Относно 15-дневен отпуск за бащата при раждане на дете

26.01.2016, 16:47 8807 17
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

26.01.2016, 16:47
Публикации: 31 / 0
Колеги, служител стана баща на детенце и ми изпрати цитат от http://blog.apis.bg/2012/06/red-za-polzvane-ot-bashtata-na-otpusk-pri-razhdane-na-dete/

"При условие че майката и бащата се намират в брак или живеят в едно домакинство, бащата има право на 15-дневен отпуск при раждане на дете от датата на изписване на детето от лечебното заведение. За това време му се полага и обезщетение от държавното обществено осигуряване (ДОО), когато са изпълнени законовите условия: да има 12 месеца осигурителен стаж като осигурен за риска „Общо заболяване и майчинство“."

Как ще коментирате и "За това време му се полага и обезщетение от държавното обществнено осигуряване"?
#1 | 26.01.2016, 16:48
Публикации: 2444 / 269
По единствения възможен начин, че му се полага обезщетение от ДОО :)
#2 | 26.01.2016, 16:49
Публикации: 5890 / 505
Защо Ви изпраща цитат? Документи се подават, не цитати.
#3 | 26.01.2016, 17:03
Публикации: 31 / 0
Така си комуникраме с тази личност - с мейли и неговото голямо питане е за съюза "и" т.е. явно му се иска да има и отпуск, и обезщетение :)
#4 | 26.01.2016, 21:26
Публикации: 12 / 0
Не се помотвай, ами взимай бележката от родилното, в която пише на коя дата е изписано детето и тичай с прилежащите към нея документи да я подаваш в НОИ, та човекът да си получи 15-те дни обезщетение.
#5 | 27.01.2016, 10:40
Публикации: 31 / 0
Тичам :)
#6 | 27.01.2016, 10:48
Публикации: 5890 / 505
Не се помотвай, ами взимай бележката от родилното, в която пише на коя дата е изписано детето и тичай с прилежащите към нея документи да я подаваш в НОИ, та човекът да си получи 15-те дни обезщетение.

То само това оставаше - счетоводителите или ТРЗ-тата да тичаме за разни бележки и документи, защото човека да си получи обезщетението от НОИ. Как ли пък не!
#7 | 27.01.2016, 10:49
Публикации: 5890 / 505
Тичам :)

Вие като какъв (каква) ще тичате?
#8 | 27.01.2016, 10:54
Публикации: 1192 / 226
Е няма нужда да се тича - може и спокойно да стане работата -  в крайна сметка не сте вие на зор... Не случайно е казано, че "хубавите работи стават бавно". И още един съвет(не че някой харесва непоискани съвети) - с такива личности си общувайте по възможност без посредници и мейли, а пряко и документарно. Защото както сочи практиката, именно с подобни субекти се получават последващи проблеми...
#9 | 27.01.2016, 14:05
Публикации: 10 / 4
Така си комуникраме с тази личност - с мейли и неговото голямо питане е за съюза "и" т.е. явно му се иска да има и отпуск, и обезщетение :)

Личността има право на отпуск по чл. 163, ал. 7 от КТ, съответно за това време има право на парично обезщетение при раждане на дете ако има 12 месеца осигурителен стаж като осигурен за общо заболяване и майчинство.

Може би той иска работодателят да му плати отпуска и да получи и обезщетение от НОИ? Това ли има предвид?
#10 | 27.01.2016, 15:14
Публикации: 1192 / 226
Това има предвид явно личността - от две места да вземе, ако може.  :wink1:
#11 | 02.02.2017, 15:14
Публикации: 9 / 0
Моля коментирайте отпуска по бащинство-има ли 3 дни за работодател или не през 2017г.
Благодаря
#12 | 02.02.2017, 15:15
Публикации: 2444 / 269
Не
#13 | 02.02.2017, 18:48
Публикации: 1002 / 54
Здравейте,днес се яви един млад баща.Детето е родено на 03.01.2017г. и е изписано на 07.01.2017г.Сега е разбрал,че има право на 15 дни за бащата и дойде да пита.Според мен е пропуснал срока.В понеделник щял да вземе бележка от болницата за датата на изписване.Ще има ли право на обезщетение?
#14 | 02.02.2017, 19:24
Публикации: 91 / 4
Пропуснал е срока. От 07.01. до 21.01. вкл. е било времето, имах идентичен случай.
#15 | 03.02.2017, 09:56
Публикации: 2444 / 269
Защо не го оформите, че го е ползвал, поне да си получи обезщетението?
#16 | 13.03.2019, 12:20
Публикации: 4 / 1
Полага се, представя служ. б-ка от Лечебното заведение в която е упомената датата на изписване на детето. Бащата да предостави акт за раждане да вземете  името и ЕГН на детето. Считано от датата на изписване броите 15 календарни дни , по-малко може, повеЧе не. Пускате заповед че отпуска е разрешен , основание чл. 163 ал.8 от КТ и в НОИ подавате данните приложение 10 за бащата.
#17 | 13.03.2019, 13:10
Публикации: 1293 / 173
aniko_2008,
на кого отговаряте всъщност? :blink:
Предишният пост е написан преди малко повече от 2 г.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове