Неизплатени възнаграждения по ДУК

15.03.2016, 14:10 6341 23
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

15.03.2016, 14:10
Публикации: 75 / 1
Здравейте,

Имам неизплатени възнаграждения по ДУК (салдо по сметка 421 – 4800лв.) Данъка и осигуровките са плащани. За последния месец  декемрви се плащат през януари. Възнаграждението обаче не е.
С коя сума трябва да увелича финансовия резултат? Според мен  трябва да гледам 604, както и 605 за м.12
#1 | 15.03.2016, 14:15
Публикации: 9305 / 1583
ЗКПО
чл. 42 (5) (Нова - ДВ, бр. 110 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) Разходите за задължителни осигурителни вноски, свързани с непризнатите разходи по ал. 1, не се признават за данъчни цели в годината на счетоводното им отчитане, когато задължителните осигурителни вноски не са внесени към 31 декември на текущата година.

Вашите осигуровки са внесени    -    непризнат разход за възнаграждение, признат разход за осигуровки.  :smile1:
#2 | 15.03.2016, 14:22
Публикации: 75 / 1
За месец Декември не са платени! Плащат се следващия месец заедно с данъка
Начислените ли възнаграждения или салдото по сметка 421?
#3 | 15.03.2016, 14:25
Публикации: 9305 / 1583
За месец Декември не са платени! Плащат се следващия месец заедно с данъка
Начислените ли възнаграждения или салдото по сметка 421?

В първия пост пишете, че осигуровките и данъка са платени.
"Данъка и осигуровките са плащани. "

Ако не са платени нито възнаграждението нито осигуровките - в увеличение на фин.р-т. Взема се предвид начислената сума, а не салдото.
#4 | 15.03.2016, 14:32
Публикации: 75 / 1
Да имах предвид за другите месеци, без последния декември
Колежката спори, че понеже е плащан данъка трябва да се вземе салдото по 421 предвид когато се увеличава фин.резултат. За това реших да се допитам при вас!
Благодаря !
#5 | 15.03.2016, 14:34
Публикации: 75 / 1
А и се опитвам да я убедя  :smile1:
А и се опитвам да я убедя  :smile1:
Може ли едно малко уточнение: управителят съдружник ли е?
#7 | 15.03.2016, 14:48
Публикации: 75 / 1
Не
ЕООД е дружеството
#8 | 15.03.2016, 14:56
Публикации: 9305 / 1583
Не
ЕООД е дружеството

Във връзка и с питането на П.Петров - управителят с ДУК по трудов договор ли е след като не е съдружник /собственик на ЕООД  ?
#9 | 15.03.2016, 15:01
Публикации: 75 / 1
собственик на ЕООД
Само да уточним. Защо му е на управител, едноличен собственик на капитала, да има ДУК след като ТЗ го задължава да участва в дейността на дружеството, т.е. да получава възнаграждение за личен труд?
#11 | 15.03.2016, 15:06
Публикации: 9305 / 1583
собственик на ЕООД
:good:
/ всичко по-горе коментирано е така /
#12 | 15.03.2016, 15:08
Публикации: 9305 / 1583
Само да уточним. Защо му е на управител, едноличен собственик на капитала, да има ДУК след като ТЗ го задължава да участва в дейността на дружеството, т.е. да получава възнаграждение за личен труд?

Да участва в дейността на дружеството дали е равнозначно на това да получава възнаграждение за личен труд ???
#13 | 15.03.2016, 15:13
Публикации: 75 / 1
За да взима някой лев! :smile1:
Чл. 124. Съдружникът е длъжен да изплати или внесе дяловата вноска, да участвува в управлението на дружеството, да оказва съдействие за осъществяване на неговата дейност, както и да изпълнява решенията на общото събрание.
 
Чл. 126 (3) Съдружникът може да бъде изключен от общото събрание след писмено предупреждение, когато:
1. не изпълнява задълженията си за оказване съдействие за осъществяване дейността на дружеството;

Разбира се, че не е равнозначно, но доколкото участието на съдружника в управлението и дейността е вменено със закон, дори повече - предполага и изключване при неспазване, аз мисля че е много по-логично да няма изричен ДУК, а решение на общото събрание или ЕСК.
#15 | 15.03.2016, 15:28
Публикации: 9305 / 1583
Да участва в дейността на дружеството и в управлението на дружеството са различни неща.В случая управителят и едноличен собственик на капитала изпълнява това свое задължение - да участва в управлението на дружеството - и е предпочел да има сключен договор с възнаграждение за тази си дейност. Мисля, че всичко си е ОК и не виждам противоречие с ТЗ.
И аз не виждам. Само посочвам кое е икономически по-изгодно. ДУК изисква плащане на осигуровки и възнаграждения, които (допускам, че едва ли са обвързани с релевантните резултати - възвращаемост на активите и капитала). Възнаграждението за положен личен труд е ... (няма да го напиша  :wink1:). Т.е. според мен казусът би бил малко вероятен в един от двата случаи.  :wink1:
#17 | 15.03.2016, 15:53
Публикации: 467 / 6
И аз да попитам ако възнагражденията за 12.2015 са платени на 30.12.2015, данъкът е удържан, осигуровките са внесени на 04.01.2016 и сме признали всичко на разход за 2015-правилно ли е?
#18 | 16.03.2016, 13:53
Публикации: 467 / 6
 :blush:
#19 | 16.03.2016, 13:57
Публикации: 9305 / 1583
И аз да попитам ако възнагражденията за 12.2015 са платени на 30.12.2015, данъкът е удържан, осигуровките са внесени на 04.01.2016 и сме признали всичко на разход за 2015-правилно ли е?

Правилно - разход за доход на ФЛ - данъчно-признат, а осигуровките , доколкото са такива, отнасящи се за признат разход са също признати.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове