2 преведени заплати - ме държи без 1 лев с малко дете вкъщи ! Моля за съвет !
П.С. Извинявам се за дългия пост.
#36 | 25.05.2016, 16:38
Публикации: 1187 / 228
Ами пуснете си жалба(като имате предвид, че тези работи се развиват бавно), но вижте и работодателя точно какво ви удържа и ви превежда по сметка - да не излезе, че и той е за бой. От така поднесената ситуация оставам с такова впечатление. Разполагате ли с някакъв фиш от месечно възнаграждение - каква удръжка е вписана в него? Работодателят Ви уведомил ли е своеврменно ЧСИ по надлежния ред какви стъпки ще предприеме(ще удържа, колко ще удържа, какво е положението ви, няма да удържа, защото нетното Ви възнаграждение е под МРЗ, или просто е "забравил" да предприеме някакви действия). Запорирането на банкова сметка е неблагоприятен вариант, защото впоследствие е свързан с протакане и уточнения с неясен финал какво е било естеството на удържаното, какъв би трябвало да е коректния размер на удръжката и колко трябва да бъде възстановено като неправомерно надвзето... И от цялата работа страда длъжника, защото той е в наблагоприятна ситуация.
Отправете и писмо до ЧСИ, да видите дали ще Ви отговори и какво точно. Всички тези стъпки работят във ваша полза... Разбирам, че имате адвокат - този човек какво прави?
#37 | 25.05.2016, 16:53
Публикации: 5 / 0
Благодаря за бързия отговор. Не разполагам с фиш,но аз си знам колко ще взема като сума.Работя на граждански договор и не съм на твърда заплата, всеки месец е различна /каквото си изкараш/ над МРЗ е обикновенно,Днес отново питах работодателя получил ли е съобщение от ЧСИ и ми отговориха че не са получили нищо,а минаха 2 месеца !! Първо ЧСИ-то ми казва че работодателя ще ми удържа после казва банката ще удържа. Сега отново говорих с ЧСИ и каза че е пратила съоб. до банката за да мога частично да изтегля сумата която мога. Относно адвоката - чакам справката да получа и вече да видим дали наистина тези суми се дължат /аз не съм живяла в това жилище, просто е на мое име/ Доста е сложно защото Топлофикация са направили споразумение за доброволно изпълнение с баба ми, а жилището и партидата са на мое име, интересното е че в договора/споразумението пише МОЕТО ИМЕ А НА МЯСТОТО ЗА ПОДПИС Е ПРАЗНО, отсреща се е разписала юристката на Топлофикация. Затова вадя справката и може би ще заведа дело срещу тях за всичко това. Мнг е объркано и за 1ви път ми се случват такива неща, нито знам как да постъпя нито кое е правилно.
#38 | 25.05.2016, 16:57
Публикации: 1187 / 228
Аха-а-а-а-а, ето че излизат и допълнителни подробности и нови обстоятелства, както и очаквах...  :wink1: 
#39 | 25.05.2016, 17:03
Публикации: 5 / 0
Разбира се,винаги има такива. Може и да съм сгрешила дотук и да не съм взела мерки навреме,но хич няма да оставя нещата така.  Поне да имаше някакъв подпис на този документ, а то НЯМА НИКАКЪВ ПОДПИС !!!! Крият другия екземпляр,няколко пъти ходих да го поискам от юристката,за да видя там има ли подпис... е така и не я откривам,мнг заета жена. Лошото е, че накрая може би няма да има никакви последствия за тях а доста неща не са правилни. Такава ни е цялата държава !
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група