ДДС обратно начисляване

14.07.2015, 10:51 4083 4
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

14.07.2015, 10:51
Публикации: 4 / 0
Здравейте! Имам следния въпрос: получател съм по фактура за зърно по чл.163а. Доставчика и аз /получателя/ сме рег по ЗДДС. Получателя няма да препродава зърното, а ще си го използва за собствени нужди (изхранване на животни). Според мен трябва да си издам протокол по чл.117 и да го включа само в дневника за продажбите и да си внеса ДДС-то. Също при осчетоводяването на ДДС за внасяне счетоводната статия 609/4532 ли ще е? Фирмата е ЗП. Моля за помощ!!!
#1 | 14.07.2015, 10:59
Публикации: 6365 / 1054
Категорично при сделка със зърно между двама регистрирани по ЗДДС получателят си самоначислява данъка с протокол и ползва същевременно данъчния кредит, така че за фиска ефектът от сделката е нулев и никой нищо не внася.
#2 | 14.07.2015, 11:02
Публикации: 4 / 0
Искате да кажете, че независимо, че няма да има зърното следваща препродажба, трябва да си начисля ДДС с протокол по чл.117 и в двата дневника?! Аз си мислех, че като последна по "веригата" следва да си самоначисля ДДС-то и да го внеса.
#3 | 14.07.2015, 11:08
Публикации: 6365 / 1054
Не обърнах внимание, че сте получателят.
Да, точно така. Няма значение дали продавате или не зърното. Като получател на облагаема доставка, който е регистриран по ЗДДС и доставката е за икономическата дейност, имате право на данъчен кредит. Той с9е упражнява като включите данъчния документ (протокола) в дневника за покупките в някой от следващите 12 месеца.

Прочетете прословутия чл. 97а от ППЗДДС:
Скрит текст :
#4 | 14.07.2015, 13:16
Публикации: 4 / 0
Много благодаря!
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
<b style=
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група