ГДД и начислен, неизплатен доход от извънтрудови правоотношения

14.01.2016, 15:09 4862 8

14.01.2016, 15:09
Публикации: 7 / 0
Привет!
До сега не съм взимала участие във форума, но определено ми е бил полезен.
Работя в бюджетно предприятие-третостепенен разпоредител с бюджетен кредит. Като такова прилагаме схемата на централизирано разплащане за социално осигурителните плащания и данък върху ДДФЛ. Имаме сключени няколко граждански договора през 2015-та година, като всеки изпълнител по тях има план-график с дейностите, които да извърши през съответните месеци. Дейностите са изпълнени, съставени са констативни протоколи, въз основа на тях съм начислила възнагражденията за този труд, заедно с дължимите осигуровки и данъци (за четвърто тримесечие лицата декларират, че желаят дължимият данък да се удържи от платеца на дохода). Чистите суми обаче към края на годината не са изплатени-бяха наредени по СЕБРА, но не бяха одобрени. Към касовия отчет съм подала информация за осигуровките и данъците-което предполага, че първостепенният ни разпоредител е уведомен за това. Сметки за изплатени суми не съм издавала.
1. В ГДД за 2015-та година лицата следва ли да подават информация за този граждански договор при положение, че не са получили реално доход, но има подадена информация с касовия отчет за дължимите осигуровки и данъци.
2. Ако трябва да им издам служебна бележка, която да приложат към ГДД, не съм ли допуснала грешка като не съм подала Д1 в НАП?
3. Идва дума и за декларацията по чл. 73 от ЗДДФЛ, която пак е за изплатен доход?
Дано не Ви отегчавам, но наистина не мога да преценя дали вече не съм допуснала грешка  :blush:
Благодаря Ви.
#1 | 14.01.2016, 15:22
Публикации: 6682 / 662
Признавам си, че бюджета ми е "тъмна индия".
Според мен на трите въпроса отговорите са - не, не издавате служебни бележки, не подавате справка по чл.73 за тези лица и тези възнаграждение.
Нямам идея как се процедира, но след като не са одобрени чистите суми може би не са одобрени сумите за осигуровки и данъци?
#2 | 14.01.2016, 15:29
Публикации: 4400 / 737
Не знам отговора, но ми се струва (в случая), че касовия отчет няма много общо с фактическото плащане. Не съм работил със СЕБРА - но щом преводите не са одобрени това не значи ли, че няма превод - нито хората са получили пари, нито НАП си е получил осигуровките? След като (ако) няма плащане през СЕБРА не е ли редно в касовия отчет да не се показва плащане? Няма ли начин да се засече има ли или няма плащане?

Офтопик във връзка с горното, но не знам дали е практически възможно - ако възложителят нареди плащане в последния работен ден на декември и при него мине (излезе от сметката му), но това плащане се получи по сметката на изпълнителя в първия ден на януари - какво става? Възложителят е направил плащане и следва да подаде съответните декларации (например чл. 73), но изпълнителят не е получил дохода през същата година и не следва за подава декларация (например ГДД)?


#3 | 14.01.2016, 15:31
Публикации: 7 / 0
Да Ви кажа и на мен не ми е съвсем ясно-ако подавам информация за поетите осигуровки и данъци с касов отчет, то тя е обща, до сега съм мислила, че чак след подаването на Д1-която е поименна се вижда как точно се разпределят тези суми. Питах по телефона и в НАП-не получих задоволителен отговор.
Благодаря Ви, всяко мнение е полезно  :smile1:
#4 | 14.01.2016, 15:33
Публикации: 4400 / 737
А горестоящият разпоредител не казва ли нещо?
#5 | 14.01.2016, 15:38
Публикации: 7 / 0
bobo, в касовия отчет подавам инфо единствено за осигуровките-лични и работодател и данък ДДФЛ-чистата сума показвам едва когато одобрят платежните в СЕБРА. Ако одобрят чистата сума на изпълнителите във февруари, ще я покажа в касовия отчет към 02/2016 г - но само нея.
#6 | 14.01.2016, 15:46
Публикации: 7 / 0
 :no: По пътя на йерархията аз се отчитам и имам право да разговарям само с второстепенния разпоредител, но за сега и той не взима отношение.
#7 | 14.01.2016, 15:49
Публикации: 6682 / 662
И вашата работа не е лесна.
#8 | 14.01.2016, 15:55
Публикации: 7 / 0
 :smile1: Като всяка работа. Но и това ще мине.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група