ГДД на ЕТ на патент

22.03.2016, 13:06 4135 9
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

22.03.2016, 13:06
Публикации: 17 / 0
       Здравейте!
  Имам огромна нужда от компетентна помощ, за което Ви благодаря предварително.
  ЕТ на патентен данък,самоосигуряващо се лице на 420.00лв.,работи на трудов договор 
  в друго учреждение и има и граждански договор.Като ЕТ през данъчната година лице-
  то е работило 8/осем/ месеца, за които са внасяни вноски за ДОО и ЗОВ върху 420.00лв
  На трудов договор е през цялата година и е осигурявано на пълно основание. В един 
  от месеците, през които е работило като ЕТ, е получило и доход от ГД - 380.10лв.,след
  приспадане на нормативно признатите разходи. Лицето не е декларирало,че е само-
  осигуряващо се и са му удържани осигурителни вноски за сметка на лицето и авансов данък.
  Въпросът ми е - трябва ли в Приложение №з/доходи от друга стопанска дейност/ 
  на ГДД в Част II да се впишат удържаните суми за ДОО и ЗОВ от гражданския
  договор,а оттам и в ГДД по чл.50 от ЗДДФЛ при изчисляване на данъка в/у общата
  годишна данъчна основа? Или не?
   Благодаря на всички, които ще отделят от времето си, за да ме осведомят
   компетентно! Приятен ден!   
#1 | 22.03.2016, 14:38
Публикации: 6317 / 1026
Издадена ли е сметка за изплатени суми и декларирани ли са с Д1 и Д6 удържаните осигуровки?
#2 | 22.03.2016, 14:39
Публикации: 128 / 26
Имах същия случай преди няколко години и реших да впиша сумите като внесени и да ги приспадна, макар че бяха незначителни суми, но реших да пробвам :) После ми се обадиха от данъчното и ходих да правя корекция. Вярно е, че са внесени и че втори път ще се внесат, но пък това е положението :) :)
#3 | 23.03.2016, 09:29
Публикации: 17 / 0
   Благодаря Ви за отзивчивостта!
 Да, издадена е сметка за изплатените суми и удържаните осигуровки. Предполагам,
че са подадени Д1 и Д6, защото дохода е от държавно училище. Но както и Вие, така
и аз се опасявам, че в Приложение №3 не трябва да се показват удържаните данък и
осигурителни вноски. Въпреки това в мене остава едно съмнение, защото лицето не
е подало декларация пред възложителя по ГД, че е самоосигуряващо се лице. В такъв
случай, възложителят е спазил изискването да удържи и внесе осигурителни вноски за ДОО и ЗО, когато изплатеното възнаграждение след приспадане на разходите за
дейността е по- голямо или равно на МРЗ по ЗДДФЛ. И мисля, че мога да се позова на
чл.30,ал.1 от ЗДДФЛ - годишната данъчна основа се определя, като облагаемият доход по чл.29, се намалява с удържаните задължителни осиг. вноски, които са за
негова сметка. Оттука и в Прил. №3 трябва да се приспаднат. Стана много дълго, нали?
   А има ли някакво значение, че за същият период има внесени осигурителни вноски
на лицето като самоосигуряващо се?
   Още един път Ви благодаря и очаквам още размисли и пояснения! Приятен и спорен ден! :smile1:
#4 | 23.03.2016, 10:18
Публикации: 6317 / 1026
Здравейте,
аз бих действала като Вас, gechevakornelia :good:
След като осигуровките са удържани, внесени и декларирани, е логично да се отразят в намаление в приложение 3.
#5 | 23.03.2016, 12:20
Публикации: 17 / 0
   Благодаря Ви! И аз смятам, че така е правилно, но в мене остава едно съмнение, че
ще ме върнат от НАП при подаване на ГДД !
   Успешен ден! :give_rose:
#6 | 23.03.2016, 13:49
Публикации: 6317 / 1026
Защо не попълвате декларацията с БАРКОД?
Там има контроли, които следят за фатални грешки. :smile1:
#7 | 23.03.2016, 14:29
Публикации: 17 / 0
  Никога не съм подавала по този начин ГДД, но тъй като съм некомпетентна ще попитам: при подаване по този начин системата няма как да знае дали има подадена
декларация от лицето, че е самоосигуряващо се или не. Тогава попълнено Прил. №3
по този начин/с приспадане на осиг. вноски или не/ ще бъде ли засечено с подадени
Д1 и Д6 от възложителя? Простете невежеството ми. :icon_question:
#8 | 23.03.2016, 14:35
Публикации: 6317 / 1026
При попълването на декларация с БАРКОД ще си изясните съмнението дали приспадането на внесени осигурителни вноски в приложение 3 за СОЛ е неправилно по принцип и не се допуска. Нищо повече.
А че лицето е СОЛ ще е ясно от направеното изравняване на вноските с таблици 1 и 2.
Попълнената с БАРКОД декларация не се обработва от служители на НАП,  данните от нея се пренасят в системата през баркода и така се неутрализира възможността да не бъде приета вярна декларация от не съвсем компетентен служител.
#9 | 23.03.2016, 16:24
Публикации: 17 / 0
     Благодаря от цялото си сърце за отделеното време и съвети, irenabrili :flowers:
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове