Наемане дворно място под наем

30.09.2015, 11:35 5257 8

30.09.2015, 11:35
Публикации: 187 / 1
Здравейте.
ЕООД  иска да наеме под наем  дворно място собственост на 10 души в съседен вход,  на офиса на ЕООД. Това място е необходимо за паркиране на служебните автомобили. Въпросът ми е:
Възможно ли е.
С кого трябва да се сключи договора за наем - след като поне това прочетох, че не застроете места не попадат в обхвата на ЕС."Режимът на ЕС не е приложим в отношенията между собствениците на самостоятелни сгради в  урегулиран поземлен имот, дори и да са сгради близнаци. Незастроени урегулирани имоти, не урегулирани имоти и земеделски земи също не могат да бъдат обект на ЕС.
Ако има опция за отдаване на такова място под наем , с какъв документ се оформя плащането.
#1 | 30.09.2015, 11:48
Публикации: 9299 / 1558
 Казвате, че двора е на 10 души. С тези 10 души сключвате договор за наем, плашате и отчитате плащането за всеки съсобственик по отделно, пропорционално на идеалните му части.
Добре е хубаво да изясните чия е собствеността дворното място. Може да е и на строителя на кооперацията, на общината или на друго лице.
#2 | 30.09.2015, 12:09
Публикации: 187 / 1
Обясни ми така: Дворното място е от отчужден имот на собствениците и те са си построй ли блок, като празното/дворно /място е собственост  на единият вход.
Домоуправителя искал да го отдава под наем за да могат да си покриват  разходите на входа.
Въз основа на това което Вие написахте  му зададох още въпроси. Ще видя какво ще отговори.
#3 | 30.09.2015, 13:04
Публикации: 187 / 1
Общите части при сгради с етажна собственост (чл. 38, ал. 1 от Закона за соствеността) са:
Земята, върху която е построена сградата, дворът; На основание този член не може ли да се  сключи договор за отдаване под наем етажна собственост?.
#4 | 30.09.2015, 13:35
Публикации: 9299 / 1558
чл. 38, ал. 1   При сгради, в които етажи или части от етажи принадлежат на различни собственици, общи на всички собственици са земята, върху която е построена сградата, дворът, основите....

Аз го разбирам, че изброените неща, в т.ч. дворът, са на ... всички собственици.
Има много блокове, които са построени на общинска земя или на земя, собственост на ФЛ, различно от собствениците на етажите. Вижте какво е придобито с  нотариалния акт  - жилище с общи части, жилище със съответното право на строеж, жилище и земя ...

Относно самия договор за наем , добре да се консултирате и с адвокат.  После осчетоводяването е лесна работа :)
#5 | 30.09.2015, 14:00
Публикации: 187 / 1
Благодаря Ви много. За осчетоводяването  съм наясно. Но  документ за удостовяряване плаштането , според мен  трябва да издаде разписка получателя, а не платеца. И  задължението на платеца да подава декларация по чл.55  така мисля, но не съм сигурна.
#6 | 30.09.2015, 14:03
Публикации: 9299 / 1558
След като като наемателят е фирма, а наемодателите - ФЛ, то наемателят издава СИС, плаща  и удържа данък на всеки съсобственик по отделно. Включително и ако между тези съсобственици има някоий СОЛ. Фирмата подава Д55 и справка по чл. 73
#7 | 30.09.2015, 14:45
Публикации: 187 / 1
Тук вече пак се обърквам. Нали отпадна издаването на СИС на всяко  ФЛ когато наема е за етажна собственост.
#8 | 30.09.2015, 16:07
Публикации: 187 / 1
Осъзнах си грешката. Не е етажна собственост. Правилно . Договори с 10 ФЛ, издаване на СИС, подаване на Декларация по чл.55  с обща сума на данъка. В справката по чл. 73 поименно.
Намната цена общо е 100 лева. Всеки от 10 ФЛ има нотариелен акт за притежание  на 1/10 от тази площ. На всеки ще се изплаща по 10 лева  месечно ,като приспадна 10% данък = 9 лева .
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група