Субсидии

26.11.2015, 18:47 2708 3

26.11.2015, 18:47
Публикации: 2 / 0
Здравейте,

Първото което трябва да кажа, е , че не съм счетоводител.
Получих по проект по Оперативна програма РЧР на Агенцията по заетостта безвъзмездна финансова помощ . Колеги твърдят , че тази субсидия е освободена от данък печалба.
Моля ви, ако смятате, че е така, дайте ми основание - член, алинея и т н. 
Ще ми бъде от огромна помощ.
Ще Ви бъда изключително благодарна.
#1 | 27.11.2015, 09:51
Публикации: 574 / 56
Ако сте физическо лице и ЕТ и подавате деларация по чл.50 от ЗДДФЛ, в Приложение 3 на ГДД, която е за доходите през 2011 г., на ред 1.6 в Таблица 1 :
В т. ч. доходи за 2009 г. или за предходни години, изплатени през 2011 г. под формата на държавни помощи, субсидии и друго подпомагане от Европейския фонд за гарантиране на земеделието, Европейския фонд за развитие на селските райони и държавния бюджет, освободени от облагане с § 18 от ПЗР на ЗДДФЛ
 и тези доходи се изваждат, преди да се изчислят 60-те процента НПР.
В Приложение 2 на ГДД, за доходите, придобити през 2011 г., в Справка 1 на Част IV тези приходи спадат към приходите, които се изключват при определяне на счетоводния финансов резултат, подлежащ на данъчно преобразуване.
Това е за физиучески лица ЗП.
За повече информация погледнете СС20.
#2 | 27.11.2015, 10:07
Публикации: 574 / 56
Още малко инфо от въпроси и отговори на НАП:
Съгласно чл. 18, ал. 1 от Закона за корпоративното подоходно облагане /ЗКПО/ след преобразуване на счетоводния финансов резултат по реда на закона се формира данъчният финансов резултат. В корпоративния закон не е регламентирано специално данъчно третиране на приходи, които се формират от безвъзмездно получени финансови средства, във връзка с реализирането на европейски проекти. Поради липсата на специални разпоредби, тези приходи се признават за данъчни цели, така както са признати при счетоводното отчитане и участват при формиране на данъчния финансов резултат за годината на получаването им и се облагат с корпоративен данък.
#3 | 30.11.2015, 08:34
Публикации: 2 / 0
Благодаря Ви за отговора.
Моята счетоводителка също смята, че евросубсидията е облагаем приход.
Повдигнах въпроса, защото консултантката ми по проекта, счетоводител одитор, ни информира, че точно тази "безвъзмездна финансова помощ", която фирмата ми получи по проект на Агенция по заетостта, е необлагаема с Данък печалба.
Разминаването е голямо .
Ще се радвам да ми  пишете отново и предварително Ви благодаря !
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група