СОЛ и болничен ?

25.09.2015, 13:54 15104 20

25.09.2015, 13:54
Публикации: 40 / 0
Здравейте, каква е процедурата когато самоосигуряващите се лица получат болничен ? Кой следва да им занесе болничния в НОЙ , те или фирмата платец ?Ако е фирмата се подава с прил 15 само както е при останалите  или има нещо друго ?
#1 | 25.09.2015, 14:02
Публикации: 9334 / 1569
Кои са "те" и коя е "фирмата платец"? Платец на какво?
Няма да питам дали лицето се осигурява за ОЗМ.
И за НОЙ няма да питам
#2 | 25.09.2015, 14:16
Публикации: 40 / 0
Фирмата плаща на СОЛ за личен труд положен от него.СОЛ си подава декл.1 (29.3% за осигуровки). СОЛ ми носи болничен и въпроса ми е кой аджеба трябва да го обработи и подаде в НОИ? Фирмата ни , той(самоосигуряващия) ?
#3 | 25.09.2015, 14:22
Публикации: 2027 / 254
Кой друг , освен фирмата , в която лицето полага труд и се самоосигурява .
#4 | 25.09.2015, 14:24
Публикации: 9334 / 1569
А този СОЛ на какво основание се самоосигурява - като съдружник във Вашата /неговата си/ фирма, която му плаща "личен труд"? Или е СОЛ на някакво друго основание и има договор с Вашата фирма?

В първия случай явно Вие ще трябва да свършите работата по болничния. Във втория - той или счетоводителят на фирмата, чрез която се самоосигурява.

Надявам се, че обясних добре, въпреки че питането е неясно.
#5 | 25.09.2015, 14:31
Публикации: 3326 / 256
Документите и преддвижването им към НОИ се изготвят от фирмата, която е посочена в болничния лист ;) :)
#6 | 25.09.2015, 15:34
Публикации: 40 / 0
Фирмата му плаща 1000лв и той си се осигурява върху тях. Реално в ТРЗ програмата не се води този човек...като го заведох в нея за да му въведа болничния и не ме пуска в полето с болничен! Трябва да му начисля задължително осигуровки за предходния месец и тогава ме пуска да му въведа болничния лист, което не е така защото за нас тези 1000лв са целия разход по това лице т.е нямаме допълнителни осигуровки. Малко ми е объркано ? Той от негово име си се осигурява и си плаща чрез неговия Булстат... в програмата изкарва Булстата на фирмата ни т.е все едно ние го осигуряваме и нещо не ми се връзват нещата . Моля някой да обясни по подробно, в НОИ са много заети   и немога да се свържа с тях в момента да ми обяснят .
#7 | 25.09.2015, 15:41
Публикации: 5497 / 371
Фирмата плаща на СОЛ за личен труд положен от него.СОЛ си подава декл.1 (29.3% за осигуровки). СОЛ ми носи болничен и въпроса ми е кой аджеба трябва да го обработи и подаде в НОИ? Фирмата ни , той(самоосигуряващия) ?

той(самоосигуряващия) ?
#8 | 25.09.2015, 15:43
Публикации: 9334 / 1569
Хайде сега по-бавно:
1. Осигурява се по НЕГОВИЯ си булстат - значи не се осигурява като СОЛ чрез Вашата фирма
2. Вие му плащате за нещо, по някакъв договор и не му внасяте осигуровки, защото е СОЛ другаде. И не е осигурен за ОЗМ чрез Вашата фирма. Тогава на какво основание е издаден болничния?
3. След като е СОЛ другаде, да си представи болничния другаде-то.

Опитайте се да обясните нещата по същество, а не чрез възможностите и изискванията на програмните продукти
#9 | 25.09.2015, 15:56
Публикации: 40 / 0
Ок, назначили сме човек по граждански договор , който е самоосигуряващ се и работи само при нас. Всеки месец му плащаме сумата по договора и той чрез ел.подпис си пуска и плаща осигуровките по декларация 1 (29.3%) т.е аз му ги пускам защото това е собственика на фирмата :) . Вчера в болничния лист е вписано името на фирмата ни в полето “Месторабота“ .  Общо взето е това.
#10 | 25.09.2015, 16:03
Публикации: 5497 / 371
Ок, назначили сме човек по граждански договор , който е самоосигуряващ се и работи само при нас. Всеки месец му плащаме сумата по договора и той чрез ел.подпис си пуска и плаща осигуровките по декларация 1 (29.3%) т.е аз му ги пускам защото това е собственика на фирмата :) . Вчера в болничния лист е вписано името на фирмата ни в полето “Месторабота“ .  Общо взето е това.

По-горе Ви отговорих!
Относно болничният трябва да се поправи месторабота - фирмата на СОЛ-а
#11 | 25.09.2015, 16:15
Публикации: 40 / 0
По-горе Ви отговорих!
Относно болничният трябва да се поправи месторабота - фирмата на СОЛ-а


Т.е ЕГН-то ?  А след това с болничния носи  ли се приложение № 15 на хартия , както и в електронен вариант ? Може ли аз да го занеса например или е само лично?
#12 | 25.09.2015, 16:44
Публикации: 5497 / 371

Т.е ЕГН-то ?  А след това с болничния носи  ли се приложение № 15 на хартия , както и в електронен вариант ? Може ли аз да го занеса например или е само лично?

Подава се както всеки друг болничен!
Да, може и Ви е да го занесете в НОИ
#13 | 25.09.2015, 16:56
Публикации: 9334 / 1569
Пак не разбрах. Този СОЛ е собственик на фирмата, която обслужвате и за която питате. Нали? И има друга фирма/свободна професия/друго някакво основание за самоосигуряване. Така ли?
Вие или някой друг от обслужваната от Вас фирма е сключил с него ГД /не го е назначил!!!/.  Така ли? Доколкото познавам КСО - по ГД няма осигуряване за ОЗМ, следователно няма и болнични. Ако е болен - фирмата, която обслужвате, няма никакви задължения по болничните. Поне по така представените факти.

И не бъркайте самоосигуряването по ЕГН /СОЛ винаги е по ЕГН!/ с основанието за самоосигуряване и "СОЛ чрез...."
#14 | 25.09.2015, 17:07
Публикации: 308 / 41
athila, Д1 към НАП и Приложение 15 към НОИ се подават с придружително писмо от името и с булстата на фирмата, през която се самоосигурява този СОЛ, независимо, че осигуровките се превеждат по ЕГН. Струва ми се от там идва Вашето объркване.  А кой ще занесе документите няма значение, стига да впише данните си в пълномощното.
Това с гражданския договор е още по-неясно, но то не е предмет на питането Ви в тази тема.
#15 | 25.09.2015, 17:29
Публикации: 40 / 0
athila, Д1 към НАП и Приложение 15 към НОИ се подават с придружително писмо от името и с булстата на фирмата, през която се самоосигурява този СОЛ, независимо, че осигуровките се превеждат по ЕГН. Струва ми се от там идва Вашето объркване.  А кой ще занесе документите няма значение, стига да впише данните си в пълномощното.
Това с гражданския договор е още по-неясно, но то не е предмет на питането Ви в тази тема.


Накратко ,местоработата в болничния да се смени на неговото ЕГН и му изготвам прил №15 с входящ номер 1 ,защото това му е първия болничен като там също му попълвам Булстата(EГH-то в полето с ЕИК на Самоосигуряващия се). Т.е същото е като при подаване на болничен от фирма , но с неговия булстат и пореиден вх.№ .
#16 | 25.09.2015, 23:14
Публикации: 9334 / 1569

Накратко ,местоработата в болничния да се смени на неговото ЕГН и му изготвам прил №15 с входящ номер 1 ,защото това му е първия болничен като там също му попълвам Булстата(EГH-то в полето с ЕИК на Самоосигуряващия се). Т.е същото е като при подаване на болничен от фирма , но с неговия булстат и пореиден вх.№ .

Ох...
Като е подавал декларация за начало на самоосигуряването какво е  попълнил? ЕГН *** /ясно че неговото/, БУЛСТАТ *** /какъв - на Вашата(неговата) фирма, на друга фирма, нищо не е понълнено, защото е регистриран като свободна професия по ЕГН, друго?/  ... Упражнявам дейност като *** /ей тук също е важно какво е попълнено - съдружник във Вашата(неговата) фирма, съдружник в друга фирма, ЕТ, свободна професия,  друго?/

Пак ще повторя /или потретя.../ има два варианта:
- ако е попълнил ЕГН *** , БУЛСТАТ на Вашата(неговата) фирма, .... Упражнявам дейност като съдружник във Вашата(неговата) фирма, това означава че се самоосигурява чрез тази въпросна фирма, която обслужвате. Или се опетвате да обслужвате. В този случай болничният е издаден правилно и ще трябва да се разходите до НОИ.
- ако е попълнил ЕГН *** БУЛСТАТ  на друга фирма или нищо не е понълнено, защото е регистриран като свободна професия по ЕГН или  друго?/  ... Упражнявам дейност като съдружник в друга фирма или  ЕТ или свободна професияили друго, то болничния трябва да се върне за анулиране и да се издаде нов на името на фирмата, чрез която се самоосигурява и на Вас не Ви пука кой ще ходи до НОИ.

В края на краищата Д1 как я подавате? Чрез БУЛТАТА на фирмата, която обслужвате, с друг БУЛСТАТ или само по ЕГН без БУЛСТАТ?

ПП Това е последното ми включване по темата. Ако и сега не разбрахте какво искам да си изясните - проблема си е Ваш. Оправяйте се.
#17 | 26.09.2015, 12:39
Публикации: 40 / 0
Ох...
Като е подавал декларация за начало на самоосигуряването какво е  попълнил? ЕГН *** /ясно че неговото/, БУЛСТАТ *** /какъв - на Вашата(неговата) фирма, на друга фирма, нищо не е понълнено, защото е регистриран като свободна професия по ЕГН, друго?/  ... Упражнявам дейност като *** /ей тук също е важно какво е попълнено - съдружник във Вашата(неговата) фирма, съдружник в друга фирма, ЕТ, свободна професия,  друго?/

Пак ще повторя /или потретя.../ има два варианта:
- ако е попълнил ЕГН *** , БУЛСТАТ на Вашата(неговата) фирма, .... Упражнявам дейност като съдружник във Вашата(неговата) фирма, това означава че се самоосигурява чрез тази въпросна фирма, която обслужвате. Или се опетвате да обслужвате. В този случай болничният е издаден правилно и ще трябва да се разходите до НОИ.
- ако е попълнил ЕГН *** БУЛСТАТ  на друга фирма или нищо не е понълнено, защото е регистриран като свободна професия по ЕГН или  друго?/  ... Упражнявам дейност като съдружник в друга фирма или  ЕТ или свободна професияили друго, то болничния трябва да се върне за анулиране и да се издаде нов на името на фирмата, чрез която се самоосигурява и на Вас не Ви пука кой ще ходи до НОИ.

В края на краищата Д1 как я подавате? Чрез БУЛТАТА на фирмата, която обслужвате, с друг БУЛСТАТ или само по ЕГН без БУЛСТАТ?

ПП Това е последното ми включване по темата. Ако и сега не разбрахте какво искам да си изясните - проблема си е Ваш. Оправяйте се.


Подава си декл.1 с  ЕГН-то си чрез персоналния си ПИК като осигурител е пак неговото ЕГН....Булстата е неговото ЕГН т.е тук няма  булстат на фирми ! Което означава, че и болничния трябва да му се издаде с неговото ЕГН според мен. В понеделник ще ми обяснят и от НОИ и като имам информацията ще напиша точно как се процедира в случая.
#18 | 26.09.2015, 12:59
Публикации: 9334 / 1569
Ако и в НОИ питате както питате тука.... мога само да предположа какво ще Ви отговорят :(

Първо отговорете на въпроса, към който се опитвам да Ви насоча от самото начало:  Какво е основанието за самоосигуряване? Как е подадена ОКД5?
Комбинацията от: "това е собственика на фирмата", "работи само при нас", "за личен труд положен от него", "Фирмата му плаща 1000лв и той си се осигурява върху тях" и "Той от негово име си се осигурява и си плаща чрез неговия Булстат" , "Подава си декл.1 с  ЕГН-то си чрез персоналния си ПИК като осигурител е пак неговото ЕГН", ме карат да мисля че или не сте запозната с делата и самоосигуряването на собственика, или сериозно сте се омотала. Въпреки желанието ми да Ви помогна, Вие не представяте нужната информация.

Това наистина ще е последното ми включване по темата. Хубав ден!
#19 | 28.09.2015, 11:14
Публикации: 40 / 0
Ако и в НОИ питате както питате тука.... мога само да предположа какво ще Ви отговорят :(

Първо отговорете на въпроса, към който се опитвам да Ви насоча от самото начало:  Какво е основанието за самоосигуряване? Как е подадена ОКД5?
Комбинацията от: "това е собственика на фирмата", "работи само при нас", "за личен труд положен от него", "Фирмата му плаща 1000лв и той си се осигурява върху тях" и "Той от негово име си се осигурява и си плаща чрез неговия Булстат" , "Подава си декл.1 с  ЕГН-то си чрез персоналния си ПИК като осигурител е пак неговото ЕГН", ме карат да мисля че или не сте запозната с делата и самоосигуряването на собственика, или сериозно сте се омотала. Въпреки желанието ми да Ви помогна, Вие не представяте нужната информация.

Това наистина ще е последното ми включване по темата. Хубав ден!


В НАП като Булстат на осигурител фигурира неговото ЕГН. В декл. за регистрация на самоосигуряващо се лице не е подаден като УПРАВИТЕЛ(СЪДРУЖНИК), а за друга длъжност която ще изпълнява. Мисля, че въпроса ми беше зададен изключително подробно в кристално описани детайли, който всеки ТРЗ специалист би трябвало да ми отговори с лекота.Незнам защо отговаряте на неща който не съм Ви питал и не Ви влизат в работата да коментирате ? Болничния ще се върне за анулиране и ще се издаде на името на самоосигуряващия се, защото той е ОСИГУРИТЕЛЯ в случая в НАП.Благодаря за помоща на всички колеги.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група