Субсидия за дълготраен актив-отражение в ОПР

26.11.2015, 13:23 5897 9
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

26.11.2015, 13:23
Публикации: 356 / 9
Здравейте, през 2015 г. получаваме субсидия за закупени през 2014 г.машини. Когато получавам субсидията вземам статия 503/753 (Финансиране за дълготрайни активи)  със сумата от 120 000 лв. През 2015 имам начислени амортизации за тези машини за 60 000 лв. и съм взела операция 603/241. В край на периода си взема операция 753/603 с 60 000 лв. Въпросът ми е тъй като сумата на амортизациите ще бъде отразена в разходната част на ОПР, къде трябвда да я отразя в приходната, за да ми равни отчета?
#1 | 26.11.2015, 13:26
Публикации: 6365 / 1054
Амортизациите са разход, който намира отражение в счетоводната печалба :smile1:
#2 | 26.11.2015, 14:06
Публикации: 356 / 9
Да, но след като ги отнеса в намаление на приходите 753/603 , не отиват в 611 и съответно в 123
#3 | 26.11.2015, 15:00
Публикации: 6333 / 582
А дали няма да се получи така: 753/704 и 704/603?
#4 | 26.11.2015, 17:22
Публикации: 23 / 2
Марпан е прав. Неамортизираната част на придобитите чрез финансиране активи ще остане като салдо по 753. Признатите приходи от финасирания са отразени в 704, а разходите за амортизации на същите активи по 603.
#5 | 27.11.2015, 07:31
Публикации: 1875 / 379
Начислявате амортизациите 603/241 и до тук със сметка 603, оставяте я на мира :)
В края на година признавате приход, тоест частично намаляте сумата са субсидията за ДМА 131 или при вас 753/70 група. Сметка 753 остава със салдо до изчерпването и през годините /база амортизации/.
Друг е въпроса, че в ДАП амортизируемата стойност ще е намалена на това ДМА със субсидията.
В ГДД ще имаме САП и ДАП с различни стойности. Затова се прилага и чл.68 от ЗКПО
чл.68 ЗКПО "Счетоводните приходи и разходи, отчетени по повод на дарение, с което е намалена историческат цена   при определяне на данъчната амортизируема стойност на актива, не се признават за данъчни цели."                           
#6 | 01.12.2015, 23:10
Публикации: 25 / 2
Учтиво Ви моля да ми отговорите дали настоящата темата се отнася и за:
1. ЗП, което е ФЛ, рег по ДДС и ще получава субсидия от ДФЗ за закупуване на ДМА-машини в размер на около 150 000 лв. При физическо лице-ЗП мога ли да осчетоводя получената субсидия като финансиране 503/753. Така субсидията ще се облага на части, а не на веднаж.
2. ЗП-ФЛ може ли да се възползва от преотстъпване на данък по чл.189б от ЗКПО?

ЗП-ФЛ е регистрирано по ДДС. Подадена е декларация че ще се облага по реда на чл. 29а от ЗДДФЛ.
#7 | 02.12.2015, 16:55
Публикации: 6365 / 1054
Учтиво Ви моля да ми отговорите дали настоящата темата се отнася и за:
1. ЗП, което е ФЛ, рег по ДДС и ще получава субсидия от ДФЗ за закупуване на ДМА-машини в размер на около 150 000 лв. При физическо лице-ЗП мога ли да осчетоводя получената субсидия като финансиране 503/753. Така субсидията ще се облага на части, а не на веднаж.
2. ЗП-ФЛ може ли да се възползва от преотстъпване на данък по чл.189б от ЗКПО?

ЗП-ФЛ е регистрирано по ДДС. Подадена е декларация че ще се облага по реда на чл. 29а от ЗДДФЛ.
1. След като ФЛ е избрало облагане по реда на ЗКПО, значи прилага СС-20 и там в т.3.2, б."а" е записано, че финансирането за ДМА се признава за приход пропорционално на разхода за амортизация през годината.
2. За 2014 година изрично не можеше да се ползва преотстъпване на данъка по чл. 189б от ЗКПО вр. чл. 48, ал. 6 от ЗДДФЛ от физически лица земеделски производители, избрали облагане като ЕТ-ци. Дали ще има изменение за 2015 година не съм чула.
#8 | 02.12.2015, 18:01
Публикации: 25 / 2
Благодаря irenabrili :good:
#9 | 03.12.2015, 09:33
Публикации: 6 / 0
По същият начин ли се  третира и субсидия получена от ЕТ /нерегистриран по ДДС/ във връзка със закупен ДМА - да призная част от финансирането, съответстваща на амортизираната част?
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
<b style=
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група