Собственик на ЕООД и трудов договор

30.01.2018, 13:35 25571 27

#20 | 30.01.2018, 13:35
Публикации: 2 / 0
Здравейте. И аз имам въпрос ,горе долу по темата . Фирмата,с която работя не е на мое име ,но всички права за управление са мои. Мога ли да съм самоосигуряващо се лице и ако не има ли вариант договора ,който трябва да направя да не е за управление ,а трудов ? Благодаря предварително.
#21 | 30.01.2018, 13:40
Публикации: 9297 / 1557
След като не сте собственик /съдружник/, не може да се самоосигурявате.
Управлението може да Ви се възложи и с трудов договор. Достатъчно е собственикат на ЕООДто да има право да управлява към момента на сключването на договора и към момента та евентуалното му прекратяване. И да се осигурява за тази си дейност поне за няколко дни ;) Освен това трябва да се съобразите и с другия/другите си ТД, ако имате такъв/такива.
Най-добре е да се консултирате с обслужващия ви счетоводител.

Напомням, че името на управителя е обстоятелство, подлежащо на вписване в ТР.
#22 | 30.01.2018, 13:59
Публикации: 2 / 0
Благодаря за бързият отговор! :) Още при създаването на фирмата моето име е вписано с права на управление ,но собственика има няколко месеца ,в които се е осигурявал в нея. В такъв случай мога ли да съм на трудов договор ?
#23 | 30.01.2018, 14:17
Публикации: 9297 / 1557
Благодаря за бързият отговор! :) Още при създаването на фирмата моето име е вписано с права на управление ,но собственика има няколко месеца ,в които се е осигурявал в нея. В такъв случай мога ли да съм на трудов договор ?

Искате да кажете, че ВЕЧЕ сте вписана като управител в ТР и реално управлявате /подписвате се тук там/, но нямате нито договор, нито осигуряване за тази си дейност?
Знаете ли, че трудовите договори първо се регистрират в НАП, а после се започва работа?

Иначе по въпроса: няма забрана управлението да се извършва от управител на ТД. Написах Ви и условията /или поне основните/, при които това е възможно. От там нататък  - Ваша работа.

Най-добре е да се консултирате с обслужващия ви счетоводител.
#24 | 08.04.2018, 12:23
Публикации: 1 / 0
Напълно подкрепям Живко Бойчев, че собственик на ЕООД може да се назначи на трудов договор. Това е наистина договор на едно лице със себе си, но от едната страна на договора е като собственик на ЕООД, а от другата, като физическо лице. Като физическо лице, той може да сключва и други трудови договори. Това е формата на ЕООД, като още от създаването на фирмата, обикновено собственика сам се избира и за управител. По пътя на логиката на всички противници на подкрепяната от мен теза, то това също не би трябвало да може да се случи.
#25 | 08.04.2018, 20:14
Публикации: 45 / 4
Напълно подкрепям Живко Бойчев, че собственик на ЕООД може да се назначи на трудов договор.
  Не може, ако е вписан като управител в ТР.  Решение 306/2012  на Върховен касационен съд на България.
#26 | 07.08.2018, 22:25
Публикации: 7 / 0
  Не може, ако е вписан като управител в ТР.  Решение 306/2012  на Върховен касационен съд на България.

Само ако трудовия договор е сключен за управленска работа.  А ако е за друга ....., например, като шофьор?!
#27 | 08.08.2018, 09:07
Публикации: 11932 / 2174
Само ако трудовия договор е сключен за управленска работа.  А ако е за друга ....., например, като шофьор?!

Сигурно би минало доста време докато подобен въпрос стигне до Върховния съд и той постанови какво да правим...
Все ми се струва обаче, че по този въпрос - назначаването на трудов договор на управител на ЕООД няма дълго да издържи тезата, че това НЕ може да стане. Имам доста примери около себе си за сключени такива договори и никакви проблеми с това...Иначе моите уважения към това Решение на ВС / не съм го чела обаче / .
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група