Земеделски производител и по трудов договор.

20.02.2016, 15:16 3681 7
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

20.02.2016, 15:16
Публикации: 13 / 2
Здравейте! Наложи ми се да ползвам болничен 3 дни през февруари. Едновременно съм на трудов договор и ЗП с пълни осигуровки. Въпроса ми е като си подавам декларация 1 за м.февруари, трябва ли да отразя, че съм била 3 дни в болничен и как да си изчисля осигуровките, които трябва да платя за месеца?  Осигурявам се в/у 300 лв. Мисля, че е така: 300/21=14,286; 14,286*18=257,14 и после 257,14*8% ЗО, 257,14*5% ДЗПО и 257,14*16,3% ДОО, но не съм сигурна. И още един въпрос - ще си получа ли болничните обезщетения и като ЗП, освен тези, които ми се полагат по трудов договор или трябва да правя нещо допълнително за това? Благодаря предварително!
#1 | 20.02.2016, 16:12
Публикации: 7230 / 1080
За трите дни болничен като ЗП трябва да внесете и здравни осигуровки върху 420:21*3*4.8%. Може и да бъркам - вижте ЗЗО.
Освен това - трябва да вземете и втори болничен лист за ЗП и да го представите в НОИ. Ако се представи болничен само от работодателя, той няма да бъде платен.
#2 | 22.02.2016, 19:06
Публикации: 13 / 2
Защо трябва да ги внасям тези допълнителни Здравни осигуровки!?! Не разбирам. И защо върху 420 лв? Търсих в закона, но не можах да се ориентирам какво точно се отнася за мен като ЗП
#3 | 22.02.2016, 19:33
Публикации: 7230 / 1080
ЗО, чл.40, ал.1, т.5
Скрит текст :

Това е основанието.
Като го препрочитам стигам до извода, че при ЗП осигуровките трябва да са на база 300 лв., а не върху 420, както е за останалите СОЛове и за работещите по ТД

Говорим за ЗП, осигуряващ се за ОЗМ /"високият процент"/, нали?
#4 | 22.02.2016, 19:39
Публикации: 13 / 2
Да, на високия процент се осигурявам 16,3 % върху 300 лв.
#5 | 22.02.2016, 19:47
Публикации: 13 / 2
Да разбирам ли, че когато ползвам болнични винаги трябва да внасям и тези 4,8 % Здравни осигуровки за дните, през които съм била в болничен, т.е. ако съм разбрала правилно - плащам си всички осигурителни вноски ДОО, ДЗПО, и ЗО за отработените дни за съответния месец - , а за дните в болничен плащам тези 4,8 %. Тях ги внасям пак по сметката за ЗО, само че с отделно платежно
#6 | 22.02.2016, 19:58
Публикации: 7230 / 1080
Всичко е така. Само вноската може да е с едно платежно - заедно с останалите ЗОВ за месеца.
#7 | 22.02.2016, 23:11
Публикации: 13 / 2
ок. Много благодаря! Поздрави!!!
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове