Решение на ТЕЛК и ДОД

01.12.2011, 13:59 13099 11
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

01.12.2011, 13:59
Публикации: 9 / 0
Удържа ли се ДОД на лице с 50% инвалидност?
#1 | 01.12.2011, 14:16
Публикации: 273 / 61
Виж чл.18 от ЗДДФЛ
#2 | 01.12.2011, 14:19
МамаБожка
не се удържа ДОД, докато лицето не достигне сумата на данъчното облекчение за съответната година, след което удържате… прочетете това

Глава четвърта.
ДАНЪЧНИ ОБЛЕКЧЕНИЯ
 
Данъчно облекчение за лица с намалена работоспособност
 
 
Чл. 18. (Изм. - ДВ, бр. 113 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) (1) Сумата от годишните данъчни основи по чл. 17 за лица с 50 и с над 50 на сто намалена работоспособност, определена с влязло в сила решение на компетентен орган, се намалява със 7920 лв., включително за годината на настъпване на неработоспособността и за годината на изтичане срока на валидност на решението.
 
(2) Месечната данъчна основа по чл. 42, ал. 2 за доходи от трудови правоотношения на лица с 50 и с над 50 на сто намалена работоспособност се намалява с 660 лв., включително за месеца на настъпване на неработоспособността и за месеца на изтичане срока на валидност на решението.
 
#3 | 08.11.2019, 09:16
Публикации: 585 / 10
имам лице с над 50% ,решението на ТЕЛК влиза в сила от 15,10,2019  според мен от 10 м трябва да се спре удържането на ДОД но не съм сигурен ..
#4 | 08.11.2019, 09:57
Публикации: 8863 / 1493
Чл. 18. (Изм. - ДВ, бр. 113 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) (1) Сумата от годишните данъчни основи по чл. 17 за лица с 50 и с над 50 на сто намалена работоспособност, определена с влязло в сила решение на компетентен орган, се намалява със 7920 лв., включително за годината на настъпване на неработоспособността и за годината на изтичане срока на валидност на решението.

(2) Месечната данъчна основа по чл. 42, ал. 2 за доходи от трудови правоотношения на лица с 50 и с над 50 на сто намалена работоспособност се намалява с 660 лв., включително за месеца на настъпване на неработоспособността и за месеца на изтичане срока на валидност на решението.
#5 | 08.11.2019, 09:58
Публикации: 217 / 22
намалението на ДОД заради ТЕЛК обхваща цялата година, тоест няма значение от кога ще почнете да намалявате, понеже в края на годината ще трябда да намалите осигурителният доход с пълният размер от 7920 лв.

тоест да, започнете от 10м., за да може годишното изравняване да ви е с по-малка сума
#6 | 08.11.2019, 13:21
Публикации: 91 / 0
Сега се замислих. Имам работник с решение ТЕЛК от м.01,2019. Но през м.01,19 е изплатена заплатата от м.12,2018 и съответно е внесен удържания ДОД. Други вноски за ДОД за този работник нямам през 2019. Сега при изравняванет излиза, че трябва да му го възстановя или бъркам?
#7 | 08.11.2019, 16:41
Публикации: 91 / 0
Продължавам да си мисля: Удържания през м.01,19 декемврийски ДОД от 2018 ще възстановя до 31,01,2020 на лицето. А живот и здраве един ден като изтече ТЕЛК ще имам обратната процедура с ДОД от последния ТЕЛКов месец - т.е. ще довнасям.
#8 | 08.11.2019, 17:22
Публикации: 6432 / 946
Продължавам да си мисля: Удържания през м.01,19 декемврийски ДОД от 2018 ще възстановя до 31,01,2020 на лицето. А живот и здраве един ден като изтече ТЕЛК ще имам обратната процедура с ДОД от последния ТЕЛКов месец - т.е. ще довнасям.
Ако мислите по следния начин: "Платеното през месец януари е доход за м.януари и се облага с данък през м.януари" без да се формализирате какъв точно е този доход - заплата за м. януари, за м. 12 от предходната година, заплата от преди две години или някакъв бонус към заплатата, нещата ще са по-ясни и  няма да допускате грешки.

ПП Това се отнася само за данъка, не и за осигуровките, за начисляването, за разходите и т.н.
#9 | 08.11.2019, 17:46
Публикации: 91 / 0
  няма да допускате грешки.
Да, благодаря, но не разбрах. Греша ли, че ще имам ДОД за възстановяване на този ТЕЛКов служител?
#10 | 08.11.2019, 17:58
Публикации: 6432 / 946
Не, не грешите. Доходът е получен през 2019, ТЕЛКА е от 2019, независимо датата, значи през цялата година има право на облекчение.
Ако ТЕЛКа е валиден до 31.12.2019, за дохода, който ще платите през м.01.2020, няма облекчение. Независимо че това може да е декемврийската заплата.
И понеже започнах с примерите: Ако един ТЕЛК е до м.03, при плащане на заплатите през месеците 01, - 03. ще има облекчение, а от м.04- нататък - не. Независимо, че облекчението е за цялата година - това не се прави при месечните плащания, а при годишното изравняване. Вижте цитираното от Делфинчето.
#11 | 08.11.2019, 18:17
Публикации: 91 / 0
Много благодаря!!!
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове